|
Na celjskem sejmišču so odprli največjo sončno elektrarno na strehi v Sloveniji gre za primer zelo dobre prakse, saj si je družba Celjski sejem zagotovila obnovljiv vir energije, ki je na voljo tudi bližnji okolici.
Elektratna predvsem plod domačega znanja
To je že druga elektrarna, ki jo je na strehe sejemskih dvoran postavilo podjetje Celjski sejem. Pangerl je poudaril, da je moč nove sončne elektrarne 551 kilovatov, moč prve sončne elektrarne, ki so jo postavili lani, pa je 19,18 kilovata.
Naložba se bo povrnila v 6-7 letih
Po besedah direktorja podjetja Sol navitas Roberta Otorepca se pri zdaj veljavnih cenah sončnih elektrarn pri investiranju z lastnimi sredstvi letna stopnja donosa giblje od šest do deset odstotkov, naložba pa se povrne v 12 ali 13 letih. Naložba družbe Celjski sejem je vredna 2,1 milijona evrov in naj bi se tako po oceni Otorepca povrnila v od šestih do sedmih letih, saj je podjetje zanjo pridobilo tudi posojilo Eko sklada RS.
Na strehah sejemskih dvoran celjskega sejmišča je nameščenih 2.394 solarnih modulov slovenskega proizvajalca Bisol, katerega direktor Dušan Merc je postal podjetnik leta 2009. Pri postavitvi na strehi so uporabilu konstrukcijo Suncatcher, ki predstavlja novost v svetovnem merilu. Gre namreč za postavitev, kjer ni potrebno nobeno vrtanje v streho in nobeno obteževanje konstrukcije.
Dovolj za 150 gospodinjstev
Letna proizvodnja električne energije sončne elektrarne družbe Celjski sejem bo zadostovala za letno porabo energije 150 povprečnih slovenskih gospodinjstev, prispevek elektrarne k zmanjšanju izpustov ogljikovega dioksida pa znaša kar 630 ton letno.
Vir: rtvslo.si
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2010010421081544
Domov |
|
Powered By GeekLog |