Že nekja let uvajam EFT (tehnika čustvenega osvobajanja)v slovenski prostor. V svoji psihoterapevtski praksi, kombiniram to učinkovito tehniko z drugimi psihoterapevtskimi znanji in se (ne)čudim (več), kako je ta kombinacija uspešna. EFT ima eno veliko prednost pred drugimi psihoterapevtskimi tehnikami in to je, da jo človek lahko, zelo uspešno , uporablja sam.
Ne gre le za to, de ne potrebuje denarja za psihoterapijo, kar je že samo po sebi pomembno, pač pa pred vsem za to, da se s tem, da se v kratkem času, znebi trenutne napetosti, negativnih čustev, bolečin, v malo daljšem pa tudi travmatskih ostalin iz preteklosti, zelo opolnomoči.
Na dosegu lastnih prstov imamo , namreč, moč, da si SAMI pomagamo, smo srečnejši in uspešnejši. Poleg tega pa lahko, če znamo EFT nudimo takojšnjo pomoč drugim, odraslim, otrokom, živalim.
Letos sem se odločila, da VSE slovenske otroke naučim EFTja .Zbrala sem najboljše slovenske avtorice, izmislile smo si polžka TIP TAPa (ki s svojimi rožički potolaži otroka v stiski).Polžek nastopa v pesmicah, slikanicah, uglasbljenih pesmicah, v igricah…Moja želja je, da ima vsak otrok svojega Tip Tapa.
Da pa bo znal Tip Tapa( ki ga vsaka mama lahko sešije sama) uporabljati, je potrebno, da se starši, (zobo )zdravniki, vzgojitelji, učitelji, trenerji…najprej sami naučijo EFTja.
Najprej zato, da sebi nekaj dobrega naredijo. Iz izpraznjene vreče pač ne moremo ničesar pametnega dati otroku , tudi če ni v stiski. Med eftanjem se, namreč, povežemo z otrokovo energijo in je zato pomembno, da prej predelamo svoje strahove, skrbi, se uravnotežimo. Odrasli imajo na voljo že precej literature (EFT priročnik, članki, delavnice) in se jih tudi zelo poslužujejo. Seveda je razlika med učenjem in delanjem. Če želimo biti uspešni, moramo po tem,(oz vzporedno), ko smo se naučili osnov EFTja, opraviti najprej Pot do osebnega miru, (sistematičen način predelave zablokiranih vsebin), potem pa EFT tudi dnevno uporabljati, da ohranjamo energetsko pretočnost..
Otrokom lahko z EFTjem pomagamo na več načinov, najboljši je , seveda, ta, da jim EFT nudimo od rojstva dalje in jih s vsakodnevno prakso navadimo na EFT podobno kot na osebno higieno(saj gre za psihofizično higieno).
Drug način je, da jim , čim prej , nudimo učenje tehnike. Poleg Tip Tapa, ki še ni čisto dokončan, lahko za to uporabimo Medveda Zdravka ( v tujini poznanega kot Tappybear). Medved Zdravko po svetu, malo pa tudi že pri nas ,pomaga otrokom v stiski (v bolnicah, zavodih, šolah, vrtcih, doma). Lahko se pridružite prostovoljski skupini Medved Zdravko in sami prispevate k pomoči otrokom v stiski.
EFT je najbolje nuditi otroku preko igračke, knjigice, slikanice, da v te vsebine projicira svoje težave in si jih , s pomočjo odraslega, pozdravi.
EFT, seveda, lahko delamo tako, da direktno tapkamo na otroka, tapkamo z njim, tapkamo sebe, nadomestno. Otroci sami želijo eftkanje, da lažje zaspijo, ko se udarijo, ko so jezni in žalostni, če so imeli izkušnjo, da jim je EFT pomagal od prej. Zato je dobro, da se tehnike naučijo v nestresni situaciji, ni pa nujno. Dobro izkušnjo dobijo tudi, če jim v stiski s pomočjo odraslega, ki zna EFT, odleže.
Prekrasno je videti otroke, ki drug drugega potolažijo s tem , da si ponudijo EFT.
