Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20061004220630679




Novo prebujenje

petek, 21. marec 2014 @ 05:02 CET

Uporabnik: Pozitivke

Enotnost in mir
Enotnost in mir nas združujeta. Kljub različnosti, ki je tako očitna, smo združeni v iskanju miru. Enotnost in mir sta osnova naše raznolike kulture, ki sprejema enotnost v različnosti in ne v uniformiranosti. Zelo pomembno je, da to razumemo, kajti duha svobode najdemo samo s sprejemanjem različnosti v našem približevanju k prvobitnemu, ne pa s hojo po poti uniformiranosti. Zgodovina je to dokazala.

Svoboda je bistvenega pomena za odkritje resnice. Indijske religije so zato prežete s svobodnim duhom, s svobodnim vedenjem. V sedanjem svetu, ki ga nekateri opisujejo kot 'majhno globalno vas', je alternativa temu konflikt, samouničenje. Mi, ki pripadamo tej tolerantni tradiciji, moramo igrati pomembno vlogo, ki jo lahko učinkovito opravimo samo, če smo združeni. Vrednost strpnosti bomo spoznali šele, ko jo bo podprla moč enotnosti.

Zvok om označuje začetek našega vesolja. Kot vsi vemo, je bilo vesolje ustvarjeno z 'velikim pokom', kot ga imenujejo znanstveniki. Toda več tisoč let pred njimi so naši rišiji govorili, da je vesolje nastalo iz zvoka om. Om je postal središče kulture in civilizacije, ki je močno pripomogla k izobraževanju človeštva. Še vedno se uporablja vibracija, kot takrat, ko so rišiji prvič spoznali svojo povezanost s celotnim stvarstvom. Z ogroženostjo našega obstoja, ker smo se odtujili od svojega božanskega izvora, je nastopil čas, da ponovno ugotovimo njegovo pomembnost.

Kdor ne pozna resnice o skupnem izvoru in kdor pozabi na edinstvenost stvarstva, ta misli, da ima samo on pravico do obstoja. Svet postaja vse bolj raznolik in narodi ogrožajo drug drugega, ne da bi jih skrbelo za posledice. Človek je zaradi tega razvil načine in sredstva, s pomočjo katerih ogroža, obvladuje, muči in uničuje druge. Egocentrično vedenje je skozi leta vodilo narode v kopičenje ogromnih količin uničevalnega orožja, po drugi strani pa vladajo revščina, nepismenost, bolezni in lakota. 'Bratstvo med ljudmi' je bil slogan, ki so ga pogosto uporabljale različne skupine ljudi, prepričane, da so tisti, ki ne pripadajo njihovi skupini, pogubljeni. Zaradi tega so imeli za temeljno pravico in dolžnost, da bi jih spreobrnili. Takšno razlikovanje je bilo eden izmed glavnih vzrokov vojn in trpljenja v svetu.

Vzhodna filozofija življenja, ki je vključujoča in liberalna, igra pomembno vlogo pri tem, da pripelje človeka nazaj do njegove razumnosti. Zato je pomembno, da se združimo, da se osredotočimo na vrednote, ki so tako zelo pomembne, da se ustvarita strpnost in duh razumevanja, ki je vladal naši civilizaciji skozi toliko tisočletij. Samo če bomo združeni, bodo te vrednote jemali resno.

Nikoli prej ni om veljal za tako pomembno sredstvo, da bi ga uporabili za ponovno združitev človeštva. Vse religije, ki izvirajo iz Indije, imajo na splošno do oma veliko spoštovanje. V večini primerov je središčna točka njihovega celotnega prepričanja in življenjske filozofije. Je to, kar ustvarja in hkrati tudi ohranja. Je tako ukoreninjen in je v tolikšni meri postal del naše osebnosti ter središče našega obstoja, da z njegovim ponavljanjem pride do procesa integracije in transformacije, ki odstrani stres in zmedo.

Tem religijam so določene osnovne stvari skupne, toda nekateri učenci običajno neprestano ponavljajo nepomembne razlike, da bi nas ločili.

