Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2010061210044246




Psihično počutje zaposlenih v času gospodarske krize

nedelja, 13. junij 2010 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Inštitut za razvoj družbene odgovornosti (IRDO) in Mreža zdravja, ki združuje več kot šestdeset nevladnih organizacij, po uspešnem zaključku okrogle mize 9. junija 2010 ob 18. uri v Narodnem domu v Mariboru podajata naslednje iztočnice.

Vodja okrogle mize in predsednik strokovnega odbora IRDO, ddr. Matjaž Mulej z Ekonomsko-poslovne fakultete Univerze v Mariboru (EPF) jepojasnil, da je EPF skupaj z IRDO razvil poseben instrument za merjenje stanja na področju psihičnega dobrega počutja zaposlenih. V jeseni 2010 bodo po opravljenem validiranju na novo razvitega merskega instrumenta izmerili psihično dobro počutje zaposlenih v Republiki Sloveniji.

Omenjeno merjenje bo potekalo v okviru temeljnega raziskovalnega projekta, ki ga financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Slovenije. V raziskavi gre za povezovanje dobrega počutja, ustvarjalnosti in inoviranja. Družbena odgovornost ne pomeni dobrodelnosti, ampak poštenost vplivnih v odnosu do sodelavcev, poslovnih in drugih partnerjev in širše družbe ter naravnih pogojev za obstoj sedanje civilizacije.

Sodelujoči direktorji so na okrogli mizi podelili svoje izkušnje vodenja v času gospodarske krize:

Direktor Andrej Klasinc, Terme Ptuj d. o. o. je mnenja, da povečanje produktivnosti povečuje obremenjenost zaposlenih, kar je mogoče znižati s konstruktivinimi medsebojnimi odnosi. Subjektivno zadovoljstvo zaposlenih je po njegovem potrebno, a ni dovolj za poslovni uspeh. Sam vidi vlogo direktorja kot tistega, ki umirja odnose, ko se pojavi »strokovno vrtičkarstvo« ali pretirana tekmovalnost. Prav tako meni, da ustvarjalnost zahteva, da stopimo iz »območja udobja«.

Direktorica  Lenka Puh, Jazon d. o. o., kot vodja podjetja, ki zaposluje invalide, komentira, da še vedno niso deležni pohval družbe, zato morajo motivacijo najti sami, čeprav so invalidi v številih pogledih izjemni sodelavci.
Direktorica razvoja kompetenc v Trimo d. d., mag. Sonja Klopčič, je podala primer sodobnega vodenja podjetja; stremijo k uravnoteženju čustvene, umske in duhovne inteligence. Zagovarja duhovne principe v poslovnem svetu, ki jih lahko uresničijo tudi v praksi. V Trimu so razvili več primerov dobre prakse in uvajajo porazdeljeno vodenje. Direktorica ocenjuje, da voditeljstvo ni vezano na položaj, temveč na osebo, zato zaposlene vzpodbujajo k vodenju.

Direktorica Vesna Laissani, Ljudska univerza, Murska Sobota: »Človek je ustvarjalec svojega življenja in s tem vpliva na druge. Začeti je potrebno pri sebi.« Predlaga, naj se vsak direktor vpraša: »Kakšne zaposlene želim? Kakšen želim biti sam?«. Laissanijeva meni, da je za dobro počutje ljudi na delovnem mestu pomembna sprejetost in možnost, da se izrazijo. Sproščeni pogovori, neformalna druženja, podpora pri žalostnih dogodkih pri ljudeh vzbujajo občutek pripadnosti in pomembnosti za podjetje.

Objava dogodka je spletni strani: http://www.mreza-zdravja.si/.

Za dodatne informacije smo vam z veseljem na voljo.

S prijaznimi pozdravi,
mag. Vesna Kovačič, članica IRDO in sodelavka projekta Mreža zdravja
gsm: 041 455 499

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2010061210044246







Domov
Powered By GeekLog