»Normalno je, da se med prazniki pregrešimo, saj naj nam bo hrana v užitek,« je prepričana strokovnjakinja za prehrano doc. dr. Cirila Hlasten Ribič z ministrstva za zdravje. Vseeno pa je treba biti zmeren, je poudarila.
Decembrske zabave so pogosto pravi šok za želodce, ki niso vajeni tako poznih obrokov. Čakanje s praznim želodcem do večera Hlasten Ribičeva odsvetuje, večerni obrok pa lahko energijsko razredčimo z več sadja in zelenjave čez dan. Kako pa je z »nazdravljanjem«? Hlasten Ribičeva poudarja zmernost, predvsem pa, da naj ljudje, če so pili alkohol, ne gredo za volan. Če poleg vina pijejo veliko vode, bodo vina popili manj. Poleg tega lahko prekomerno pitje alkohola povzroči tudi dehidracijo, saj je, tako kot kava, diuretik.
Smiselno je, da kakšen dan pred božično in novoletno večerjo jemo manj energijsko bogatih živil, več sadja in zelenjave, ne smemo pa pozabiti tudi na telesno dejavnost. Tudi naslednji dan pride prav sprehod ali kolesarjenje, da se malo »preznojimo«.
Pomembno je tudi, kako pripravimo praznično hrano. Razumljivo je sicer, da je to bolj kalorična hrana in da so količine večje kot pri vsakodnevni prehrani. Zmerni pa smo lahko na primer tako, da raje kot z mesom ali krompirjem večerjo začnemo z zelenjavo na žaru, je razložila Hlasten Ribičeva. Manj »obilne« so sladice s sadjem, pri pripravi se lahko uporabi manj masla, smetano za rahljanje pa lahko nadomestimo z jajčnimi beljaki ali jogurtom. Pomembno je tudi pitje tekočin.
www.dnevnik.si
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20061224230833278
Domov |
|
Powered By GeekLog |