Pomanjkljivost: slaba, umetna svetloba!
Svetlobni spekter, razporeditev posameznih barvnih deležev, je pri varčnih sijalkah slab, slabši kot pri ostali umetni razsvetljavi.
Najboljša svetloba je dnevna svetloba. Žarnice z žarilno nitko in halogenske svetilke so pri razdelitvi svetlobnega spektra uravnotežene in jih lahko primerjamo z naravnim svetlobnim spektrom. Sicer se nekoliko nagibajo k rdeči svetlobi kot pri jutranjem in večernem soncu, kar jim podeli toplino in udobje.
Svetlobni spekter pri varčni sijalki je nehomogen in odtujen naravnemu svetlobnemu spektru. Določene barvne deleže povleče v ospredje, ponavadi samo dva, in zanemarja druge, ki spadajo k harmonični, zdravi svetlobi.
Prvi znanstveniki in zdravniki svarijo pred slabim, neuravnoteženim svetlobnim sestavom, ki je odgovoren za glavobole, hormonske težave, epileptične napade, itn.
Profesor dr. Arnold Wilkins iz univerze v Essexu je povedal: »Varčne sijalke imajo zelo nepravilno spektralno porazdelitev. Svetloba sestoji iz posameznih modrih in rdečih tonov, namesto iz vseh valovnih dolžin. To bi lahko ljudem škodilo.«
Pomanjkljivost: ekološko kritična proizvodnja!
Pomemben vidik pri ocenjevanju varčnih sijalk je njihova proizvodnja. Prepogosto govorijo proizvajalci o „okolju prijaznih“ in „varčnih“ svetlobnih telesih in pri tem pozabijo, da porabi varčna sijalka pri proizvodnji desetkrat več energije kot žarnice z žarilno nitko. Medtem ko navadna žarnica sestoji le iz stekla, nitke, grla z navojem, navoja in izolacije, se pri varčni sijalki nabere kar nekaj okolju neprijazne visoke tehnologije: predstikalna naprava, dušilka, elektroda, starter, kondenzator, generator, elektroda, lepilo,....in živo srebro.
Strupeno živo srebro!
Vsaka varčna sijalka vsebuje v povprečju 5 miligramov strupenega živega srebra. Nekateri tej količino pravijo samo „sledi.“ Živo srebro sodi med najbolj strupene in okolju neprijazne težke kovine.
Pomanjkljivost: Posebni (nevarni) odpadki!
Zavoljo živega srebra sodi „okolju prijazna sijalka“ med nevarne odpadke na posebna odlagališča. V veliki večini pa pristane med gospodinjskimi odpadki, ki gredo na smetišče, od tam v zemljo, podtalnico, zrak...
Če 20 milijonov gospodinjstev vsako leto odvrže samo eno varčno sijalko, se nabere že 100 kg živega srebra.
Pomanjkljivost: visoka cena!
Varčna sijalka stane povprečno desetkrat več kot navadna žarnica.
Iz ekološkega vidika je varčna sijalka v primerjavi z navadno pri energetski porabi v prednosti, a kot smo videli, je to tudi njena edina prednost. Zdravstveno gledano pa ima mnogo stranskih učinkov.
Sklep: Varčne sijalke niso poceni rešitev.
Prevod: Valerija Hozjan
http://www.initiative.cc |
»Ni vse zlato, kar se sveti«: Pozor – varčne žarnice, II.del
Prispeval/a: surovež dne nedelja, 23. december 2007 @ 22:17 CET
Zanimivo, da se razburjamo, da je Hg v varčnih žarnicah in se počutimo ogrožene. Država pa posiljuje naše otroke s cepivi, ki tudi vsebujejo Hg.
Tudi cepivo priti gripi ga vsebuje.
Se opravičujem, da sem uletel v temo.
Lepe praznike.