Opomba: informacije, ki jih vsebuje to poročilo so vzete iz 6. poglavja knjige: Sang Whanga 'Reverse Aging'.
Hrana se, potem ko jo prebavimo, nalaga znotraj naših celic in tkiv kot odpadna snov. Naš življenjski stil pa nam onemogoča, da bi se le-teh popolnoma rešili. Akumulacija teh odpadnih snovi je v bistvu proces staranja. Zatorej, da bi ta proces obrnili v nasprotno smer, moramo iz našega telesa izločiti odpadne snovi.
Kot je bilo rečeno v 3. poglavju, so ti odpadki kisli, s čimer naše telo postopoma postaja kislo.
Upočasnjevanje in zaviranje staranja tako poteka v dveh korakih: kemičnem in fizičnem.
Prvi korak je namenjen temu, da se telo znebi kislih odpadkov v krvi in celičnih tekočinah na varen in lahek način. Drugi korak zajema načine, kako fizično dobiti stare zaloge odpadnih snovi v krvni obtok, od koder jih lahko izločimo iz telesa.
Obstaja več načinov, kako upočasniti staranje. Nekatere že poznamo, nekateri so pa novi, toda veliko lažji kot nam že doslej znani. Poznane metode so alkalne diete (vegetarijanska dieta, makrobiotska dieta, itd.), kar spada pod kemičen način, in telovadba, ki predstavlja fizičen aspekt.
6.1) Kemičen napad
Ker je problem v preveč kislem telesu, je rešitev v tem, da mu dodajamo alkalne minerale. Obstaja mnogo knjig, ki navajajo sezname različnih vrst hrane in vsebnost mineralov. Te minerale lahko najdemo v večini trgovin z zdravo prehrano. Na žalost pa se večina knjig ne strinja glede vseh navedb in priznati moram, da znajo biti zavajajoče.
Na primer pravijo, da je rjavi riž bolj zdrav kot beli. Toda ena merica rjavega riža vsebuje 608mg fosforja, to je kisel mineral, medtem ko ena merica belega riža vsebuje samo 258mg fosforja. Makrobiotska dieta promovira rjavi riž, toda veliko vrst hrane, ki imajo veliko vsebnost kalcija, vsebuje tudi veliko fosforja.
Če gremo skozi nekaj tabel in preglednic, lahko postavimo nekaj osnovnih pravil. Čeprav obstaja nekaj izjem, je sadje in zelenjava hrana, ki tvori alkalnost, žitarice in meso pa je kisla hrana. Ne pozabite, da govorimo o preostankih naše hrane in ne, kakšen okus ima le-ta.
Kisla hrana
Med tisto, ki jo poznamo (ker je veliko makrobiotskih knjig iz Japonske, nam nekatere vrste hrane niso znane), je kisla hrana sledeča (po vsebnosti kislosti): riževi otrobi, rumenjak, ovsena kaša, rjavi riž, tuna, piščanec, krap, ostrige, losos, ajdina moka, klapavice, svinjina, arašidi, govedina, sir, polnozrnat ječmen, gamberi, grah, pivo, kruh, piščančja juha, maslo in šparglji.
Goveje meso je precej na slabem glasu, vendar pa piščanec, tuna in rumenjak vsebujejo 2, 3 in 4 krat več kisline kot govedina. Poleg tega ima govedina posebne encime, ki jih naše telo potrebuje in jih ne more dobiti z nobeno drugo hrano. (Svet goveje industrije bi moral biti navdušen nad to knjigo!)
Alkalna hrana
Alkalna hrana po vsebnosti alkalnosti je sledeča: ingver, fižol, špinača, zrna soje, banane, kostanj, korenček, gobe, jagode, krompir, zelje, redkev, buče, bambusovi vršički, sladek krompir, repa, pomarančni sok, jabolka, beljak, hruške, grozdni sok, kumarice, melone, jajčevci, kava, čebula, čaj, človeško mleko, kravje mleko, tofu.
Uravnotežena in mešana dieta v zmernosti
Veliko je ljudi, ki se drži vegetarijanske ali makrobiotske prehrane in tako poskušajo znižati kislost telesa. Toda za večino od nas to ni tako lahko. Verjamem v uravnoteženo prehrano in vse ostalo v zmernosti. Vsaka jed ima svoj specifičen okus in vsaka ima nekaj, kar naše telo potrebuje in je težko dobiti iz drugih virov. Zatorej izključitev posameznih jedi iz naše prehrane ustvarja pomanjkanje.
Čisto vsa hrana ni pokurjena za pridobitev energije. Nekatera hrana je pomanjšana na molekule, ki so uporabljene za grajenje ali popravilo naših celic. Četudi mi ne vemo, naše telo instinktivno ve, kaj rabi, in selektivno izbira to, kar rabi. Česar telo ne rabi, gre med odpadne snovi. Pojemo veliko več, kot je minimum, potreben za preživetje. Ker čisto točno ne vemo, kaj naše telo potrebuje, jejte raznoliko hrano in pustite vašemu inteligentnemu telesu, da si izbere kar rabi.
Pitje alkalne vode
Kar priporočam jaz, je, da namesto, da uporabljamo hrano za izločanje kislosti, uporabimo za to raje vodo. Uživajte raznoliko hrano in pijte pravo vodo in se tako rešite odpadnih snovi iz telesa. Ker so odpadne snovi kislega značaja, rabimo alkalno vodo.
Kozarec alkalne vode s pH 10 vsebuje 1021 vodikovih ionov in vsak izmed njih je sparjen s pozitivnimi ioniziranimi alkalnimi minerali kot so Ca++, Mg++, Na+, K+, itd. Ker je v vodi več kalcija kot kateregakoli alkalnega minerala, lahko to prevedemo v dejstvo, da vsak kozarec vode vsebuje 33,3mg ioniziranih atomov kalcija v vodi.
