Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20070329123903919
Alergija skrita v kremah
četrtek, 5. april 2007 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Sonce
Nekateri ljudje so zelo občutljivi na razne sestavine v kremah, kar se lahko pokaže tudi v obliki alergij. Bolje preprečiti kot zdraviti. Kozmetična industrija velja za eno od najmočnejših na svetu. Za seboj ima na milijone uporabnic, ki si želijo ohraniti elastičnost kože in izgledati kar se da sveže. A v poplavi kozmetičnih znamk je včasih težko najti sebi primerno. Koristen je nasvet kozmetičarke ali celo dermatologa, saj imajo nekateri celo tako občutljivo kožo, da se na njej v obliki rdečice ali izpuščajev pojavi prostest, ki opozarja, da koži ta krema oziroma sestavine v njej ne odgovarjajo. Koža in zunanji dejavniki »Dolgo časa smo zmotno mislili, da kozmetika ostaja na površini kože in zaradi tega najdemo v preparatih lahko tudi take sestavine, ki jih v hrani ne sme biti in tudi niso dovoljene.
Danes pa vemo, da 60 odstotkov snovi, ki jih nanesemo na kožo v obliki krem, losjonov, mejkapa, šamponov ... preide v našo kri,« je povedala Nuška Anika Perko, predstavica naravne kozmetike dr. Hauschka pri nas. Tudi količine sintetičnih konzervansov, emulgatorjev in stabilizatorjev so po njenem v kozmetiki običajno dosti višje kot v prehrani. Pijte veliko vode, gibljite se, veliko se smejte. če pri tem najdete tudi sebi primerno kremo, ste zmagali.
DODATEK: Nekoliko previdnosti: Mnenje Nuške Anike Perko
Dolgo časa smo zmotno mislili, da kozmetika ostaja na površini kože in zaradi tega najdemo v preparatih lahko tudi take sestavine, ki jih v hrani ne sme biti in tudi niso dovoljene. Danes pa vemo, da 60 odstotkov snovi, ki jih nanesemo na kože v obliki krem, losjonov, make-up-a, šamponov.... preide v našo kri. Tudi količine sintetičnih konzervansov, emulgatorjev in stabilizatorjev so v kozmetiki običajno dosti višje kot v prehrani. Konvencionalna kozmetika deluje tako, da v kožo dodajajo sestavine, ki naj bi bile pomembne.Tako namesto, da bi naša koža sama tvorila kolagen, tega dobiva v kremah.
Konvencionalna kozmetika uporablja sestavine, ki kožo zategujejo, sušijo, vlažijo, polnijo tkivo, kar je posebno pomembno pri zmanjšanju gubic. Posledica je , da koža preneha s proizvodnjo lastnih sestavin in uravnavanjem procesa, saj to počne nekdo od ZUNAJ. To pa vodi -po določenem času k menjavi kreme, saj star ne deluje več. Alergije na koži:Ni sestavine, na katero nekdo nebi bil alergičen. Pričakovati od kože, ki ste jo mazali 350 dni z raznimi kremami, losjoni, obdelali z agresivnimi kremami proti celulitu..., da bo znala sama odreagirati na sonce?
Popolnoma je nepripravljena, ne zna in ne more proizvesti zadostne količine zaščitnega pigmenta, da pospeši presnovo je zelo optimistično. In če so tukaj alergije. Približno 40 sintetičnih sestavin, ki se najpogosteje uporabljajo v kozmetiki, dokazujejo da izdelek ni naraven, pa čeprav se tako oglašuje. Lahko ima eno ali dve sestavini naravni-pa še tukaj je vprašanje ali so pridobljene s pesticidi, ali so ekoe,... Vendar je tukaj zakonodaja zelo ohlapna, moram pa reči, da se zelo hitro premika v pozitivno smer.
Nekaj nevarnih sestavin v kozmetiki:
-nafta, parafin, silikon, nadomestilo za kakovostan rastlinska olja
- dišave, ki še v manjših količinah lahko povzročajo alergije in dražijo sluznico
-Dietilfalati, koža jih vsrka in tako vpliva na obrambni mehanizem kože
-PEG-derivati, kot emulgatorji povezujejo vodo in maščobo in naredijo kožo bolj prepustno, s tem se škodljive snovi lažje pretihotapijo skozi kožo. V izdelkih jih najdete v kombinaciji črk PEG oz.eth, npr.:Ceteareth-33, Polyglykol, Polysorbat .....
