Spet so tukaj praznična prenajedanja, preobložene mize, slabo vreme in stresno potrošniško obarvano obdobje. A hkrati je to čas ljubezni, topline, kulinaričnih užitkov in druženja. Ogromno število ljudi januarja z grozo pogleda na tehtnico, ki kaže več kot v decembru. Poskusite se naslednje leto izogniti slabi volji.
Ne pozabite, da so prazniki čas užitkov, ne oropajte se vseh dobrot, saj to vodi v frustracije. Ključ je v zmernosti. Ne pozabite na redno gibanje. Uživajte v kateri koli hrani, a naslednji ali pa še isti dan, morate čutiti potrebo po gibanju. Pa četudi je motivirana s krivdo.
Bolje bo, če si več hrane privoščite čez dan in s prehranjevanjem zaključite zgodaj, na primer med šesto in sedmo uro zvečer. Preden greste na obilno večerjo ali kosilo, vedno pojejte nek obrok iz zelenjave ali sadja, tako se boste nasitili in se izognili prenajedanju. Tudi sprehod z vašo družino pred obrokom ni slaba ideja.
Med uživanjem obrokov pazite, da ne pojeste toliko, da morate odpeti gumbe na hlačah. Zadovoljite se z manjšimi porcijami. Vseeno se boste najedli. Če že morate pojesti poln krožnik, ga pretežno napolnite z zelenjavo. Če izpustite omake in prelive, se boste na enostaven način znebili ogromnega števila kalorij.
Ne pijte alkohola na prezen želodec in čez dan spijte veliko vode. Ker boste že tako v telo vnesli ogromno kalorij, ni potrebe, da bi vnašali dodatne s kavo, sokom in drugimi sladkimi napitki. Ne odrekajte se sladkarijam, le pazite na to, koliko jih pojeste. Odrežite tanjši kos pite ali torte, pojejte le dva piškota, namesto s smetano, jedi izboljšajte z jogurtom.
Če ste sami gostitelj, so zgoraj naštete stvari olajšane, saj lahko sami nadzirate, kakšno hrano boste postregli. Ne pozabite, da jedi ne bodo neokusne, če ne bodo plavale v maščobi, omakah in sladkorju. To je odličen način, da pripravite vaše najljubše jedi, v katerih boste neizmerno uživali na zdrav način. Pri solatah se izognite bogatim prelivom. Izbirajte kaj manj kaloričnega.
Balzamični kis je zaradi specifičnega okusa dobra izbira, saj solata skoraj da ne potrebuje še olja. Enako velja za druge jedi, ki jih začinite z balzamičnim kisom. Poskusite tudi z jabolčnim kisom. Za okusno solato zmešajte omako iz gorčice z začimbami. Ne dodajajte olja, smetane in podobnih prelivov. V njih je preveč kalorij. Imejte v mislih, da imajo sestavljene solate boljši okus zaradi raznovrstnosti.
Poleg listnate zelene solate, dodajte špinačo, kumare, korenje. Prijetno bo hrustalo in ne boste čutili pomanjkanja olja. Tatarsko omako zamenjajte s svežim limoninim sokom. Če že uporabljate olje, naj bo to olivno olje. Preskočite francosko solato, majoneza je kalorična bomba in v francoski solati je kombinirana s krompirjem.
Zelenjava je na splošno zelo hvaležna za pripravo. Ne le kot solata, temveč tudi kot priloga. Najbolje je, da jo pripravljate na pari, saj bo tako ohranila največ hranilnih snovi in svoj prvotni okus. Poskusite s parnim pekačem, v njem se zelenjava ne bo razkuhala in bo ostala kompaktna. Uporabljate ga kar v pečici, tako da bo štedilnik prost za pripravo drugih jedi.
Pogosto pozavljamo, da je barvita zelenjava ne samo okusna, temveč tudi dekorativna. Za okus poskrbite z začimbami. Jedi boste izboljšali s sušenimi paradižniki, poprovimi omakami, manj mastnim jogurtom, praženimi oreški, začimbami in dišavami. Skrbno eksperimentirajte. Dodajajte začimbe, preizkušajte in se ustavite, če okusite, da greste v napačno smer.
Meso in ribe specite v pečici, ne cvrite jih. Natrite jih z doma narejenimi marinadami iz česna, olivnega olja in drugih začimb, obložite jih z rezinami limon, pomaranč, vanje zataknite vejice rožmarina, timijana in podobnih začimb. Če boste meso nadevali, potem nadeva ne jejte. Uporabljajte papir za peko ali teflonske pekače, tako se boste izognili dodajanju odvečne maščobe.
Vir: lifestyle.enaa.com |