Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20060505112611946




Univerzalni temeljni dohodek: realna možnost?

petek, 5. maj 2006 @ 11:26 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Sreda, 11. 5. 2005, ob 19. uri. Cankarjev dom, dvorana M 3,4.

Ideja univerzalnega temeljnega dohodka (UTD) govori o tem, da naj bi vsi člani družbe imeli zajamčen temeljni dohodek. Država naj bi UTD izplačevala v enotni višini in rednih presledkih vsakemu članu družbe, ne glede na njegov socialni ali materialni položaj, ter brez kakršnih koli pogojev in omejitev. Zanj ne bi bilo treba delati ali se udeleževati kakšne druge družbeno konstruktivne dejavnosti.

Pri ideji univerzalnega temeljnega dohodka ne gre zgolj za predlog administrativnega ukrepa. Iz argumentacije njegovih zagovornikov kot tudi nasprotnikov je razvidno, da razprava o UTD odpira širša družbena vprašanja in posega v same konceptualne temelje sodobne družbe. Nekateri zagovorniki UTD tako vztrajajo, da šele njegova uvedba zagotavlja doseganje temeljnega cilja demokratične družbene ureditve, dejanske svobode za vse člane družbe. Drugi v njem vidijo logični korektiv postfordističnih družbenih razmer, kjer letni proizvod nacionalnega gospodarstva ni več plod aktivnosti posameznikov in njihove lastnine, temveč je v veliki meri odvisen od družbenih interakcij, sporazumov, institucionaliziranega kapitala in mora kot tak biti na razpolago vsem. Da predlog UTD nima zgolj administrativnega dometa, izpričuje tudi argumentacija njegovih nasprotnikov. Ta se ne ustavi ob vprašanju njegove ekonomske (ne)racionalnosti in (ne)uresničljivosti, temveč opozarja na njegovo siceršnjo neskladnost z družbeno uveljavljenim pojmovanjem pravičnosti.

Na Forumu bodo o tem, ali je UTD pravičen/upravičljiv in ali je izvedljiv, spregovorili nekateri slovcnski avtorji prispevkov v zborniku Brezplačno kosilo za vse? Predlog univerzalnega temeljnega dohodka (P. Van Parijs et al., Založba Krtina, 2004).
Sodelovali bodo:

dr. Srečo Dragoš, Fakulteta za socialno delo,
dr. Igor Pribac, Filozofska fakulteta,
mag Bojan Radej, svobodni razvojni ekonomist,
dr. Tanja Rener, Fakulteta za družbene vede, in
dr. Janez Šušteršič, Urad za makroekonomske analize in razvoj (UMAR).

Forum Založbe Krtina ima za nalogo lansirati razpravo o perečih socialnih, kulturnih in političnih problemih ter pretresti ustaljena prepričanja in stališča. Če večina dandanašnjih razprav o aktualnih družbenih razmerah ostaja znotraj tega, kar je nemudoma uresničljivo, in s tem vzbuja napačno in zelo nevarno predstavo, da je demokracija nekaj dokončno zgrajenega in samoumevnega, pa se »polnokrvne« forumske razprave ne želijo odreči možnosti izoblikovanja novega, na prvi pogled nemogočega in utopičnega. Velja se namreč spomniti, da današnjo realnost konstituirajo koncepti, ki so še ne dolgo nazaj veljali za prav takšne.

Kdaj in kje:
Sreda, 11. 5. 2005, ob 19. uri. Cankarjev dom, dvorana M 3,4.

Prireditelj:
Založba Krtina

2 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20060505112611946







Domov
Powered By GeekLog