-Halogenorganske spojine so skupina iz več različnih snovi, ki večinoma vsebujejo brom, jod, klor. Povroča alergije, nekatere tudi raka.
-Vprašljivi UV-filtri, koža jih vsrka, dokazani so bili izsledki v materinem mleku /4-MBC , OMC, HMS, OD-PABA. Benzofenon 3 poleg vsega naštetega deluje izredno alergeno.
-Policiklični spoji mošusa, umetne dišave, ki se kopičijo v človeškem maščobnem tkivu, poskusi na živalih oporazarjajo na okvaro jeter.
- Tartazin je registrirano barvilo /za uporabi v hrani -E102 in kozmetiki CI 19140/
Za kožo skrbimo z vsakodnevnim rednim čiščenjem, razstrupljevanjem (savne, ali solne kopeli), uporabo kvalitetnih preparatov, pitjem dovolj vode in dovolj spanja. Uporabe naravne kozmetike se v svetu izredno hitro povečuje, tukaj mislim na kozmetiko, ki ima dokazano vse sestavine 100 odstotno naravne. To je ena izmed redkih vej v svetu, ki ji prodaja močno narašča. Zavedati se moramo, da koža predstavlja druga usta našega telesa in da še zdaleč ni vseeno kaj nanesemo na kožo.
Tukaj prevečkrat pozabljamo na dekorativno kozmetiko. Šminke pojemo, predeli okoli oči imajo izredno veliko akopunkturnih točk. Z ličili, ki jih dnevno nanašamo na te točke, deluje na nekatere naše organe. Poznamo naravne izdelke brez certifikata in naravne izdelke s cetifikatom /BDIH, EKO...../ Velike razlike so pojavljajo tudi med izdelki z certifikati. Certifikat je samo osnova pod katere izdelek ne more biti, omejitve navzgor v kvaliteti pa seveda ni. Kozmetika Dr.Hauschka, glede na kvaliteto sodi v sam vrh in je edina kozmetika, ki ima ritme in nima mastne nočne nege.
DODATEK: Mnenje dr. Igorja Bartenjeva
Medtem pa dermatolog dr. Igor Bartenjev meni, da prave alergije na kreme, bolje na kozmetične preparate, a niso pogoste. O pravi alergiji namreč lahko govorimo le takrat, ko povzroči alergen / ta je lahko umetna snov ali pa neredko tudi naravna/ nastanek protiteles v organizmu. Ko se namažemo z isto substanco prihodnjič, protitelesa že čakajo in sproži se alergična reakcija. Teh je več vrst, v zvezi z kozmetičnimi pripravki največkrat opažamo tako imenovano ekcemsko reakcijo.
Ta izgleda tako, da se po več kot 12 urah po nanosu preparat pojavi na mestu nanosa rdečina, oteklina, srbenje ali pečenje, kasneje lahko pride celo do pojava mehurčkov. V nekaj dneh oteklina izzveni, barva postane rdečkasto rjava , koža pa se lušči. Vse skupaj počasi mine. Večina izpuščajev, ki se pojavijo po uporabi kozmetičnih preparatov niso prave alergija pač pa bolj tako imenovane toksične ali pa intolerančne reakcije, kjer ne gre za antigene in protitelesa. Kožne spremembe izgledajo podobno, in jih na podlagi kliničnega pregleda težko razlikujemo. Nastanejo hitreje po nanosu preparata, ki ga ne prenašamo, po nekaj urah ali že prej.
Zdravljenje alergij na kozmetične preparare, kadar alergijo dokažemo, kar je mogoče, je pravilo samo opustitev uporabe preparata. Prave alergije se zaradi nepravilne uporabe krem pravzaprav ne morejo pojaviti. Pojavijo se neprenašanja takega preparata, ki nam večine odgovarja, ni pa to prava alergija. Z nepravilno uporabo kozmetičnih preparatov pa so povezane nekatere, danes zelo pogoste bolezni kože, ki jih pred pol stoletja praktično nismo poznali.
Vir: zurnal.org
Komentarji (0)
www.pozitivke.net