Letos poteka akcija Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), s katero želimo zmanjšati količino soli v hrani, in sicer na 5 gramov na dan. Z manjšim vnosom soli bi vplivali na znižanje krvnega tlaka in s tem na zmanjšanje srčno-žilnih bolezni, ki so vodilni vzrok smrti in invalidnosti.
Na manjši vnos soli opozarjamo tudi ob današnjem svetovnem dnevu kronične ledvične bolezni. Bolniki s kronično boleznijo ledvic vseh stopenj na tak način potrebujejo manjše število oziroma manjše odmerke zdravil za učinkovito zdravljenje visokega krvnega tlaka. Z ustrezno količino soli bodo namreč laže vzdrževali ustrezno tekočinsko ravnovesje, kar pomeni, da se ne bodo pojavile otekline zaradi zadrževanja vode v telesu, ki jo povzroči natrij kot glavna sestavina soli.
Veliko soli v hrani zvišuje krvni tlak, ki je nevaren dejavnik tveganja za nastanek možganske kapi, srčnega infarkta, srčnega popuščanja, za razvoj ateroskleroze in bolezni oči ter ledvic. Pogosto ga imenujejo tihi ubijalec, saj bolniki v začetnih letih te bolezni, ki se lahko pojavi že kmalu po 20. letu starosti, nimajo bolezenskih znakov in se ne zavedajo, da imajo nevarno bolezen. Bolniki z zvišanim krvnim tlakom imajo namreč trikrat večjo možnost, da razvijejo srčno bolezen ali utrpijo možgansko ali srčno kap, verjetnost, da bodo umrli zaradi srčno-žilnih bolezni, je dvakrat večja. Z zmanjšanjem količine soli v prehrani lahko znižamo krvni tlak, ob manjšem soljenju pa je tudi delovanje zdravil za znižanje krvnega tlaka učinkovitejše.
Ocenjujejo, da povprečni prebivalec Slovenije porabi od 15 do 25 gramov soli na dan. Po zadnjih priporočilih SZO je priporočljiv dnevni vnos soli 5 gramov, kar je ena čajna žlička. Največje znižanje krvnega tlaka dosežemo, če uživamo uravnoteženo hrano z veliko sadja in zelenjave, zmanjšamo količino maščob živalskega izvora, omejimo pitje kave (na največ tri skodelice na dan) in alkohola (moški do 3 decilitre vina, ženske do 1,5 decilitra) in se redno gibamo (na primer redna hoja najmanj 30 minut). Tako zmanjšamo zgornji (sistolični) in spodnji (diastolični) krvni tlak.
Pri navodilih o prehrani z manj soli večina ljudi meni, da ne jedo preveč slane hrane. Najpogostejši odgovori so "pri nas doma ne solimo" ali "saj nikoli ne dosolim hrane" … Za pravilno uporabo soli moramo upoštevati "skrito sol", ki jo živila že vsebujejo, in dodano sol, saj tri četrtine priporočljive količine soli dobimo z že pripravljenimi živili - na primer v juhi, omakah, piškotih, kruhu, čeprav se sicer hranimo z doma pripravljeno hrano in ne z "malicami" v lokalih.
Za učinkovito znižanje količine soli v dnevni prehrani je pomembno vedeti, da hrana vsebuje sol že pred kuhanjem. To količino ugotovimo tako, da pred nakupom natančno preberemo podatke o soli v živilu. Natančno količino je pri nas težko ugotoviti, saj na številnih hranilih ni podatkov o tem, še posebno ne na tistih izdelkih, ki vsebujejo veliko soli.
Sol je kemično natrijev klorid (NaCl), za naše zdravje je škodljiv natrij. Med podatki na ovitku hranila je navedena količina natrija ali soli. Kadar je naveden samo natrij, izračunamo količino soli tako, da pomnožimo količino natrija z 2,5.
Primer: iz podatkov na pločevinki, v kateri je omaka, razberemo, da 100 g živila vsebuje 1, 2 g natrija.
Izračun: 1,2 g natrija krat 2,5 je 3. Sto gramov omake torej vsebuje tri grame soli, kar je že več kot polovica priporočljivega dnevnega vnosa. Zdaj samo še ugotovimo, koliko omake bomo pojedli; če bo to 150 g, bomo torej že samo z omako pojedli 4,5 g soli!
Veliko soli vsebujejo piškoti, vlaknine, kuhane klobase, vroča čokolada, pica, pripravljene jedi, juhe, suhomesnati izdelki, čips, olive, slane prestice, slani in praženi oreški, slane ribe, vsa hrana v pločevinkah, sojina omaka in drugo. Ni potrebno, da popolnoma opustimo uživanje slane hrane, priporočljivo je, da zmanjšamo količino soli.
Izbirajte hranila z malo soli, po možnosti tista brez dodane soli.
Tako kot moramo za zdravo življenje usvojiti ustrezne navade, jih moramo usvojiti tudi za uporabo soli. Najprej se moramo začeti zavedati, da jemo preveč slano hrano. Ob opozorilu, da jedo preveč slano, ljudje celo ob tem, ko se mastijo s šunko ali sirom, pogosto menijo, da "jedo manj slanega ali ne tako slano …" Vzrok je v tem, da se čutnice za sol nanjo hitro privadijo in ne zaznajo, da je hrana preslana. Na srečo se čutnice tudi hitro odvadijo od soli, in to že v štirih do šestih tednih - le zdržati je treba in potem hrana hitro postane preslana.
Okusno hrano lahko skuhamo tudi z malo soli. Uporabljamo začimbe, ki jih pripravimo sami, sveža zelišča, čebulo, česen, okus izboljšamo s kozarcem vina... Opustite vnaprej pripravljeno zelenjavno mešanico za izboljšanje okusa, ki vsebuje veliko soli. Nikoli ne dosolite hrane pri mizi. Omejevanje soli v prehrani je le začetni korak do zdravega prehranjevanja.
Prof. dr. Staša Kaplan Pavlovčič, dr. med., je zaposlena na Kliničnem oddelku za nefrologijo v Kliničnem centru.
Vir:dnevnik.si
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20070310192003289
Domov |
|
Powered By GeekLog |