Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2008100617001740




Prostovoljci združeni z namenom nakupa sodobnega mamografa za obalno-kraško regijo

ponedeljek, 6. oktober 2008 @ 16:40 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Koper, 6. oktober 2008 – Iniciativa »Za mamograf« se je odločila, da s humanitarno akcijo zbere sredstva za nakup sodobnega digitalnega aparata, vrednega 340.000 evrov. V obalno-kraški zdravstveni regiji je namreč obolevnost za rakom dojke za 20 odstotkov višja od slovenskega povprečja.

Splošna bolnišnica Izola, ki izvaja slikanje dojk za prebivalstvo te zdravstvene regije, premore le dotrajan in zastarel aparat. Najbolj učinkoviti preventivni metodi za zgodnje odkrivanje in uspešno zdravljenje bolezni sta prav mesečno samopregledovanje dojk in redno rentgensko slikanje z mamografom. S pomočjo mamografije je mogoče bolezenske spremembe odkriti tudi nekaj let preden se bolezen razvije.

V Sloveniji za rakom dojke letno zboli približno 1.100 žensk. V povprečju so to trije novi primeri na dan. V obalno-kraški regiji, kjer je obolevnost v zadnjih letih druga najvišja v Sloveniji, za rakom dojke letno zboli povprečno 80 žensk, kar je povprečno vsak četrti dan ena. Najpogosteje obolevajo ženske po 50. letu, pri moških je bolezen redka.

Možnost ozdravitve je pri zgodnjem odkritju raka dojke visoka. Ob pravočasnem odkritju obolenja je namreč več kot 90-odstotna. Kljub temu pa je prav rak dojke med obolenji najpogostejši vzrok smrti med Evropejkami in Slovenkami. V Evropi jih letno za rakom dojke umre povprečno 87.000, v Sloveniji pa 400. To je več kot ena Slovenka na dan.

»Največja težava je, da večina žensk k zdravniku pride, ko je bolezen že napredovala. Možnost ozdravitve se tako zmanjša tudi na manj kot 50 odstotkov,« pravi dr. Janja Zver Skomina, vodja Ambulante za bolezni dojk v Splošni bolnišnici Izola in članica iniciative. Za zgodnje odkrivanje bolezni in uspešno zdravljenje lahko največ naredijo ženske same. Vsaka ženska, starejša od 25 let, bi si morala izbrati dan v mesecu sredi menstrualnega ciklusa in si pregledati dojke. Zelo pomembno preventivno vlogo ima redno mamografsko slikanje, s katerim je možno bolezenske spremembe odkriti tudi nekaj let preden se bolezen razvije. V izolski bolnišnici imajo dotrajan analogni aparat za mamografsko slikanje. Nov, digitalni aparat stane 340.000 evrov, ki pa jih bolnica ne more zagotoviti sama.

Prostovoljci iz obalno-kraške regije, ki zastopajo različne družbene sfere, so se zato združili v Iniciativi »Za mamograf«. S humanitarno akcijo, ki so jo že podprli vsi regionalni in lokalni mediji, bodo ozaveščali ljudi in zbirali sredstva za sodobni mamograf. Pred dotrajanim bo imel več prednosti. Najpomembnejši med njimi sta močno izboljšana, natančnejša in hitrejša diagnostika in za 30 do 50 odstotkov manjše rentgensko sevanje.

Humanitarna akcija Iniciative »Za mamograf« se začenja v oktobru, svetovnem mesecu boja proti raku dojke, ki je zaradi simbola, roza pentlje, poimenovan tudi »rožnati oktober«.

Od jutrišnjega dne naprej - svetovnega dne boja proti raku dojke, bo iniciativa donatorska sredstva zbirala na posebnem kontu na bančnem računu Splošne bolnišnice Izola: TRR 01100-6030277118 s pripisom ZA MAMOGRAF, stanje na računu pa objavljala v Primorskih novicah. Cilj iniciative je, da naročilo rentgenskega aparata zagotovi še v letošnjem letu.

Koper, 6. oktober 2008                                                                            Iniciativa Za mamograf

Kontakt: Za Inicitivo »Za mamograf«,
Karmen Bučar, 05 663 40 41, 031 422 681,
karmen.bucar@studiokernel

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2008100617001740







Domov
Powered By GeekLog