UNICEF-ovo Poročilo o akcijah nujne pomoči 2009 vsebuje letni pregled programov nujne pomoči v kriznih žariščih po svetu in potrebnih finančnih sredstvih za njihovo izvedbo v letu 2009. Skupno vrednost potrebnih sredstev za pomoč otrokom in ženskam v 36 državah ocenjuje na nekaj več kot 1 milijardo USD.
Znesek je približno 17 odstotkov višji od lanskoletnega poziva, predvsem zaradi naraščajočih cen hrane in nafte ter povečanih potreb v vzhodni in južni Afriki. Mnoge države, ki jih poročilo omenja, se soočajo s tihimi ali pozabljenimi kriznimi razmerami. Ženske in otroci vsak dan umirajo zaradi bolezni, revščine in lakote, njihove smrti pa žal ostajajo prezrte, je dejala Ann M. Veneman, izvršna direktorica UNICEF-a.
Poročilo navaja, da bo približno polovica sredstev namenjena nadaljevanju UNICEF-ove podpore prizadetim v petih največjih humanitarnih operacijah na svetu: v Demokratični republiki Kongo, Somaliji, Sudanu, Ugandi in v Zimbabveju. To so tudi države, ki jim UNICEF namenja največ sredstev za humanitarno pomoč.
Pred kratkim sem se vrnila iz Zimbabveja, kjer gospodarstvo propada in kjer izbruhi kolere še vedno niso pod nadzorom, je dejala Venemanova, prva direktorica agencije ZN, ki je obiskala to državo v zadnjih dveh letih. Več kot polovica prebivalstva prejema pomoč v obliki hrane, osnovne socialne storitve pa propadajo.
V zadnjih desetletjih se je število naravnih katastrof znatno povečalo. Akcije nujne pomoči, ki jih navaja poročilo, predstavljajo le majhen del UNICEF-ovih aktivnosti v odzivu na krizne razmere. Med letoma 2005 in 2007 se je UNICEF letno odzval povprečno na 276 kriznih razmer v 92 državah.
Več kot 50 odstotkov so jih povzročile naravne katastrofe, 30 odstotkov jih je bilo posledica konfliktov, krizne razmere, povezane z zdravjem, npr. epidemije, pa so predstavljale 19 odstotkov UNICEF-ovih akcij nujne pomoči.
V kriznih razmerah so vselej najbolj ranljivi prav otroci. Nekateri strokovnjaki ocenjujejo, da bodo otroci in ženske v naslednjem desetletju predstavljali 65 odstotkov vseh, ki so jih prizadele katastrofe, povezane s podnebnimi spremembami.
Če se te napovedi izkažejo za resnične, bo približno 175 milijonov otrok postalo žrtev podnebnih sprememb.
V letu 2008 so več kot polovico kriznih razmer ustvarile naravne nesreče, predvsem uničujoč hurikan nad Karibskim otočjem, katastrofalna potresa v Pakistanu in na Kitajskem, najhujši ciklon v zgodovini Mjanmara, poplave in zemeljski plazovi v Južni Aziji ter poplave na področju Afriškega Roga.
Vir: unicef.si |