Evropski parlament je danes Evropsko unijo pozval k ostrejšim ukrepom v boju proti korupciji in večji učinkovitosti razvojne pomoči. EU, ki je največja donatorka razvojne pomoči, bi se morala pri tovrstnih programih bolj usmeriti na vprašanje odgovornosti in preglednosti, so poudarili evropski poslanci, pri čemer naj bi pomembno vlogo igrali boljša uprava, svoboda medijev, preglednejše oblikovanje državnih proračunov in večja nadzorna vloga civilne družbe.
Poslanci so med razpravo poudarili, da morajo vlogo v boju proti korupciji imeti vsi udeleženci: politiki, državni uradniki, civilna družba, mediji, multinacionalke in mednarodni donatorji. Komisiji in državam članicam EU so predlagali, naj vzpostavijo mednarodni sistemi črnih list, ki bi bankam preprečil posojanje večjih vsot denarja podkupljivim režimom ali posameznikom, ki predstavljajo vlade.
Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki navaja poročilo Afriške unije, Afrika zaradi korupcije namreč vsako leto utrpi 120 milijard škode, kar znaša 25 odstotkov bruto domačega proizvoda črne celine, podatki Svetovne banke pa tudi kažejo, da se po svetu kar 1000 milijard dolarjev nameni za podkupnine.
Evropski poslanci so med razpravo o učinkovitosti pomoči in korupciji tudi menili, da bi morali imeti tisti parlamenti v državah v razvoju, ki sodelujejo pri pripravi proračuna, več pristojnosti ter moči pri nadzoru porabe javnih financ, poleg tega pa bi morala biti v nadzorne procese v večji meri vključena tudi civilna družba v teh državah, ki bi jo morala komisija podpreti z denarnimi sredstvi.
Poslanci so komisijo še pozvali, naj zagotovi večjo preglednost evropskih sredstev, med drugim z objavo pomembnih informacij o pomoči, porabljeni v državi prejemnici, vključevanjem parlamentov in obveščanjem civilne družbe v tem procesu. Menijo tudi, da bi bilo treba pomoč vedno dodeljevati točno določenemu sektorju, s čimer bi se zmanjšali korupcija in nenamenska poraba denarja.
Parlament je države članice, v katerih se nahajajo pomembni finančnimi centri, tudi pozval, naj sprejmejo vse potrebne pravne in upravne ukrepe ter zagotovijo, da se nezakonito pridobljena sredstva vrnejo v državo izvora. Afrika je namreč še vedno neto izvoznik kapitala v evropske države, je zapisano na spletnih straneh Evropskega parlamenta.
www-dnevnik.si |