Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20091029121819284




Vzhodnoevropske države stremijo k uporabi zelene energije

četrtek, 29. oktober 2009 @ 22:32 CET

Uporabnik: Sonce

Kljub splošnemu prepričanju, da se bivše komunistične države težko odločajo za okoljevarstvene pobude, nekatere vzhodne članice EU stremijo k uporabi zelene energije", je prepričan predsednik oddelka za srednjo in vzhodno Evropo v energetskem gigantu General Electric Rod Christie.

"Romunija je z uporabo vetra za proizvodnjo energije začela šele pred dvema letoma, pa je že uspešnejša kot Poljska, ki je s tem začela pred štirimi, petimi leti. Romunija je sprejela zakonodajo, ima dovolj vetra in gradi največjo vetrno elektrarno na kopnem zunaj ZDA", pravi Christie.

General Electric je za ta projekt zgradil 240 turbin. Moč elektrarne bo 600 MW, projekt, vreden 1,1 milijarde evrov, pa bodo končali do leta 2011. "V Romuniji se kljub politični in gospodarski krizi položaj izboljšuje", je prepričan Christie, "vse več je zanimanja za nove projekte, ki jih bodo kmalu začeli uresničevati".

Tako kot Poljska sta tudi Madžarska in Češka hitro sprejeli zakonodajo, ki omogoča predvsem malim neodvisnim proizvajalcem zelene energije, da se vključijo v državno omrežje. Nekaj teh projektov so financirali iz evropskih strukturnih skladov.

Toda težave se na Češkem pojavijo na lokalni ravni, meni Martin Mikeska, predstavnik nevladnih organizacij v regiji: "Nekatere lokalne in regionalne vlade imajo svojo politiko glede vetrnih in sončnih elektrarn, ki ni v skladu z državno.

Na Češkem je tako že nekaj malih vetrnih elektrarn, a regionalne vlade zavirajo njihovo vključitev v omrežje." Toda tudi to se bo spremenilo, saj je sodišče že odločilo proti takšnemu delovanju in pozvalo lokalne oblasti, naj svojo zakonodajo uskladijo z državno.

Na Poljskem je položaj precej slabši. Glavni razlog za to je pomanjkanje politične volje, da bi industrijo spodbudili k vlaganju v zeleno energijo. Druga težava je birokracija, ki otežuje gradnjo elektrarn, tretja pa razdrobljenost zemlje, ki otežuje pridobivanje dovoljenj za njeno uporabo.

Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20091029121819284







Domov
Powered By GeekLog