Ameriška senatorja John Kerry iz demokratske stranke in Joseph Lieberman, neodvisni poslanec, sta predstavila osnutek zakona za boj proti podnebnim spremembam. Možnosti za pravočasno sprejetje zakona so majhne, saj nima splošne podpore, poleg tega se s sprejetjem mudi, saj so kongresne volitve pred vrati.
Urnik kongresa pa je natrpan,kongres se namreč predvsem s finančno reformo in imenovanjem članov vrhovnega sodišča.
Na predstavitvi novega zakona je pomenljivo manjkal republikanski podpornik podnebne zakonodaje, senator Lindsey Graham, ki je sporočil, da zdaj ni čas za pospešeno sprejemanje zakona, saj se mora država ukvarjati z uhajanjem nafte iz vrtine v Mehiškem zalivu in s politiko priseljevanja.
Kljub temu je podprl izhodišča zakona. Prav zato je Lieberman prepričan, da bo Graham podprl zakon. "Če bomo dobili 59 glasov, bo on zanesljivo 60. glas," je Lieberman namignil na kvoto, ki jo zakon potrebuje v senatu.
Novi predlog zakona ima močno opozicijo. Nasprotujejo mu v industriji in v podjetjih, ki se ukvarjajo z električno energijo. Tudi vodja republikancev v senatu Mitch McConnell je osnutek zakona označil za nič več kot okoljski davek, ki bo zaprl delovna mesta ter povišal cene plina in bencina. Na drugi strani zakon podpirajo podjetja, ki veliko vlagajo v razvoj pridobivanja nizkoogljične energije, saj upajo, da jim bo zakon prinesel dobiček.
Podporo zakonu je izrazil tudi ameriški predsednik Barrack Obama, ki je prepričan, da ZDA potrebujejo tak zakon, kar je pokazal izliv nafte v Mehiškem zalivu. "Izzivi, pred katerimi stojimo, podčrtani z neznansko tragedijo v Mehiškem zalivu, so razlog, da podvojimo prizadevanja za reformo naše energetske politike," je sporočil Obama
Prav iskanje nafte v priobalnem območju je del zakonodaje, okrog katerega se lomijo kopja. Zakon predvideva dovoljenja za vrtanje, a države bodo lahko preprečile iskanje nafte v pasu 75 milj od obale, nekatera območja pa bodo lahko povsem zaščitile pred vrtanjem.
To je kompromis, ki ne ustreza ne zagovornikom iskanja nafte, ne nasprotnikom. Zakon po novem poleg iskanja nafte predvideva večji poudarek na jedrski energiji, da bi zadovoljil države, v katerih je gospodarstvo odvisno od proizvodnje energije. Prejšnji osnutek je poudarjal razvoj alternativnih virov energije.
Vir: umanotera.org/etc
|