|
Sklicujoč se na pomembno odgovornost države Slovenije, da v skladu z Ustavo Republike Slovenije "skrbi za varnost državljanov, ohranjanje naravnega bogastva ter ustvarja možnosti za skladen civilizacijski in kulturni razvoj Slovenije" in zagotovi, da so "zakoni in drugi predpisi tudi na tem področju v skladu s splošno veljavnimi načeli mednarodnega prava in mednarodnimi pogodbami, ki obvezujejo RS";
sklicujoč se na Zakon o ohranjanju narave, ki je temeljni varstveni predpis na področju ohranjanja naravnih vrednot in biotske raznovrstnosti prostoživečih rastlinskih in živalskih vrst na območju Slovenije in po katerem je Piranski zaliv, del Jadranskega morja, ki mora upoštevati mednarodno pravo priznanih oblik varstva območij narave; sklicujoč se na zaključke mednarodne Problemske kofernce: PLINSKI TERMINALI V SLOVENIJI IN NJENI SOSEŠČINI Z DNE 21.01.2009, ki jo je organizirala mednarodna okoljska organizacija ALPE ADRIA GREEN v Ljubljani (gradivo – video posnetek: " PLINSKI TERMINALI V SLOVENIJI IN NJENI SOSEŠČINI ", referati in zaključki); naslavlja Koalicija nevladnih organizacij in posameznikov proti gradnji plinskega terminala v KOPRU in kjerkoli v Sloveniji, naslednjo PETICIJO na Državni zbor RS, Državni svet RS, Vlado RS, Svetu EU, ter vabi slovensko javnost, strokovne, nevladne in druge organizacije ter posameznike, da PETICIJO podprejo
PETICIJA
PLINSKI TERMINAL V KOPRU IN TRŽAŠKEM ZALIVU? NE,HVALA!
Plinska kriza med Rusijo in Ukrajino je vnovič opogumila načrtovalce plinskih terminalov v Tržaškem zalivu in Kopru. Resnosti vprašanja trajnostne oskrbe s pomembnimi energenti, vključno s plinom, se zavedamo vsi. Vztrajanje pri lokacijah, ki bi obalo in njeno prebivalstvo, ter naše skupno morje, neposredno izpostavila znanim tveganjem oziroma nevarnostim prevoza in uplinjevanja zemeljskega plina, ter onesnaževanju, pri terminalih, ki uporabljajo morsko vodo za segrevanje plina, temelji izključno na poslovnih interesih vlagatlejev, ne pa na temeljiti strateški presoji nacionalnih ali širših, regionalnih, potreb po energiji in zemeljskem plinu.
Po treh letih strokovnih razprav in presoj, ki jih je spodbudila civilna družba, in ki so, med drugim, zajete v poročilih strokovne medresorske komisije slovenske vlade, je nadvse jasno, da v Tržaškem zalivu in v Kopru ni varnostnih, prometnih in okoljskih pogojev za varno obratovanje plinskih terminalov in pristajanje plinskih (NGL) tankerjev.
Tržaški zaliv je plitev, zaprt, njegova obala pa je gosto naseljena. Morebitna nesreča, bi lahko bila uničujoča. V primeru Kopra tudi za mesto in obalo med Ankaranom in Debelim rtičem, kjer se nahaja znano otroško letovišče RKS.
Individualen, avtarhičnen pristop držav do plinske problematike, po načelu "en plinski terminal v vsakem zalivu" je v evropskem integracijskem procesu nerazumljiv in nesprejemljiv. Še manj so sprejemljiva tveganja, ki jih načrtovalci želijo naložiti na pleča prebivalstva zalivske obale.
Prejšnja vlada je, pod pritiskom javnosti, okoljevarstvenih organizacij, prizadetih lokalnih oblasti in tudi politične opozicije, načrtovanju plinskih terminalov v Tržaškem zalivu uradno nasprotovala. Sedanja vlada se o tem vprašanju še ni izrekla, čeprav so največje stranke sedanje koalicije bile-v prejšnjem mandatu- glasne nasprotnice plinskih terminalov v Tržaškem zalivu. Sedaj iz ministrstva za gospodarstvo pa prihajajo skrb vzbujajoči namigi o možni izgradnji plinskega terminala tudi v Kopru s pristajanjem od 50 do 100 plinskih tankerjev letno v samem koprskem pristanišču, v neposredni bližini mesta in drugega naseljenega območja.