EFT je koristno uporabiti tudi v skupinskih situacijah, npr v razredu. Lahko ga uporabimo, kadar je kaj narobe, da se otroci pomirijo, pred pisanjem kontrolke, za boljšo koncentracijo, pravzaprav v vseh situacijah, ki se zgodijo v skupini otrok.
V tujini EFT uporabljajo trenerji za doseganje boljših športnih rezultatov. Te je, seveda, možno doseči le, če je športnik psihofizično uravnotežen. S tem je bolj usmerjen k cilju(namesto k oviram na poti),hitreje se vzpostavi po porazu ipd, večja pretočnost pa prinese boljše fizično zdravje in s tem večjo učinkovitost.
Pomembno je, da se otroci še majhni, skozi igro , naučijo eftanja. Pubertetniki imajo, tako , kot proti vsem drugemu, po navadi odpor do tehnike,čeprav jo , morda , sami najbolj potrebujejo. Tu je pomembno, da imajo dober kontakt z odraslim, ki jih tehniko uči. Morajo mu zaupati in biti odprti do njega osebno, potem gre hitreje. Dobra novica tu je, da , zaradi hormonskega neravnotežja, pubertetniki tudi čustveno zelo nihajo in imamo veliko priložnosti, da jih ujamemo, ko so pomoč pripravljeni sprejeti. Moramo biti le tam , ko je hudo in, seveda, znati EFT.
Kaj pa pomeni, znati EFT?.
EFT je človeštvu podaril Gary Craig. Sam letno plača 250 000 dolarjev, da to znanje širi med ljudi. Lahko bi bil milijarder, pa je njegov cilj (star je 83 let) , da . preden umre, podari to znanje vsem Zemljanom. Zadnje čase se zelo jezi, ker pravi, da ljudje zlorabljajo podarjeni EFT zato, da ga , brez temeljnega znanja prodajajo naprej, saj je ljudi v stiski veliko….Zahteva, da vsak od nas pove, da to, kar podajmo, ni nujno to, kar je on učil. S tem zapisom , to opravljam tudi jaz na tem mestu. Dovoljuje le uporabo licenc, ki jih sam podpiše.
Kljub temu pa se EFTja lahko dobro naučimo in pomagamo sebi in drugim. Tehnika je v resnici preprosta, nauči se jo lahko vsak, vendar je doza samokritičnosti( v odsotnosti Garyja Craiga) nujna. Lahko tehniko uporabimo prvič in nam bo pomagala (tako imenovani enominutni čudež), vendar to ne pomeni, da jo znamo. Znanstveniki nevrologi, so ugotovili, da je le 1/6 možganske aktivnosti dostopna zavesti. V tem primeru to pomeni, da se večinoma ne zavedamo, česa vsega še ne znamo.
Edino vztrajno delo na sebi in drugih, učenje na napakah, odprtost za novosti( ki se v EFTju dnevno dogajajo), nam prinese res dobro znanje tehnike.
Tehniko vsak od nas dela malo drugače, kar začetnika zmede. Obstaja 75000 akupresurnih točk, večina eftarjev uporablja, kakšnih 15 istih, ampak to ni nujno, lahko uporabljamo druge, na druge načine. Govorni del je pa še posebno elastičen. Kot dobro kuhanje, ko kuhamo brez priročnika, po občutku, tudi EFT pridobi na kvaliteti, če…enostavno pozabimo na tehniko in si dovolimo, da nas vodi intuicija. Da pa tehniko lahko »pozabimo », jo moramo najprej dobro znati.
EFT dobro znamo takrat, ko ga delamo s pomočjo intuicije. Pot do tja je dolga, ampak veselja polna. In tako, kot je jed lahko užitna (ni pa nujno), če jo skuhamo po navodilih, smo lahko uspešni z EFTjem ves čas na poti do mojstrstva.
Le DELATI je treba!
Sabina Šilc, univ dipl.psih in družinska terapevtka
www.sabinasilc.com
Več o EFT seminarju, si lahko pogledate TUKAJ.
Že objavljeni članki Sabine Šilc na Pozitivkah.
01. članek
02. članek
03. članek
04. članek
05. članek
06. članek
07. članek
|