Zgradba etrskega telesa
Etrsko telo je gosta mreža med seboj prepletenih kanalov, ki so tudi sami izoblikovani iz etra. To so nekakšni energijski kanali, ki jim pravijo v indijski ezoteriki nadiji (cev, vod). Etrsko telo je fina, sijoča čipkasta struktura stkana iz nadijev. Ta je izjemno dinamična in odzivna na različne dražljaje, vendar je kljub svoji živosti stabilna in visoko organizirana.
Posebno mesto v strukturi zavzemajo stičišča med nadiji - torej čakre, ki oblikujejo stabilna energijska središča in so nekakšni etrski živčni pleteži. Sij etrskega telesa je bleščeče vijoličast in se ga da videti posebej v mraku okoli fizičnega telesa.
Skozi etrsko telo nenehno krožijo energijski tokovi, predvsem pa kroži po njem prana. V tej fini strukturi etrskega telesa vsak hip poteka živahna energijska presnova. Etrsko telo nenehno sprejema in oddaja energijo ter predeluje neštete energijske signale z različnih nivojev, ter ohranja notranje telesno ravnovesje ali homeostazo.
V indijski literaturi je rečeno, da obstaja 72 tisoč ali celo 720 milijonov nadijev. Te številke so simbolične, gotovo pa jih je zelo veliko, saj gre za gosto omrežje, ki prežema ves živčni in žilni sistem. Nadiji so v osnovi tokovnice življenjske sile. Lahko si jih predstavljamo kot kanalček v živcu po katerem se pretaka subtilna energija. Vsak kanal in kanalček ima svojo funkcijo in polarizacijo. Mnogi nadiji se ujemajo z meridiani, ki jih pozna kitajska tradicionalna medicina in jih uporablja v akupunkturi. Vendar meridiani niso isto kot nadiji. Meridiani so tokovi električnih potencialov v telesu in so kvečjemu nekakšna zunanja manifestacija nadijev.
Glavnih nadijev je 14 in od tega so trije glavni: sušumna, ida in pingala.
Vsi trije glavni nadiji so povezani s hrbtenico in so trije tokovi energije v njej. Povezni so s tremi vidiki življenja, z materijo, z zavestjo in z duhom.
Pingala (kar pomeni v sanskrtu rdečkasto rjav) ustreza materialnemu vidiku življenja in ima simbolično gledano v sebi "potenco smrtnosti", kot bi vsebovala "strup". Ta strup je "trenje", oziroma oksidacija, ki nastane zaradi življenjskih procesov in ki počasi povzročajo obrabo, staranje in smrt organizma. Oksidacija je povezana s celičnim dihanjem, v katerem nastaja energija potrebna za življenje. Hkrati pa nastajajo tudi produkti izgorevanja, oksidi, ki ustvarjajo mikro poškodbe v celicah. Organizem se pred oksidi brani z antioksidanti, vendar sčasoma življenje le terja svoj davek. Pingala je povezana s simpatičnim živčnim sistemom in ima energizirajoči učinek. Predstavlja sonce in moški vidik energije.
Ida (kar pomeni v sanskrtu svetel, bledikast) ustreza zavesti in ima simbolično v sebi "potenco nesmrtnosti", kot bi bila nosilka "nektarja nesmrtnosti". Nesmrtnost je povezana z umom, kajti življenjski pojavi so minljivi ali umrljivi, zakonitosti, ki so v njihovem ozadju pa so večne, neminljive. Um lahko dojame zakone narave, zato je um deležen nesmrtnosti. Um lahko to pravilno urejenost prenese na etrsko telo in prek njega na fizično telo. V etrskem telesu ustvari tok brez trenja in takšen tok ustvari tudi drugačen telesni metabolizem, ki ne ustvarja za organizem škodljivih produktov izgorevanja. Znano je, da pri dolgoletnih meditantih, torej pri ljudeh, ki prakticirajo metode umirjanja in nadzorovanja uma, biološka starost odstopa od kronološke starosti. Ida je povezana s parasimpatičnim živčnim sistemom in ima pomirjajoč učinek. Predstavlja luno in ženski vidik energije.
Sušumna (kar pomeni v sanskrtu dobrohoten) je povezana z duhom in je najbolj pretanjena ter postane najkasneje aktivna. Pravzaprav jo aktivira šele dotik čistega duha. Takrat postane odprta za varen dvig skrivnostne energije kundalini. Sicer je ta energijski tok povezan s spanjem, s smrtjo in prehodom na drugo stran, kjer ni več trpljenja. Zato ji tudi pravijo dobrohotna. Njena energija je povezana z omrtvičenjem čutov in je nekakšen naravni anestetik. Povezana pa je tudi z odmikom zavesti v notranji mir, zato je nekakšen naravni narkotik. Nehote se aktivira ob večjih čustvenih ali fizičnih pretresih in takrat človek doživi občutek, kot da ni v telesu. Sušumna predstavlja nevtralni vidik energije.
Pritok energije
V etrsko telo priteka poleg prane tudi energija iz višjih ravni. Prana priteka v že omenjene posebne energijske organe, ki so na zgornjem delu hrbta. Iz čakre, ki je povezana z vranico se nato razdeli v pet tokov, ki ustrezajo petim pranam, o katerih govori jogijska filozofija. Ti tokovi prane nato tečejo v glavne čakre in kot vitalna energija po celotni mreži nadijev in preko njih stimulirajo živčni sistem. Pet tokov prane je sicer odgovornih za pet glavnih funkcij fizičnega telesa: (1) prana -povezana je s pljuči, srcem in usti ter govorom; (2) samana - povezana je z želodcem, hranjenjem in prebavljanjem; (3) apana - povezana je s spolovili in izločali ter z izločanjem in rojevanjem; (4) upana - povezana je z možgani, nosom in očmi ter koordinira vitalne tokove; (5) vjana - pranska energija, ki enakomerno prežema celo telo in živčni sistem ter je povezana z ožiljem.
Energija iz višjih ravni priteka po posebnem kanalu v zgornjem delu avre iznad glave, ki mu pravi indijska jogijska literatura sutratma, v biblijski terminologiji pa je omenjena kot srebrna vrvica. Po sutratmi tečeta dve osnovni energiji. Ena je povezana z zavestjo in se zasidra v etrskem telesu približno v sredini glave. Ta tok zavesti teče potem do vseh čaker in prek čakričnih lističev po nadijih, ki podčrtujejo celoten živčni sistem.
Drugi je tok življenja, ki se zasidra v etrskem telesu v bližini srca. Ta tok spodbuja delovanje srca in je v ezoteričnem smislu v ozadju srčnega spodbujevalca. Srčne kapi so posledica tega, da se tok življenja izklopi in zato srce odpove. Tok življenja teče v sredice glavnih čaker in od tam neposredno vpliva na endokrini sistem ter prek hormonov na kri. Zato je ezoterično gledano res, da je "kri življenje in življenje je kri".
Primož Škoberne
www.cdk.si/du |