Podpisniki tega poziva izražamo odločno nasprotovanje načrtovanju ter gradnji plinskih terminalov v tem zaprtem, plitvem in gosto naseljenem delu severnega Jadrana. Pozivamo slovensko vlado, da upošteva in spoštuje, vse kar je njena strokovna delovna skupina, v zvezi s terminali, že ugotovila.
Vlado Repulike Slovenije pozivamo, da nadaljuje z diplomatskimi aktivnostmi za preprečitev izgradnje dveh plinskih terminalov v italijanskem delu Tržaškega zaliva.
Ne nasprotujemo izgradnji razumnega števila tovrstnih terminalov na lokacijah, kjer so zagotovljeni varnostni in okoljski pogoji ( ustrezna razdalja od obale, ustrezna globina morja, ustrezna oddaljenost od intenzivno prometnih območij).
Pozivamo vse tri države severnega Jadrana (Slovenijo, Italijo in Hrvaško), naj čimprej sprejmejo državne energetske načrte in, da skupno pristopijo k energetski in okoljski strategiji severnega Jadrana. Hkrati jih pozivamo, da severni Jadran razglasijo za posebno občutljivo morsko območje PSSA.
Zunanje ministrstvo pozivamo, da javnost seznani s stališči Slovenije o nadaljevanju postopkov za izgradnjo plinskega terminala v Žavljah, glede na ugotovitve medresorske strokovne skupine pri vladi Republike Slovenije o čezmejnih vplivih, potencialno tudi uničujočih.
Podpisniki tega poziva sporočamo vladi, da pričakujemo nedvoumno in z danimi obljubami političnih strank dosledno stališče.
V imenu podisnikov
Vojko Bernard AAG – GREENSLO SLOVENIJA
Prvo podpisani:
AAG - GREENSLO SLOVENIJA - Vojko Bernard,Romea Žbogar, Franc Malečkar
Franco Juri - poslanec Zares
Franci Kek - poslanec Zares
Luka Juri – poslanec SD
Aurelio Juri, poslanec Evropskega parlamenta, Hrib 13, 6476 Pobegi, Koper
Miran Bavčar- državni svetnik
Nacionalna koordinatorica ekošol Nada Pavšer Kotnikova 361000 Ljubljana
Nevladne organizacije:
1) Društvo za varstvo okolja Sežana -Robert Rogič
2) Civilna iniciativa Kras - Zdravka Mevlja
3) Gorenjsko Ekološko Združenje – Saša Mlakar- Jesenice,
4) Temno nebo SlovenijeDark-sky Slovenia, Teslova 30,1000 Ljubljana, Slovenia, Neja Penca
5) Društvo SLOBIOM - Martina Sumenjak
6) Slovensko društvo evalvatorjev, Ljubljana - Bojan Radej
7) Društvo proti hrupu Lesce Miha Zalokar Vrbnje 66 4240 Radovljica
8) IOVE Kranj - Božo Dukić
9) INTERSO Integracija ekonomskega razvoja, sociale in okolja, Koper-
Aleksander Batič
10) Zdruzenje Seniorjev - Irena Štucin
11) GWP Slovenija- Martina Zupan
12) Društvo za varstvo oklolja Lesce – Nives Čorak,
13) ANV Slovenia Team – Matjaž Majerič
14) Kozjanski park - Natalija Penič
15) Ajda Štajerska - Stanko Krašovec
Politične stranke:
1) Zeleni progres – Tomaž Ogrin
2) SLS – odbor Koper,- Olga Franca
3) Zelena stranka - Černagoj Franc
4) Mestni odbor Zares - nova politika Koper- Barbara Verdnik
Posamezniki – člani društev v sklopu AAG - GREENSLO ter sipatizerji:
Peticijo podpirajo zaradi čezmejnega vpliva na okolje tudi NVO iz Italije in Hrvaške
e- pošta z zahtevo za vnos na listo podpisnikov shranjena na sedežu
AAG – GREENSLO - SLOVENIJA
Od 06.02.2009 podpisi podpore peticiji za širšo Slovensko javnost zbirajo na:
http://www.ljudmila.org/~peticija/index.php
Dostavljeno po navadni pošti z povratnico:
Predsednik Vlade RS
Vlada RS
Predsednik Države RS
Predsednik Državnega Zbora RS
Predsednik Državnega Sveta RS
Minister za Gospodarstvo
Ministrica za Obrambo
Minister za Zunanje zadeve
Minister za Okolje in prostor
Predsedniki poslanskih skupin v DZ
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20090203224810228
Domov |
|
Powered By GeekLog |