Vsako leto oddelek za mirovne študije na Univerzi v Bradfordu gosti »PeaceJam« – zanimiv in inovativen izobraževalni mirovni program za šole in skupine mladih v Angliji. Vsako leto nekdo izmed Nobelovih nagrajencev za mir preživi na Univerzi en vikend, v katerem s svojim osebnim pristopom mladim posreduje svoje znanje, veščine, modrosti in seveda, svoj pozitiven duh delovanja za mir.
PeaceJam je bil ustvarjen leta 1996 kot orodje, ki lahko doprinese k miru v svetu in vzpostavi dober model mladim, da začnejo delovati za dobre spremembe in mir v družbi.
Po pogovoru s člani tolp iz Denverja (ZDA), je umetnik in glasbenik Ivan Suvanjieff odkril, da vsi ti mladi ljudje, oboroženi do pasu, močno spoštujejo in pozdravljajo prizadevanja za pozitivne spremembe in nenasilno delovanje nadškofa Desmonda Tutuja, južnoafriškega anglikanskega duhovnika, borca proti apatheidu in dobitnika Nobelove nagrade za mir v letu 1931.
Ivanu je nato prijatelj Dawn Eagle pomagal kontaktirati Dalai Lamo, ta pa je bil nad idejo mirovne organizacije in povezovanja Nobelovih nagrajencev navdušen in jih je pomagal pritegniti k sodelovanju, saj so lahko prav Nobelovi nagrajenci za mir s svojim sodelovanjem prvi vzor vsem mladim.
Gre za prvo fundacijo na svetu, ki pod svojo streho združuje toliko Nobelovih nagrajencev. Ti pod okriljem fundacije sodelujejo resnično povezano in vztrajno. Med njimi so Dalai Lama, Adolfo Pérez Esquivel, Dr. Oscar Arias, Archbishop Desmond Tutu, Betty Williams, Rigoberta Menchú Tum, Máiread Corrigan Maguire, José Ramos Horta, Bishop Carlos Ximenes Belo, Aung San Suu Kyi, Jody Williams, Mrs Shirin Ebadi, Wangari Maathai in Sir Joseph Rotblat.
PeaceJam je neodvisna fundacija in nima nobenih političnih niti religioznih ambicij. Nobelovi nagrajenci za mir, ki podpirajo organizacijo, prihajajo iz različnih držav in imajo vsi različne duhovne in politične poglede. Vsi pa verjamejo, da je poglavitnega pomena, da mlade iz vsega sveta učimo miru, reševanja konfliktov na miren način in strpnosti.
Naslednjo PeaceJam mladinsko konferenca bo Bradfordska univerza gostila marca 2008. Nanjo je že povabljena Nobelova nagrajenka iz leta 1992, Rigoberta Menchú, ki je vodilna advokatinja za pravice Indijancev, prva staroselka med nagrajenci in najmlajša oseba, ki je kdajkoli prejela Nobelovo nagrado.
Andreja Cepuš
http://www.positivenews.org.uk
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20071223201635349
Domov |
|
Powered By GeekLog |