Zeleni Slovenije regijski odbor Primorske
predsednik Robert Rogič
in Zeleni Slovenije mestni odbor ( MO ) Koper
Vabimo na praznovanje svetovnega dneva varstva okolja 5. junij 2007 v torek ob 18:00 uri na školjčno sipino v Ankaran v zaliv Sv.Katarine.
Vabljeni tudi vsi člani : Gibanje za pravičnost in razvoj
Prvi svetovni dan varstva okolja je razglasila Generalna skupščina OZN 15.decembra 1972 ob ustanovitvi programa UNEP v spomin na Štockholmsko konferenco o okolju, ki je bila mejnik v politični zgodovini varstva okolja. Na ta dan Združeni narodi opozarjajo na problematiko okolja in spodbujajo politično dejavnost z različnimi dogodki v več kot 100 državah.
Letošnji dan okolja 2007 je posvečen klimatskim spremembam in topljenju ledu na polarnemu polu in slogan : Melting Ice – a Hot Topic?
V Sloveniji na Obali je leta 2007 kot kaže slogan :
¨Ne za trajnostni razvoj R. Slovenije ampak
za trajnostni pretovor in betonizacijo morske obale. ¨
in ¨ Školjčna sipina še letos in nikoli več¨.
Nič kaj prijeten trenutek za Slovenijo in praznovanje, kajti :
V Ankaranu že mesec potekajo gradbena dela – koprsko pristanišče gradi na samo morski obali parkirišče za avtomobile brez vseh študij vplivov posega v okolje samo z informacijo o pogojih za gradnjo. O vsemu so obveščeni predsednik države R. Slovenije Janez Drnovšek in predsednik vlade R. Slovenije Janez Janša , vendar zaenkrat še nista preprečila barbarskega posega v okolje in nadaljne degradacije in osiromašenje prostora v Slovenski Istri.
Ob školjčni sipini v Ankaranu se zasipajo poloji . Gre za uničenje edinega najdišča hrošča Scarites tericola v Sloveniji, kateremu posledično grozi izumrtje, uničenje drugega najdišča hrošča Clivine ypsilon, školjčne sipine – edinstvene v celem Sredozemlju , zadnjih plitvin – filtrov v Koprskem zalivu, ki nam čistijo morje, da se še lahko kopamo v njemu , slanih travnikov pred školjčno sipino in zadnjega prostega področja za ureditev izliva v morje za reko Rižano in prostega dostopa – desnega kanala reke Rižane.
Prav tako so ogroženi zavarovani slani travniki v sosednjem zalivu Sv.Nikolaj in področje Natura 2000, klasnata tavžentroža in obmorski lan, ki uspevajo v Sloveniji edino še tukaj ter zasipanje naravne vrednote R. Slovenije – pas kopnega med najnižjo oseko in najvišjo plimo.
Zasipanje školjčne sipine , polojev ob nji in zadnjih plitvin – filtrov v Ankaranu , ki nam čistijo morje v koprskem zalivu je rušenje občutljivega ravnovesja ekosistema, in je brez vsake študije vpliva posega na okolje vreden ostrega zgražanja nad neodgovornostjo odgovornih ljudi, kateri ne vidijo veliko pred sabo.
Minister za okolje in prostor Janez Podobnik, je obljubil, da se državni lokacijski načrt za koprsko pristanišče pripravlja šele konec leta 2007 ; a od obljube smo dočakali bagerje in buldozerje na školjčni sipini. Minister za okolje in prostor je obveščen o delih , vendar ne ukrepa in ne zaustavi barbarizma.
Pozivamo predsednika države R.Slovenije Janeza Drnovška in predsednika vlade R. Slovenije Janeza Janšo, da se nam pridružita na ¨praznovanju svetovnega dneva okolja ¨ v Ankaranu in takoj ustavita barbarizem .
Slovenski narod in zgodovina Nam - Vam ne bodo oprostili Našega - Vašega odnosa do narave in naravnih vrednot v Slovenski Istri.
Reka Rižana je naravna vrednota in prost dostop do izliva v morje je legitimna zahteva po vseh zakonih o vodah in varovanju narave sprejetih v R. Sloveniji– npr. v reki živijo jegulje, ki so v Sloveniji zavarovane, prav tako kot njihovi habitati in ustja rek – izlivi v morje , kjer se meša slana in sladka voda – somornica.
Kot je jezik , je tudi okolje pomembno za obstoj naroda; ko je eden ali drugi ogrožen , je potrebno ukrepati.
Zdaj je ogroženo okolje v Slovenski Istri in zato Vas pozivamo , da se nam v čim večjem številu pridružite in pokažete, da Vam je za ohranitev školjčne sipine pred uničenjem in zaščito morskega obrežja pred betonizacijo in ograjevanjem z žico.
Nobene potrebe ni uničevati naravnih vrednot R. Slovenije za parkirišče za avtomobile.
Reaka Rižana je bogastvo Slovenske Istre in je naša naravna, hidrološka in kulturna dediščina.
Kdor uničuje reko, pokopava svojo prihodnost. Slovenci imamo le 47 km morske obale in mar smo res tako bogati , da jo leta 2007 ob vse večjem zavedanju pomena okolja in kvalitete bivanja tako brezskrbno uničujemo, betoniramo in tudi izumrtje določene živali in rastlin v Sloveniji nam ni mar.
Sprašujemo se , kje so razni zavodi, sveti, agencije , inštituti , znanstveno raziskovalna središča , univerza na Primorskem , nacionalni inštitut za biologijo, morska biološka postaja in ostale strokovne službe za varstvo okolja in narave R. Slovenije ?
Lep pozdrav Vsem in na srečanje na školjčni sipini v torek ob 18:00 uri na svetovni dan okolja .
Zeleni Slovenije MO Koper
David Stepan
|