Na spletni strani Dnevnik.si pišejo, da izpusti ogljikovega dioksida (CO2), ki veljajo za glavnega povzročitelja globalnega segrevanja, bi se lahko v letu 2009 na svetovni ravni zmanjšali za tri odstotke, in sicer zaradi posledic aktualne svetovne gospodarske krize, je danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ocenila Mednarodna agencija za energijo (IEA).
Če se bo to uresničilo, bi to bilo največje zmanjšanje izpustov CO2 v zadnjih 40 letih, je na novinarski konferenci v Bangkoku dejal glavni ekonomist pri IEA Fatih Birol. Omenjena ocena je del poročila z naslovom Svetovna energetska napoved, katerega izsek je IEA objavila na potekajočih podnebnih pogajanjih ZN v Bangkoku.
Ta so priprava na decembrsko podnebno konferenco v Koebenhavnu, na kateri naj bi oblikovali nov svetovni dogovor za boj proti podnebnim spremembam.
Padec, ki mu botruje recesija, bo povzročil, da bodo izpusti CO2 v letu 2020 za pet odstotkov nižji, kot je še pred letom dni napovedovala IEA, četudi ob tem ne bo sprejet noben nov ukrep za boj proti globalnemu segrevanju, je dodal Birol.
To zmanjšanje onesnaževanja po besedah omenjenega ekonomista predstavlja enkratno priložnost, da se svet resno loti ukrepov, s katerimi bi zvišanje globalnih temperatur omejili na do dve stopinji Celzija, mejo, katere prečkanje bi po znanstvenih ocenah pomenilo tvegane podnebne spremembe.
Da pa bi se to zgodilo, je potrebno nemudoma sprejeti ustrezne ukrepe, poudarjajo v IEA in dodajajo, da vsako leto zamude pomeni dodatnih 500 milijard dolarjev potrebnih investicij v energetski sektor v obdobju med letoma 2010 in 2030.
Na poročilo IEA so se že odzvali v mednarodni okoljevarstveni organizaciji Greenpeace. Kot pravijo, omenjeno poročilo potrjuje, kar se že ve - da je investiranje v čistejšo energijsko prihodnost cenejše kot nadaljevanje po sedanjih trendih ter da bo vsaka zamuda v podnebnih ukrepih občutno povečala stroške.
Poročilo po njihovi oceni tudi potrjuje glavno težavo, s katero se sooča svet - da aktualne industrijske države nimajo dovolj ambicioznih ciljev glede zmanjšanja izpustov CO2, da bi poganjali napredek na področju energijske učinkovitosti in obnovljivih virov s hitrostjo, potrebno za ustavitev nevarnih podnebnih sprememb.
Dodatna sredstva bodo potrebna za naložbe tako v industrijskih državah kot v državah v razvoju, vrednost koristi teh naložb pa bo presegla stroške tudi na račun manjših računov za energijo in zdravstvo. V Greenpeaceu ob tem poudarjajo, da bo največji učinek prineslo povečanje energijske učinkovitosti, še pišejo pri Dnevniku.si.
Vir: dnevnik.si
|