Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2006051410361524




V Sloveniji upada število duhovnih poklicev

nedelja, 14. maj 2006 @ 10:36 CEST

Uporabnik: Pozitivke

V Sloveniji število duhovnih poklicev upada, kar utegne v 15 letih biti že kritično za delovanje katoliške cerkve. Tega problema se je ob 43. svetovnem molitvenem dnevu za duhovne poklice v svoji poslanici dotaknil tudi papež Benedikt XVI, so sporočili iz tiskovnega urada Slovenske škofovske konference.

Od 1. do 7. maja je v Cerkvi na Slovenskem potekal teden molitve za duhovne poklice z geslom: "Vi ste priče!". "Izbrane Jezusove besede so vabilo in hkrati poziv, namenjen vsem duhovnikom, redovnikom, redovnicam, katehetom, pastoralnim delavcem in vsakemu kristjanu," so sporočili iz tiskovnega urada Slovenske škofovske konference. S tednom molitve so posvečene osebe želeli spodbuditi k bolj zavzetemu in ljubečemu pričevanju. Ob tej priložnosti so pripravili tudi molitveni priročnik.

Vrhunec tedna je bil nedeljski, 43. svetovni molitveni dan za duhovne poklice, ob katerem je sveti oče Benedikt XVI. pripravil posebno poslanico z naslovom Klic v skrivnosti Cerkve. V njej papež navaja nekaj novo-zaveznih citatov Svetega pisma, s katerimi vernike spodbuja, naj molijo za nove duhovne poklice, se zanje odločajo in tiste, ki so se odločili na tej poti tudi podpirajo.

Kot pravi Benedikt XVI., cerkev, kljub pomanjkanju duhovnih poklicev v nekaterih deželah, nikoli ne sme pozabiti: "Kristus še naprej kliče može, ki kakor apostoli zapustijo vse drugo delo in se popolnoma posvetijo obhajanju svetih skrivnosti, oznanjevanju evangelija ter pastoralnemu služenju." Papež izpostavlja tudi, da v cerkvi osebe, ki opravljajo posvečene poklice na področjih človeške vzgoje, skrbi za uboge, poučevanju in službi bolnim "zavzemajo častno mesto". Svojo poslanico Benedikt XVI. zaključuje z molitvijo za duhovne poklice.

Kot so povedali v pastoralni službi Ljubljanske nadškofije, je bilo na Slovenskem vse do leta 1967 povprečno na leto 20 novih maš. V sedemdesetih letih je sledilo obdobje izjemno visokega števila novomašnikov, saj je bilo v povprečju letno kar 50 novomašnikov.Vzrok za to utegne biti tudi v novem vetru, ki je v katoliški cerkvi zavel s koncilom pa tudi sprostitev po dolgem obdobju represije na družbenem področju, ki je je bila takrat cerkev deležna, so poudarili v pastoralni službi ljubljanske nadškofije.

Število novomašnikov je kasneje ponovno upadlo in se ustavilo pri letnem povprečju 22, pri čemer je bil vsak tretji novomašnik iz redovne skupnosti. Po letu 1983 pa se je začela dvigovati tudi povprečna starost slovenskih novomašnikov, so še zapisali."V prihodnosti utegne ob nespremenjenem številu slovenskih novih maš v petnajstih letih nastopiti sušno obdobje. Saj je glede na število župnij v Sloveniji duhovnikov premalo, njihova starostna struktura pa se iz leta v leto viša, kar v primerjavi z gibanjem slovenske natalitete in starostne strukture sploh ni presenetljivo. Ob vseh teh podatkih je moč drugače razumeti tudi marsikatero izjavo v Cerkvi glede rojstev, splava in kontracepcije," so prepričani v nadškofiji.

V Cerkvi na Slovenskem se v prihodnjih letih nadejajo ponovnega porasta novomašnikov, "sicer bo čez dve desetletji v Sloveniji približno četrtino manj aktivnih škofijskih duhovnikov", so še zapisali na spletni strani ljubljanske pastoralne službe.
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2006051410361524







Domov
Powered By GeekLog