Večina odraslih alkoholikov v ZDA je začela redno piti pred svojim 21. rojstnim dnem, kažejo podatki študije, ki jo je naročil Ameriški inštitut za zlorabo alkohola.
Podatki so dokazali, kar so raziskovalci že dolgo sumili: da so tisti, ki z alkoholom začnejo v mladosti, v večji nevarnosti, da kot odrasli zapadejo v alkoholizem.
Vodja raziskave prof. Hingson je tudi potrdil, da pri mlajših pivcih traja manj časa, da postanejo odvisni. Kar polovica ameriških alkoholikov je začela piti pred 21 letom, dve tretjini pa pred 25 letom starosti. Nevarnost je večja pri tistih, ki jim starši dovolijo piti – tudi, če gre le za požirek ali dva očetovega piva, ni pa povezana z narodnostjo ali stopnjo izobrazbe.
Druga študija, ki so jo financirali ameriški proizvajalci alkoholnih pijač, je pokazala, da alkohol predstavlja večjo nevarnost za ženske in otroke kot za moške, predvsem zaradi njihovih fizičnih predispozicij, ki mu 'olajšajo' delo (beri: znižujejo toleranco).
Ključno vlogo pri alkopreventivi igrajo starši. Če otrokom jasno predočijo nevarnosti pretiranega uživanja alkohola, ti začnejo piti kasneje in pijejo manj. Odlaganje prvega piva na kasneje bo, kot upajo raziskovalci, tako postalo novo vodilo promocijskih akcij in izobraževalnih programov za preprečevanje odvisnosti od alkohola.
www.dnevnik.si |