Po podatkih najnovejše raziskave, ki jo je izvedla Svetovna zdravstvena organizacija v sodelovanju z ameriškimi in kanadskimi zdravstvenimi inštitucijami so otroci po svetu v vse večji nevarnosti zaradi tako imenovanega pasivnega dušenja, ki ga povzroča pasivno kajenje.
Raziskava je potekala med 13 do 15 let starimi otroci v 132 državah. Pokazalo se je, da je bila kar polovica otrok izpostavljena cigaretnemu dimu na javnem mestu, kar vsekakor ni dobra novica. Sekundarni tobačni dim – tisti, ki ga kadilci izdihajo v okolje, vsebuje kopico zelo nevarnih snovi, ki dokazano povečujejo tveganje za raka, diabetes in bolezni srca in ožilja. Pri otrocih povzročajo akutna obolenja dihalnih poti, astmo in infekcije v ušesu.
Raziskava je tudi postavila osnovo za spremembo tobačne zakonodajne politke. Vse države, katerih otroci so sodelovaliv raziskavi, so podpisale protokol o kontroli tobaka, s katerim so se zavezale, da bodo sprejele čimbolj stroge (proti)kadilske zakone. Kajenje naj bi popolnoma prepovedali v vseh zaprtih prostorih, kjer se dela, in na javnih mestih. S posebnimi promočjiskimi kampanjami, ki jih bo delno financirala tudi WHO, pa naj bi starše po svetu osvestili, da so njihovim otrokom nevarne tudi cigarete, ki jih pokadijo doma.
www.dnevnik.si |