Slovenski avtomobilski uvozniki, združeni v sekcijo pri Trgovinski zbornici Slovenije, v zadnjih mesecih krepko občutijo recesijo in posledično zmanjšanje prodaje novih avtomobilov. Prodajne krivulje so se upognile navzdol že oktobra lani, januarja letos je bilo v primerjavi z lanskim za četrtino manj registriranih novih avtomobilov, komaj kaj bolje je bilo februarja.
Sekcija za osebna motorna vozila je zato že v začetku leta vladi posredovala predlog za subvencioniranje nakupov novih avtomobilov v višini tisoč evrov, spodbude pa bi bili deležni tisti, ki bi se svojega starega štirikolesnika znebili z oddajo v ekološko razgradnjo.
A kot že tolikokrat doslej je tudi tokrat država ostala gluha za predloge avtomobilskih uvoznikov, ki imajo z državnimi organi še nekaj "neporavnanih računov", med drugim že več kot leto dni star predlog o načinu obračunavanja davka na motorna vozila, ki je v obstoječi ureditvi do nedavega omogočal številne davčne utaje pri uvozu rabljenih in skoraj novih avtomobilov.
Potem ko ni bilo odziva na prvi predlog, so minuli teden na vlado ponovno naslovili predlog za državno podporo, tokrat v obliki predloga za uvedbo premije za čisto okolje v višini 2500 evrov. Po predlogu sekcije naj bi država kupcem novih avtomobilov izplačevala premije za čisto okolje do konca leta, za kar bi bilo treba po oceni v letošnjem proračunu zagotoviti 25 milijonov evrov.
S to spodbudo naj bi namreč prodali dodatnih deset tisoč novih avtomobilov (skupaj v vsem letu okoli 60.000), država pa naj bi bila kljub temu v plusu, saj bi pobrala za približno 8,1 milijona evrov več davkov, kot bi znašale premije. Do novega avtomobila z državno podporo pa ne bi mogel kar vsak, ampak naj bi kupci do tako subvencioniranih avtomobilov lahko prišli le, če bi v ekološko razgradnjo oddali najmanj deset let star avtomobil, ki je bil vsaj eno leto registriran na zadnjega lastnika.
Vir: slowwwenia.com
|
Državna subvencija za koga? Za avtomobilske dilerje?
Prispeval/a: Fredi dne ponedeljek, 23. marec 2009 @ 11:18 CET
Pozdravljeni
Avtomobilskim dilerjem bi se lahko predlagalo, da namesto, da ožemajo državni proračun, ki je lahko namenjen tud v kakšno bolj humano dejavnost ( na primer zagotovitev strehe nad glavo obubožanim Slovencem, ki se bodo še naprej vozili v starih avtomobilih ali hodili peš, ker nimajo denarja za novega ), da znižajo svoje dobičke od prodaje novih avtomobilov, ki sedaj krepko presegajo 100 % od nakupa po tovarniški ceni do potrošnika.
Bogati avtomobilski dilerji se vozijo v novih limuzinah, ker pač hočejo ostat na najvišji lestvici potrošniške družbe.
Boli jih patak za folk.
Fraza ekološki avtomobil je le pesek v oči slovenski javnosti, ker vsi novi avtomobili tak al tak morajo bit ekološko standardnizirani kakor tud izpuh starega avtomobilčeka.
Požrešnost brez primere, ko reveži komaj preživijo mesec a bogati se nočejo odreči astronomskim dobičkom.
Avtomobilski dilerji sami še znižajte ceno avtov za 3.000 evrov in po plačilu vseh stroškov, tud delavcev, vam bo še ostalo, da se boste lahko vozili v novih limuzinah na sanjske počitnice v Pariz.
Na svetovnem trgu je cena nafte lani padla za več kot 50 %, cena aluminija je tud padla za več kot 50 %, za koliko pa je padla cena avtomobilov v Sloveniji?
Je padla za 10 %?
Ste ziher, če se je prej avto podražil?
Katerim uskladiščenim avtom pada cena?
Koliko so stari?
Proizvodnja novih avtov sili stare v prodajo.
Starih se je treba rešit sicer bodo novi postali stari.
Kapitalistična logika:
milijarde bogatim, da bodo še bogatejši in pesek v oči folku, da se umiri.
Lep pozdrav