Brez zdravil nad astmo, visok krvni tlak, debelost... z endogenim dihanjem
Na kateri naravni mehanizem se lahko zanesemo, če hočemo premagati astmo, kronični bronhitis, visok krvni tlak, nespečnost, debelost, patološki klimakterij, osteohondrozo, aterosklerozo, ali pa vzpostaviti odpornost na alergene, izboljšati svoje fizične in prilagoditvene sposobnosti našega organizma?
Lahko bi to bila običajna telesna vadba, morda tek čez drn in strn, ali sprememba prehrane in jemanje prehranskih dopolnil, pitje večje količine vode…? Vse to sicer tudi pomaga, vendar nimamo v mislih tega.
Naravni mehanizem, ki ga imamo v mislih, je dihanje. Seveda pa ne govorimo o katerem koli dihanju, temveč o t.i. endogenem dihanju, ki ga je razvil Frolov, ki je pri svojem raziskovanju, predvsem pa iskanju rešitev za svoje zdravje, naletel na dihalno tehniko Buteyka, ki je nadgradnja in posodobitev starodavnih dihalnih vaj, imanovanih pranajama. In tako je v modrosti davnine razvil rešitve prihodnosti.
Dihanje je na splošno najpomembnejša dejavnost. Naše celotno zdravstveno stanje je odvisno od dihanja. Zapleteni sistem dihanja združuje različne organe in sisteme v neprekinjeni proces. Pljuča skrbijo za izmenjave plinov in dovajanja kisika, kot tudi krvni obtok, ki omogoča prenos kisika od pljuč do celic in obratno ogljikovega dioksida od celic do pljuč.
Znanstvene raziskave so potrdile, da se proces dihanja, torej izraba kisika, odvija v celicah. To je razlog, zakaj lahko ločujemo zunanje dihanje s pljuči in znotrajcelično (intracelularno) endogeno dihanje (torej kemične reakcije z uporabo kisika). Praktično vse celice našega organizma v procesih presnove potrebujejo kisik, tako lahko rečemo, da v procesu dihanja sodeluje celotno telo. Zato tudi imajo dihalne vaje vpliv na celoten organizem in njegovo zdravje.
Endogeno dihanje, ki ima za razliko od običajnega dihanja še dodaten pomen pri različnem zdravljenju in ohranjanju zdravja, lahko izvajamo s Frolovovim dihalnikom, ki ga je Frolov razvil pod pritiskom iskanja rešitev za hitrejše in obetavnejšim zdravljenjem tuberkuloze, ki ga je zelo ovirala. Zanimale so ga druge, učinkovitejše tehnike od običajnega zdravljenja in dihalna tehnika Buteyka oziroma njene predhodnice imenovane pranajama, so mu podale nove ideje za raziskovanja.
Frolov je začel eksperimentirati in razvijati pripomoček za dihalno vadbo, iz česar je sčasoma, po več kot 30 letih, nastal Frolovov dihalnik FRTD-01, ki je zdaj na voljo tudi na našem trgu. Posebnost Frolovove tehnike dihanja je najprej v tem, da predpisuje dihanje s prepono, ki predstavlja najtemeljitejši izkoristek dihanja, ter dihanje skozi usta skozi vodo, ki povzroča odpor tako pri vdihu kot pri izdihu.
Tako dihamo v zaprtem krogu, kar pomeni, da vdihnemo skozi vodo, ki se nahaja na dnu dihalnika, nato za kratek čas zadržimo sapo in nato izdihnemo počasi z dolgim izdihom, seveda zopet skozi usta. S tem v bistvu dosežemo podoben učinek kot bi dihali v visokogorju. Pri tem se počasi privajamo na podaljševanje izdiha, ki ga lahko podaljšamo tudi na 30 sekund in več.
Takšno dihanje v zaprtem krogu in podaljševanje dihalnega ciklusa povzroči znižanje vsebnosti kisika v krvi in zvišanje vsebnosti ogljikovega dioksida. Ko zlagoma zmanjšujemo delež atmosferskega kisika v dihalnem sistemu, obenem povečujemo do maksimuma delež anaerobnega dihanja. Z natančno nadzorovano ravnjo hipoksije lahko z anaerobnimi mehanizmi dihanja zmanjšamo stopnjo nastajanja mlečne kisline. To zmanjšuje proces prekomerne oksidacije telesa, obenem pa ne onemogoča tekočega procesa proizvodnje energije znotraj celic. Obenem se zniža tudi odstotek tvorjenih oblik aktivnega kisika, ki so nevarni za same celice. Drugič. Ob hipoksiji začne naše telo za aktivno dihanje uporabljati anaerobne mehanizme. Pod temi pogoji lahko organizem preide na novo kakovostno raven procesov energetske presnove znotraj celic.
Ta metoda dihalne vadbe nam omogoča zložno zviševanje ravni hipoksije, zniževanje deleža aerobnega dihanja in s tem tvorbe prostih radikalov, ki ogrožajo naše celice. Anaerobni mehanizem dihanja se vklopi istočasno in nam dopušča ohranjanje ustrezno visoke ravni energetske presnove. Po tem načinu dihalne vadbe nekaj atmosferskega kisika vstopa v telo v rednih intervalih, s čemer se izognemo visokim vrednostim mlečne kisline in drugih kislih stranskih produktov, ki se shranjujejo v telesu, medtem ko se obdobja, ko dobiva celica energijo na anaerobni način, podaljšujejo. Tako lahko rečemo, da pridobi naše telo z endogenim dihanjem sposobnost maksimalne proizvodnje celične energije z najmanjšo količino atmosferskega kisika za intenziviranje biokemičnih procesov, najsi bo tvorbo novih snovi ali za odstranjevanje stranskih produktov metabolizma, kar je nemogoče brez energije.
Endogeno dihanje spreminja energetsko celično presnovo in zagotavlja optimalne pogoje delovanja vseh organov in sistemov. Če imunski sistem, krvni obtok in presnova delujejo kot je treba, se lahko celice lažje uprejo notranjim in zunanjim škodljivim dejavnikom ter se delovanje in zgradba posameznih organov popravi tudi po večletnih motnjah in težavah. Endogeno dihanje omogoča zgolj z urjenjem naših notranjih danosti ohranjanje dobrega zdravja, razvoj telesnih sposobnosti in zavira staranje, ne da bi se zato morali izogibati telesnim dejavnostim.
Frolovova tehnika dihalne vadbe je temeljito razložena in predstavljena na uvajalnem DVD-ju, tako da jo lahko osvoji vsakdo, najsi bo otrok nad tretjim letom ali starostnik. Navodila za izvajanje terapevtske ali preventivne dihalne vadbe so izčrpna in preprosta, tehnika pa izjemno učinkovita in brez neželjenih stranskih učinkov. Zahteva pa nekaj discipline in vztrajnosti.
Poudariti je potrebno, da so univerzalnost, varnost in ekološka kompatibilnost najpomembnejše prednosti zdravilnih dihalnih tehnik. Dihalne vaje lahko izvajajo tako odrasli kot otroci, saj so ob pravilnem izvajanju povsem varne, ne motijo notranjega okolja organizma ter ohranjajo in še izboljšujejo njegovo notranjo ekologijo. Metode lahko kombiniramo s katerimkoli zdravljenjem in ne prinašajo praktično nikakršnih stranskih učinkov.
Več o tej dobrodejni tehniki dihalne vadbe in o Frolovovem dihalniku si lahko preberete na spletni strani http://endogena-medicina.vsi-zdravi.org
Vabljeni! |