Kot je pojasnil direktor sektorja delavnice pri LPP Marko Kamnik, bodo v času preizkušnje avtobusa izvedli različne meritve, s katerimi bodo preverili dejansko porabo goriva in izpuste emisij CO2. "Če bi bila poraba goriva približno 30 odstotkov nižja, bi se tovrstna investicija povrnila v desetih letih," meni Kamnik.
"V primeru dobrih rezultatov obstajajo realne možnosti, da bo LPP v prihodnjem letu pristopil k javnem razpisu za hibridne avtobuse. Vse je sicer odvisno tudi od finančnih zmožnostih podjetja, a po poslovnih načrtih naj bi prve hibridne avtobuse nabavili v letu 2011," pojasnjuje Kamnik.
Kamnik pravi, da je povprečna starost voznega parka LPP okoli 12 let, kar pomeni, da bi morali letno kupovati med 25 in 30 avtobusi, da bi to starost zadržali. "Stanje z avtobusi ni blesteče. Povprečna starost močno presega povprečne starosti drugih voznih parkov v Evropi, kjer se ta giblje okoli sedem let," poudarja Kamnik in dodaja, da ima LPP še vedno avtobuse, ki so starejši od 20 let in ki imajo Euro 0 motorje.
Skoraj polovica voznega parka LPP pa so avtobusi z motorji pod Euro 3 standardom. "Imamo okvirno več kot 100 avtobusov ki še ne izpolnjujejo Euro 3 standarda, približno 50 avtobusov pa je starih okoli 20 let," opozarja Kamnik.
Predviden nakup hibridnih avtobusov v Ljubljani je del projekta pod imenom "Mobilizacija meščanov za kakovostno bivanje" oz. Civitas Elan. Gre za skupno pobudo petih evropskih mest - Ljubljane, belgijskega Genta, Zagreba, Brna in Porta, sofinancira pa ga tudi Evropska komisija. Namen projekta je razvoj trajnostnega, okolju bolj prijaznega in energetsko varčnejšega javnega transportnega sistema.
Vir: umanotera.org/etc
|