Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100506003535334
Lokalna trajnostna samooskrbnost – priložnost za Slovenijo
četrtek, 6. maj 2010 @ 00:35 CEST
Uporabnik: Sonce
Lokalna trajnostna samooskrbnost je za Slovenijo pomembna in aktualna, saj ima potencial generatorja številnih trajnostnih poslovnih priložnosti. Vendar kot taka še ni v popolnosti prepoznana družbena tema.
Za razmah trajnostnih poslovnih priložnosti je potrebno na državni ravni pripraviti strateška izhodišča, postaviti infrastrukturo in zagotoviti vire za spodbujanje samooskrbnosti, je bilo eno glavnih sporočil delavnice z naslovom »Lokalna trajnostna samooskrbnost : anahronizem iz preteklih časov ali družbeni model prihodnosti?«.
Delavnico je v okviru projekta Plan B za Slovenijo - Pobuda za trajnostni razvoj pripravila Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj. »Tudi v Sloveniji se moramo pripraviti na posledice podnebnih sprememb in sprememb na naftnem trgu. Mednarodna politika nam je lani nazorno pokazala svojo nepripravljenost za sprejemanje učinkovitih ukrepov proti podnebnim spremembam.
Realno je pričakovati, da bo temperatura ozračja še naraščala in bolje je, da se na posledice pripravimo. Prav tako naj bi se po napovedih strokovnjakov kmalu zgodil t.i. »Peak Oil« - vrhunec svetovne naftne proizvodnje, po nastopu katerega se bo povečal razkorak med količino načrpane nafte in povpraševanjem po nafti - produkcija ne bo več mogla zadostiti povpraševanju, pa če se bo cena še tako zvišala,« je v uvodu v delavnico opozorila dr. Renata Karba iz Umanotere. Dodala je, da bi morali v Sloveniji o tem razmišljati že zdaj in pravočasno sprejeti zaščitne ukrepe.
V Umanoteri kot pomemben zaščitni ukrep pred tveganji v zvezi s spreminjanjem podnebja in odvisnostjo od nafte vidijo povečanje lokalne trajnostne samooskrbnosti, ki temelji na proizvodnih procesih lociranih čim bliže potrošniku, uporabi lokalno razpoložljivih obnovljivih surovin in energentov ter obravnavanju odpadkov kot snovno in energijsko uporabnih surovin.
»Pogoj so tudi kratke oskrbovalne verige, skratka, da se snovni in energijski tokovi v največji možni meri zaključujejo lokalno,« je pojasnila dr. Karba. Poudarila je še, da se delovanje na področju lokalne samooskrbnosti dotika vprašanja samega preživetja in zagotavljanja blaginje v prihodnosti. »Hočemo, da se naša država v mednarodnem prostoru giblje suvereno, samozavestno in s trdnimi stališči, ki izhajajo iz stališč njenih prebivalcev, taka pa je lahko samo, če je močna in neodvisna,« je poudarila dr. Renata Karba.
V nadaljevanju delavnice so udeleženci izmenjali poglede na pomembna vprašanja v zvezi s trajnostno lokalno samooskrbo. Strinjali so se, da je potrebno zavest o pomenu samooskrbe, ki je zelo pristotna pri posameznikih, dvigniti na raven skupnostne zavesti. Opozorili so na problem fragmentarnega in nepovezanega delovanja, na pomanjkanje kritične mase znanja in virov ter na neustrezen pristop države do vprašanja samooskrbe.
V Sloveniji pogrešajo več ljudi, ki bi se s tem poklicno ukvarjali ter bi imeli pri tem podporo občin, delovnega okolja in javnosti. Rezultati delavnice bodo pomembno izhodišče za Umanoterino bodoče delo na področju samooskrbnosti .
Spletna stran projekta Plan B za Slovenijo - Pobuda za trajnostni razvoj: www.planbzaslovenijo.si
KONTAKT: Karmen Kogoj Ogris, 014397100, karmen@umanotera.org
Komentarji (0)
www.pozitivke.net