Koper, 1. oktobra 2009 – Na Mednarodni dan starejših in ob začetku študijskega leta skupina Koprčanov začenja dobrodelno akcijo KOPER ZA SOS. Z njo želi opozoriti na potrebe po negovalnih domovih, s katerimi se srečujejo najstarejši občani, in na stisko varovancev 3. nadstropja Obalnega doma upokojencev Koper.
Na pobudo, s katero želijo spodbuditi medgeneracijsko solidarnost in zbrati 25.000 evrov za nov klicni sistem v koprskem domu upokojencev, so se najprej odzvali v Študentski organizaciji Univerze na Primorskem. Prva gospodarska družba, ki se je odločila za donacijo, pa je Luka Koper.
Skupina Koprčanov in institucij začenja z iniciativo Koper za SOS, s katero želi zbrati 25.000 evrov, potrebnih za nakup novega klicnega sistema za 3. nadstropje doma. Donacije bodo do 30. novembra 2009 zbirali na tekočem računu Obalnega doma upokojencev: 01100-6030266060, sklic št. 00 3333 in s pripisom »Koper za SOS«. Da bi opozorili na stisko starejših občanov in prispevali k medgeneracijskemu povezovanju, so se v akcijo takoj vključili v Študentski organizaciji Univerze na Primorskem. Z današnjim dnem ŠOUP-ovci začenjajo svoj program prostovoljstva PreProstoVoljni, ki s tem postaja redni del dejavnosti. Za oskrbovance doma in krajane je nastopila študentska dekliška pevska skupina, študentje prostovoljci pa so z varovanci doma prvič odigrali nekaj družabnih iger in z njimi poklepetali.
Obalni dom upokojencev Koper je bil pred 29 leti zgrajen za 153 oskrbovancev. Danes deluje kot negovalna bolnišnica, saj večji del varovancev zaradi omejene sposobnosti gibanja in drugih zdravstvenih težav potrebuje celodnevno nego. V njem je več kot 200 varovancev, trije od štirih so občani Mestne občine Koper. Vsak tretji je starejši od 86 let, 21 varovancev pa je že praznovalo 90. rojstni dan. V domu skrbijo poleg starejših tudi za nekaj mladih z mišičnimi obolenji. Za njihove svojce je nega prezahtevna, v Sloveniji pa ni ustanove, ki bi se posvečala dolgotrajnemu izboljševanju njihovega zdravstvenega stanja.
Poleg prostorskih izzivov se dom po skoraj treh desetletjih neprestano sooča z nujno prenovo opreme, v katero nenehno vlaga sredstva, vendar so potrebe večje od investicijskih zmožnosti. Varovancem veliko pomeni hiter odziv medicinskih sester in bolničarjev. 52 varovancem z omejenimi možnostmi gibanja, ki živijo v 3. nadstropju doma, bi veliko pomenilo, če bi s pritiskom na klicni gumb ob postelji lahko priklicali pomoč, kadarkoli jo potrebujejo. Žal je klicni sistem, ki so ga vgradili pred 29 leti, pogosto v okvari, rezervnih delov zanj pa ne izdelujejo več.
Dodatne informacije:
Za iniciativo: Anita Urbančič, Studio Kernel, anita.urbancic@studiokernel.si, 041 732 352
Študentska organizacija Univerze na Primorskem: Nika Štravs, predsednica, nika.stravs@soup.si, 040 515 862
Obalni dom upokojencev: Dušan Vodopivec, direktor@odu.si, 05 66 59 712
|