Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20090606000954298
Posameznik izpusti v zrak povprečno 14 ton CO2 na leto
sobota, 6. junij 2009 @ 00:09 CEST
Uporabnik: Sonce
Po rezultatih spletnega kalkulatorja v okviru akcije "Izračunaj svoj CO2 odtis" vsak posameznik z rabo električne energije, ogrevanjem in transportom v ozračje izpusti povprečno skoraj 9 ton CO2 na leto. Če prištejemo povprečno še vsaj 5 ton, ki nastanejo na delovnem mestu in v šoli ter pri proizvodnji in transportu hrane ter izdelkov, ki jih kupujemo, vsak posameznik pridela vsaj 14 ton tega toplogrednega plina, kar je 7 krat več, kot je narava sposobna nevtralizirati v enem letu.
V okviru kampanje "Energija si, bodi učinkovit" je od sredine marca do sredine maja potekala akcija "Izračunaj svoj CO2 odtis" z nagradno igro za vse, ki so na spletni strani izpolnili spletni kalkulator in izmerili svoje izpuste CO2.
Kljub temu, da so na spletu že dosegljivi podobni kalkulatorji ogljičnega odtisa, je bil odziv na nagradno igro zelo dober, saj je kalkulator do 15. maja izpolnilo 2205 obiskovalcev, ki so se potegovali za energetsko učinkovite nagrade. Aktualnost problematike izpustov CO2 in podnebnih sprememb potrjuje dejstvo, da je zastavljeni cilj, da bi k izpolnjevanju kalkulatorja pritegnili 1000 članov gospodinjstev, kar dvakrat presežen.
Kot so pokazali rezultati izpolnjenih kalkulatorjev obiskovalcev nagradne igre, na področju rabe električne energije, ogrevanja in transporta posameznik v ozračje vsako leto izpusti skoraj 9 ton CO2. Poleg tega nastane povprečno še vsaj 5 ton na delovnem mestu in v šoli, pri proizvodnji in transportu hrane ter izdelkov, ki jih kupujemo. Skupaj torej vsaj 14 ton tega toplogrednega plina. Če upoštevamo, da lahko narava v enem letu nevtralizira 2 toni CO2 na osebo, udeleženci v akciji kar 7 krat presegajo priporočeno količino.
Največji presežek izpustov se je pokazal na področju ogrevanja - 4,7 ton, sledi prevoz s presežkom 2,7 ton, pri porabi električne energije pa presežek znaša približno pol tone (530 kg) CO2. Razkorak med priporočenim in realnim odtisom je pogosto zelo velik, zato obiskovalci ob koncu izpolnjevanja kalkulatorja prejmejo nasvete, s katerimi lahko v kratkem času v skladu s Kjotskim protokolom zmanjšajo svoj odtis za 8 odstotkov.
Investitorja projekta sta Informa Echo in HSE, strokovni partner projekta je Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, sofinanciralo pa ga je Ministrstvo za okolje in prostor, direktorat za evropske zadeve in investicije, sektor za aktivnosti URE in OVE.
Vir: umanotera.org/etc
Komentarji (0)
www.pozitivke.net