Ob obstoječem zanimanju za obnovljivo bioenergijo kot alternativo fosilnim gorivom velja opozoriti tudi na zaskrbljenost zaradi vpliva le-te na okolje. Nedavna študija kaže, da potencial pridelkov, ki se uporabljajo za biogoriva, na Havajih kaže 2 do 4-krat večjo verjetnost, da bodo bolj invazivne kot druge rastline.
EU je določila cilj za povečanje deleža obnovljivih virov v porabi energije na 20 odstotkov do leta 2020, kar vsebuje najmanj 10 odstotkov deleža obnovljive energije v prometu. Paket določa trajnostna merila za biogoriva, s čimer naj bi zagotovili njihovo resnično korist za okolje. Zato je pomembno vzpostaviti metode za ocenjevanje okoljskega profila pridelka, še preden se v veliki meri vpelje na območja pridelave.
Rezultati študije, izpeljane na Havajih in ki velja za področja s tropskimi in subtropskimi ekosistemi, kaže na povečano invazivnost teh rastlinskih vrst, kar potrjuje zaskrbljenost, izraženo v predhodnih študijah. Rastline, izbrane za pridelavo biogoriv, so že same po sebi odporne na škodljivce in težke pogoje ter kažejo visoko reproduktivno zmogljivost, še najbolje pa uspevajo kot obsežno zasajene monokulture.
Njihovo obsežno sajenje bo spodbujalo invazije, kar je še posebej zaskrbljujoče, če gre za območja, ki so blizu občutljivih naravnih območij z visoko vrednostjo biotske raznovrstnosti. Vendar avtorji poudarjajo tudi, da niso vse vrste enako problematične in da bi nekatere lahko upravljali na način, da se zagotovi njihova korist in odtehtajo stroški. Neinvazivni primeri vključujejo makadamijo in proizvodnjo sladkornega trsa.
Vir: umanotera.org/etc
|