Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20060619144741179




Dovolimo svobodno izbiro vere

ponedeljek, 19. junij 2006 @ 14:47 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Ob javni razpravi: MODELI ODNOSOV MED DRŽAVO IN VERSKIMI SKUPNOSTMI

Dovolimo svobodno izbiro vere. Dandanašnji čas nam na različne načine kaže, da je z odnosom do vere nekaj hudo narobe.

Ne govorim samo o razširjenosti apatije, o permanentnem padanju rojstev otrok, brezposelnosti, prezaposlenosti številnih na drugi strani, ampak tudi o samomorilnosti na različne načine (od avtomobilskih nesreč, do alkoholizma in dejanskih fizičnih samomorov). Našteto dokazuje, da vrednostni sistem, ki ga imamo, ni dober. Kdo je odgovoren za stanje vrednot na naši družbi? Prav gotovo deloma tudi tisti, ki jih lahko javno razglašajo! Vrednot se namreč tudi učimo.

Del življenja, ki ga posvečamo veri v presežne vrednote je enostavno premajhen in na splošno vse šibkejši. Tako so na pohodu egoizmi in pritlehnosti vseh vrst. Mar ni egoizem tudi monopoliziranje resnice o naši zgodovini, Bogu in duhovnosti? Zato predlagam, da se uvede splošni verski davek, katerega bi vsak državljan enkrat letno nakazoval eni od verskih skupnosti oz. društvu, ki se ukvarja z duhovnostjo, po svoji izbiri. Naslov današnje tribune bi torej moral biti Modeli odnosov med državo in duhovnimi skupnostmi. Saj nam je za duhovnost mar ne? Neločljivi del duhovnosti pa bi morala biti tudi vera v presežne vrednote in Boga. Verske skupnosti bodo preko predlaganega modela dejansko povezane s svojimi verniki in simpatizerji tudi neposredno finančno. S plačevanjem davka, posamezni duhovni organizaciji s sedežem v Sloveniji, bo posameznik glasoval za razvoj skupnosti, ki ga je v preteklem letu najbolj prepričala, ki mu je najbližje oz. jo najbolj potrebuje.

Model plačevanja bo omogočil preporod stanja, ki trenutno ni dobro. Vera – torej odnos do Boga in presežnih vrednot - je najintimnejša zadeva posameznika, zato mora biti neodtuljiva in svobodna izbira njega samega.

Dovolimo svobodno izbiro vere tudi dejansko in ne le z besedičenjem (gr. polytikos) in besednim spletkarjenjem (gr. polythryleta) ter manipuliranjem in zavajanjem (gr. demiourgos). Svodbodno izbiro vere bomo namreč dosegli s svobodnim nakazovanjem verskega davka izbrani skupnosti.

Predsednika komisije za pravičnost in mir škofa dr. Antona Stresa in predsednika gibanja za pravičnost in razvoj dr. Janeza Drnovška pozivam da na ta predlog odgovorita.

Lep dan

V Ljubljani: 19.6.2006
Vladislav Stres

******************************************

Državni svet RS
Ministrstvo za pravosodje
Urad Vlade RS za verske skupnosti

Vas vabimo, da se ob obisku dr. Geparda Robbersa, v četrtek. 22. junija 2006 ob 16.00 uri, udeležite javne tribune z naslovom
MODELI ODNOSOV MED DRŽAVO IN VERSKIMI SKUPNOSTMI
Javna tribuna v mali dvorani Državnega sveta na Šubičevi 4, Ljubljana.
Uvodni pozdrav in otvoritev javne tribune bosta imela predsednik Državnega sveta RS Janez Sušnik in državni svetnik dr. Janvit Golob.

Po nastopu dr. Robbersa in po kratkih uvodnih govorih dr. Marka Kerševana, dr. Janka Prunka, dr. Janeza Štuheca in dr. Lovra Šturma bo sledila razprava.

Vljudno vabljeni!

Janez Sušnik
PREDSEDNIK

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20060619144741179







Domov
Powered By GeekLog