Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100706115614522




Znanstveniki: Oceani se dušijo pod CO2

torek, 6. julij 2010 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Svetovni oceani se dušijo v vse večjih količinah toplogrednih plinov, ki uničujejo morske ekosisteme in trgajo prehranjevalno verigo. S tem prihaja do nepopravljivih sprememb, kakršnih oceani niso doživeli že milijone let, ugotavlja študija avstralskih in ameriških znanstvenikov. Spremembe bi lahko imele hude posledice ljudi, ki živijo v bližini oceanov in je od morja odvisno njihovo preživetje.

"To je podobno, kot bi Zemlja pokadila dve škatlici cigaret na dan," je slikovito primerjavo našel Ove-Hoegh Guldberg, vodilni avtor študije, ki je pregledala rezultate desetih let morskih raziskav in ugotovila, da podnebne spremembe povzročajo nazadovanje morskih ekosistemov.

Oceani se hitro ogrevajo in postajajo vse bolj kisli, spreminjajo se morski tokovi, mrtva območja v globinah oceanov so čedalje večja. Škodo so opazili tudi na območjih, poraščenih z algami ali s koralami, poleg tega je ogrožena vsa prehranska veriga, saj je rib vse manj in so vse manjše, njihove populacije pa so bolj podvržene boleznim in škodljivcem.

"Če bomo tako nadaljevali, se bomo znašli v razmerah, za katere nimamo nobene primerjave in sploh ne vemo, kaj lahko pričakujemo," svari Guldberg in poudarja, da so oceani Zemljino srce in pljuča, saj ustvarijo polovico kisika, v njih pa ponikne tretjina emisij ogljikovega dioksida, ki jih ustvari človek. "Povsem preprosto, Zemlja ne more brez oceanov in prav možno je, da smo na poti novega velikega izumrtja," je pesimističen Guldberg.

Od oceanov kot osnovnega vira hrane je odvisnih več kot 3,5 milijarde ljudi in ta številka bi se v naslednjih 20 letih lahko podvojila, pišejo avtorji študije in dodajajo, da se podnebje na Zemlji več tisoč let ni bistveno spremenilo. Spremembe, ki jih je v zadnjih 150 letih povzročil človek, organizme silijo k hitrim prilagoditvam, ki bi ob običajni evoluciji trajale zelo dolgo.

»Prepričani smo, da se oceani približujejo kritični točki. To je točka, kjer se spremembe pospešijo in povzročajo vpliv na ostale sisteme," je povedal soavtor študije John F. Bruno. Narašča tudi količina CO2 v ozračju.

Vir: umanotera.org/etc

2 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100706115614522







Domov
Powered By GeekLog