Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100622114610961




Nova gradbena zakonodaja bo pripomogla k manjši porabi energije

torek, 22. junij 2010 @ 22:32 CEST

Uporabnik: Sonce

Nova gradbena zakonodaja bo prinesla občutno zmanjšanje porabe energije in izpustov ogljikovega dioksida v novih stanovanjskih zgradbah, kaže finska študija. Ker bo padla predvsem količina energije, potrebne za ogrevanje, bi se lahko spremenil tudi vir energije za zgradbe.

Zdaj zgradbe v EU porabijo 40 odstotkov vse energije, odgovorne pa so za 36 odstotkov izpustov ogljikovega dioksida. 57 odstotkov energije je danes v zgradbah namenjeno ogrevanju prostora, 25 za toplo vodo, 11 za osvetljavo in električne aparate ter 7 odstotkov za kuhanje.

Na primeru dveh stavb, ki ju gradijo na Finskem, so raziskovalci izračunali tri različne ravni porabe energije: sedanjo (po gradbenih standardih iz leta 2008), po standardih, ki stopajo v veljavo letos, in po predvidenih standardih za leto 2012. Poleg tega so skušali predvideti primerne alternativne vire energije, ki bi zmanjšali izpuste. Osredotočili so se na soprozivodnjo toplote in električne energije, na toplotne črpalke, ki bi jih dopolnjevala energija iz elektrarn, na energijo iz elektrarn na obnovljive vire in na energijo iz klasičnih elektrarn.

Rezultati so pokazali, da danes največ energije porabimo za ogrevanje stavb. V projekcijah za leto 2012, ko bodo stavbe energetsko bolj učinkovite, bo skupna poraba energije padla, večji delež pa bo imela energija za toplo vodo, osvetljavo in električne aparate. V primerjavi z letom 2003 bo potreba po energiji za ogrevanje padla za 65 odstotkov, skupna poraba energije pa bo manjša za 42 odstotkov.

Za zgradbe, zgrajene po letu 2012, bo najprimernejši vir energije soproizvodnja, sledi ji uporaba toplotnih črpalk, najmanj primerna pa bi bila energija iz klasičnih elektrarn.

Tudi po količini izpustov bi bila najučinkovitejši soproizvodnja električne energije in uporaba toplotnih črpalk, z dodatkom jedrske energije, ko bi bila poraba največja. Raziskovalci pri tem dodajajo, da ob pomoči jedrske energije količina izpustov res ne bi rasla, povečala pa bi se celotna poraba energije v zgradbah.

Povečanje energetske učinkovitosti zgradb bi lahko imelo nezaželene posledice. Soproizvodnja je značilna za finsko, je draga ob izgradnji in poceni ob uporabi. Z vse manjšimi potrebami po energiji pa bi lahko dali prednost toplotnim črpalkam, in učinkovitost soproizvodnje bi bila izgubljena.

Težava je tudi v tem, da imajo alternativni viri energije nižjo temperaturno raven. Ker mora biti voda ogreta na najmanj 60 stopinj, da ne pride do izbruha legionele, bi za dodatno ogrevanje vode potrebovali druge vire energije.

Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100622114610961







Domov
Powered By GeekLog