Darma je skupen izraz, ki nepopolno označuje tisto, kar na Zahodu poznamo po imenom religija. V osnovi je darma tista, ki regulira človeško vedenje in držo. V tem pogledu so bila sestavljena mnoga različna pravila, ki nas usmerjajo v našem načinu življenja. Sledili naj ne bi prepričanjem, ampak principom, tako da ne bi posegali v svobodo drugih. Ideji karme in reinkarnacije sta posebni samo v teh religijah in iz tega izvirajo naša socialna filozofija in družinske vrednote. Oblikujejo našo držo do življenja, kajti razume se, da smo odgovorna bitja. Zato bi se morali obnašati in delovati obzirno. Poudarek mora biti na kolektivnem pristopu, da bi dosegli skupne življenjske cilje. Deliti moramo svoje vizije in sredstva, da v svetu ne bi bilo revščine, strahu in konfliktov.

Potreba po združitvi
Vsi hočemo mir. Vsi želimo živeti brez strahu. Vsak dan molimo za to. Delajmo skupaj in bodimo združeni, tako bomo z božjo milostjo to tudi dosegli. Enotnost je močnejša kot kopica pušk. Videli smo, kako so jih uporabili za osvoboditev Indije in drugih podrejenih narodov.

Hindujec, budist, džainist in sikh imajo skupno dediščino, božanski tok, ki teče od neznanega k znanemu, s svojimi pritoki, ki se hranijo iz istega vira. Božansko življenje samo, ne samo vera v božansko, vlada vsemu njihovemu pogledu na življenje. V njihovi dolgi zgodovini je videti, kot da se je vera pretvorila v življenjsko izkušnjo. Ta izkušnja nas vzgaja in dela naše življenje za del božanskega. V njej najdemo občutek združenosti, miru, neustrašenosti in blaženosti. Ta izkušnja vzcveti v posebno vedenje, ki temelji na obojestranskem sprejemanju, zaupanju, strpnosti, nenasilju, obzirnosti in gostoljubnosti. To so skupne družinske vrednote, kot so spoštovanje do guruja (učitelja), staršev in starejših, ljubeč in skrben odnos do mladih in tudi tistih, ki niso v bližnjem odnosu. Ta duh nam pomaga, da se zlahka prilagodimo kakršnemu koli okolju, brez konflikta, ne da bi izgubili lastno identiteto. Naša predstava, da je Atma v vseh stvareh, spremeni ves svet v razširjeno družino, ne samo ljudi, ampak vseh bitij.

Modreci Vzhoda so ugotovili, da so sebične želje glavni vzrok človeških težav. To je osnova pohlepa, zla, sovraštva in konfliktov. Samo z izkušnjo edinstvenosti življenja bodo te negativne in destruktivne tendence izginile. "Ko um počiva v združenosti," pravi gospod Krišna, "izkusimo mir. In v miru izgine vse trpljenje."

Če pogledamo izkoriščanje narave in različne učinke, ki vplivajo na vreme in ostale pogoje - onesnaženje našega sveta, ki vpliva na celotno življenje; neodgovorno krutost in uničevanje; občutje negotovosti in strahu; stres, ki črpa našo vitalnost - lahko razumemo, kako močno naš svet potrebuje starodavne vrednote, ki so nas ohranjale skozi toliko tisočletij.

Na Vzhodu vlada čut spoštovanja in svetosti ljudi ter živih in neživih stvari. Ta nas je vodil v našem obnašanju in drži. Na Zahodu ta drža izginja. Življenje postaja vse bolj posvetno in čutno.

Na Zahodu se nekateri mladi zavedajo negativnega vpliva, ki ga imajo vrednote moderne civilizacije na njihovo življenje in iščejo alternative, toda veliko mladih mora šele spoznati, kako nevarne so. Še posebno voditelji morajo odigrati pomembno vlogo pri oblikovanju usode naših družb. Predolgo smo mislili na izolacijo, čas je, da na novo ocenimo položaj in sprejmemo pozitivne odločitve, da bo naš svet bolj human, bolj strpen, bolj spoštljiv do narave, življenja in lastnine. Om Tat Sat Hari Om

Swami Nirliptananda

Vir: Share Slovenija

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20061004220630679







Domov
Powered By GeekLog