Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20060531065313702




Nova etika vodenja

četrtek, 1. junij 2006 @ 06:53 CEST

Uporabnik: rozman

Na 1. občnem zboru Gibanja za pravičnost in razvoj sem se udeležil delavnice z naslovom Nova etika vodenja. Tukaj po svojem spominu povzemam razmišljanja udeležencev delavnice, v tipkano besedo pa prelivam tudi svoje misli, ki sem jih že tam ubesedil.
Na delavnici se je zbralo približno 30 oseb, le okoli 10 oseb pa je tudi zbralo pogum, da je spregovorilo. Najbolj se spominjam izjav, da je vodenje v svojem bistvu ustvarjanje odnosov med ljudmi, ter da nas pri tem ovira strah, ki pa je "tisto, kar je znotraj votlo, okoli pa ga nič ni".

Avtor naslednje izjave je v zvezi s tem napisal tudi knjigo z imenom "Planet strahov". Kako bi bilo koristno natančno proučiti skrivni vesoljni mehanizem, po katerem se vsako slabo vrača s slabim, vsako dobro pa z dobrim, je bil tudi zelo zanimiva izjava. Vsi pa smo se strinjali tudi s tem, da bomo družbo lahko spreminjali le z drobnimi koraki, in to le s tem, da bomo najprej spremenili sebe, saj lahko drugemu daješ le tisto, kar je že v tebi. Izjava učenega sociologa pa je bila, da se avtokratski sistem vodenja ne obnese več, in da je potrebno razvijati bolj popustljiv način upravljanja s človeškimi viri.

Proti koncu sem se tudi sam dodal, da je funkcija vodje iz vidika najvišjih etičnih zakonov v današnji družbi napačno definirana. Že same strokovne šole za vodstvene poklice vzgajajo zlasti s teoretičnim psihološkim znanjem manipuliranja s podrejenimi zgolj za dosego ekonomskih ciljev organizacije, v kateri se vodja nato zaposli. Znanje se absorbira le z glavo, srce pa ob tem ostaja prazno. Menim, da funkcija vodje ni v nadzorovanju in obvladovanju skupine ljudi, temveč v njihovem medsebojnem povezovanju in harmoniziranju. Šole bi zato vodje morale učiti samospoznavanja, poslušnosti, sočutja, zlasti pa ponižnosti. Kajti, bolj ko je človek študiran, bolj misli, da ve več kot drugi, da je več vreden, in zato je v sebi vzvišen in poln zaničevanja, pa čeravno se iz njegovih ust cedijo le sladke besede.

Menim, da so odlike dobrega vodje notranja skromnost, visoka zavest, in srčna želja po delanju dobrega do prav vseh živih bitij. Pa se sedaj vprašajmo, kako blizu so temu idealu današnje vodje? Dr. Janez Drnovšek je glede tega vsekakor zelo svetel zgled. In želim si, da bi se po njem zgledovalo čim več ljudi, ki si resnično želijo družbo spremeniti na bolje.

Anže Rozman
Zapuže 10, 4275 Begunje na Gorenjskem
e-pošta: info@rozman.org, gsm: 041 756 753

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20060531065313702







Domov
Powered By GeekLog