Spletni časnik Žurnal24 piše, da so znanstveniki preučevali fosile izpred 540 milijonov let, da bi izvedeli, kakšna je evolucijska stopnja na koralnih grebenih. V publikaciji Science poročajo, da na koralnih grebenih nove vrste nastajajo za 50 odstotkov hitreje kot v drugih življenjskih prostorih.
Ekipa pravi, da rezultati raziskave kažejo, da bi izguba teh "vročih točk“ evolucije lahko pomenila "izgubo možnosti za nastanek novih vrst“. Koralni grebeni so dom številnim morskim vrstam, v smislu njihove biološke raznovrstnosti jih znanstveniki pogosto primerjajo s tropskimi deževnimi gozdovi.
Nemški znanstvenik Wolfgang Kiessling, ki je vodil študijo, koralne grebene opisuje kot "črpalko novih življenjskih vrst“. S kolegi je preučeval fosile, da bi našel najzgodnejši dokaz bentoških bitij (oziroma vrst, ki živijo na morskem dnu).
Ta bitja so dober pokazatelj evolucije. Do svoje smrti ostajajo na morskih tleh, ko pa umrejo, se njihovi organizmi mnogokrat spremenijo v fosile, skupaj z nekaj ostanki njihovega življenjskega prostora. Znanstveniki so pregledali fosile iz vsakega bentoškega rodu in skupine vrst. "Pregledali smo, kje in kdaj se je vsak rod prvič pojavil,“ je razložil dr. Kiessling.
Carl-Gustaf Lundin, vodja morskega programa pri Mednarodnem združenju za ohranitev narave (IUCN) je dejal, da takšne študije podajajo trdne dokaze, da so grebeni centri morske biološke raznovrstnosti. "Sedaj lahko vidimo njihov pomen v evolucijski zgodovini našega planeta,“ je povedal in dodal, da trenutno planet vsako leto izgubi dva odstotka grebenov, večinoma zaradi višanja temperature v oceanih ter njihovega zakisljevanja, še pišejo v Žurnalu24.
Vir: www.zurnal24.si
|
Preučevanje fosilov pokazalo, da so koralni grebeni evolucijska "vroča točka"
Prispeval/a: brzica dne sreda, 20. januar 2010 @ 13:13 CET