Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20080915214110447
Klamatska alga - najboljši vir "molekule ljubezni"
ponedeljek, 15. september 2008 @ 05:03 CEST
Uporabnik: Pozitivke
KLAMATSKA ALGA - NAJBOLJŠI VIR "MOLEKULE LJUBEZNI"
Feniletilamin (PEA) je endogena molekula, ki se proizvaja v našem organizmu, še posebno v naših možganih. Aktivira glavne nevrotransmitorje, predvsem dopamin in noradrenalin.
Prof. Sabelli iz Chicaga, ki se je dolgo posvečal raziskavi PEA, je pogosto ugotavljal, da sprejem PEA znatno izboljša motnje razpoloženja in depresije. Razne druge raziskave potrjujejo vpliv PEA na razpoloženje. V navedenih raziskavah prof. Sabellia, se je močan antidepresivni učinek začel z minimalno 10 mg PEA, pa do 60 mg. Upoštevamo pa, da je šlo v tistem primeru za odrasle in močno depresivne paciente.
Pomembno je, da ima za razliko od zdravil na osnovi amfetaminov PEA koristne učinke brez stranskega delovanja in brez potrebe, da bi sčasoma povečevali dozo, t.j. ne da bi se ustvarila toleranca. PEA izboljšuje razpoloženje enako hitro kot amfetamini, ampak ne ustvarja tolerance.
Zakaj, je jasno: PEA je endogena molekula, ki jo proizvaja seveda naš organizem in je dejansko prisotna v širokem spektru živil, od čokolade do rdečega vina, od čičerike in stročnic do zrelih sirov in je prisotna predvsem v mikroalgi iz jezera Klamath, ki predstavlja njen absolutno najbogatejši vir. V tem smislu lahko vidimo, da se PEA endogen amfetamin kot endorfin smatra za endogene opiate s tem, da dopaminergijski padec, ki ga stimulira in vzdržuje PEA, vodi tudi do večje proizvodnje endorfinov, endogenih snovi proti bolečinam, ki ustvarjajo občutek splošnega ugodja in imajo močno protistresno delovanje, Če upoštevamo vse to, nastopa PEA kot optimalna fiziološk pomoč, da se na naraven način lotimo različnih plati in/ali različnih faz stresa.
Ni naključje, da je PEA, razen da vzdržuje in izboljšuje razpoloženje, tudi zelo dober stimulator pozornosti in koncentracije. V resnici je močna povezava med pozornostjo/koncentracijo in presnovo dopamina. Poleg tega, da je PEA močan dopaminergijski promotor deluje tudi preko modulacije drugih nevrotransmitorjev in ima torej splošno funkcijo energijske stimulacije, bodisi fizične kot čustvene in psihične:«V glavnem izgleda, da je PEA eden od modulatorjev možganskih procesov, ki vzdržujejo fizično, čustveno in psihično energijo».
2-4 miligrame PEA je doza, ki jo lahko prejmemo z normalnimi obroki, ampak sestavljenimi iz virov, ki vsebujejo PEA. Na primer, lahko dosežemo cca. 2 mg PEA, s tem, da pripravimo jed na osnovi stročnic in zrelih sirov, z rdečim vinom za pijačo in topljeno čokolado za desert.
2 miligrama je torej za prehrano absolutno normalna doza. Jasno pa je, da to odsvetujemo, ker bi zaužil jedi in zraven popili alkohol - snovi, ki so lahko problematične.
Na srečo nam prihaja v pomoč alga Klamath. En g alge AFA sušene po metodi Refractance Window vsebuje cca. 3 mg PEA. Gre za fiziološko dozo, pri kateri se lahko, če se jemlje dan za dnem, obnovijo rezerve PEA, ima pa istočasno neposredne energetske učinke in pomaga pri pozornosti in koncentraciji. Prejemanje PEA s pomočjo alge Klamath nudi to prednost, da je ta v močni sinergiji s prehranskimi in nutricevtskimi dejavniki, ki so skrajno koristni za premagovanje simptomov stresa.
Videli smo kako je PEA lahko pomembna na splošno za vsa človeška bitja, glede na to, da je vsem všeč, če so psihično bolj bistri, da imajo fizično več energije, da so boljše volje in manj stresni.
Da zaključimo ta vidik, bomo rekli, da je izjemnost alge Klamath v dejstvu, da je njena koncentracija feniletilamina znatno večja kot pri čokoladi, ki vsebuje samo 100 ng/100 g. Feniletilamin se navaja kot eden glavnih dejavnikov, zaradi katerih je čokolada “vir sreče"! Poudarimo pa naj, da ga s klamatsko algo prejmeta celo 2-3 mg/g.
Prirejeno po: Otroci in psihofarmaki, Stefano Scoglio, Ph.D., N.D.
Motnja pomanjkanja pozornosti, hiperaktivnost in ADHD: tragedija Ritalina in vloga prehrane (knjiga v pripravi)
www.pozitivke.net