Pitje 5 kozarcev te vode na dan bo postopoma zmanjšalo kislost telesa in mu omogočilo, da izloči vse odpadne snovi. Pitje alkalne vode je veliko bolj učinkovito kot jemanje mineralov.
Minerali kot dodatki
Kalcijeve tablete, ki se prodajajo v trgovinah, niso v obliki čistega kalcija, ampak so sestavljene skupaj z nekaterimi drugimi sestavinami. Da bi bile učinkovite, se morajo naprej raztopiti, toda samo del teh tablet se raztopi in ionizira.
Ko vodi dodamo katerikoli 'čist' alkalen mineral, kot so K, Na, Ca, Mg, bodo le-ti vodo hitro 'zavreli'. Zgodi se namreč to, da ti minerali izločijo vodik iz molekule vode, da bi tvorili KOH, NaOH, Ca(OH)2 in Mg(OH)2. Atomi vodika se združijo dva po dva v molekule in tako se naredijo mehurčki, ki dajejo vodi videz vretja.
Če date tableto kalcija v vodo in le-ta ne 'zavre', potem kalcij ni čist, četudi na škatlici piše drugače. Čist kalij pa reagira v vodi tako strahovito, da spominja skoraj na eksplozijo.
6.2.) Fizični napad
Kot je bilo omenjeno že poprej, kislina strjuje kri. Rezultat tega so zamašene kapilare tam, kjer naše telo zbira odpadke, kar pomeni, da četudi kri postane bolj alkalna, še vedno ne more doseči kislih odpadkov. Alkalni učinek lahko dosežemo preko osmoze, toda to je veliko počasnejši proces.
Da bi kri hitreje dosegla kisle odpadke, moramo dvigniti telesno temperaturo in tako razširiti kapilare. Tako lahko topla kri ne samo doseže kislino, ampak jo tudi lažje raztopi. Kot veste, topla voda opere posodo boljše kot hladna.
Ponavadi so te odpadne snovi obkrožene z zamašenimi kapilarami. Če lahko dosežete snovi, ki so stare 10 let, potem ste se dobesedno pomladili za 10 let.
TO JE PROCES POMLAJEVANJA!
Obstaja več načinov dviganja notranje telesne temperature.
Telovadba
Način, ki ga priporočajo zdravniki, je telovadba. Telovadba nudi tudi druge koristi, kot so izboljšanje videza mišic, kurjenje kalorij, itd. Telovadba pomaga tudi pri dviganju notranje telesne temperature in razširja zamašene kapilare ter tako posesa odvečno maščobo in odpadke.
Res je, da telovadba ustvarja še več kislih odpadkov, toda ker dosegamo preko nje stare in zamašene snovi, vseeno z njo pridobivamo. Če s telovadbo pretiravamo in ne počivamo, ustvarjamo mlečno kislino in s tem povlečemo stare kisline v naš krvni obtok, kar naredi kri zelo kislo. To je razlog, da se nam včasih vrti in lahko izgubimo tudi zavest med telovadbo. Pogosto slišimo izraz astma, povzročena s telovadbo, ki jo povzroča nenadna povišanost kisline v krvi. Pitje alkalne vode pomaga.
Vroče kopeli, savna, masaža, post, itd.
Drugačna metoda dviganja notranje telesne temperature so vroče kopeli ali savna. Tudi tukaj lahko občutite vrtoglavico in izgubo zavesti ravno zaradi tega, ker vam kisli odpadki prehajajo v kri. Masaža lahko iztisne stare odpadne snovi iz vašega telesa. Celotno območje, kjer se masaža izvaja, se segreje. Videl sem že infrardečo savno, kjer je bila temperatura sobe samo 40 stopinj, toda ko zlezete noter, se vaše telo segreje in se znoji, saj infrardeči žarki prodirajo zelo globoko. Te savne so primerne za ljudi s šibkim srcem.
Post je še ena metoda, kako izvleči stare odpadne snovi. Ko se telo muči, da bi preživelo brez hrane, si poišče maščobo, ki jo hrani za nujne primere. Skupaj z maščobo so shranjeni tudi kisli odpadki in mrtve celice, ki prav tako kisle. Obstaja pa nevarnost, da telo izgubi tudi pomembne alkalne minerale. Tisti, ki se postijo, morajo piti zadostne količine alkalne vode.
6.3) Izdelovalec alkalne vode
6.3.1) Zgodovina ionizatorja vode
Alkalna voda se pridobiva s pomočjo ionizatorja vode tako, da električno ločujemo filtrirano vodo iz pipe na alkalno in kislo vodo. Ta ionizator je bil naprej razvit na Japonskem v zgodnjih 50. letih in prvi poskusi so bili izvedeni na rastlinah in živalih. Leta 1954 je več japonskih fakultet za agronomijo preizkušalo učinke ionizirane oz. kisle vode na rastline. Danes vrtnarji, ko dostavljajo sveže rezano cvetje, dodajajo vodi kislino, saj s tem ohranjajo svežino cvetja dalj časa.
Poizkusi na človeškem telesu so vzeli veliko več časa zaradi težav pri ohranjanju konstante okolja. Toda vseeno so skozi dolge in potrpežljive poizkuse zdravniki na Japonskem zbrali zelo vredne podatke, ki kažejo na to, da alkalna voda ni strupena in blaži simptome nekaterih bolezni.
Prvi komercialni ionizatorji vode so bili na voljo na Japonskem leta 1958. Do takrat edini ionizatorji vode so bili veliki ionizatorji vode na voljo samo v bolnišnicah. Leta 1960 se je skupina zdravnikov in kmetovalcev povezala v posebno skupino in ustanovila inštitut, kjer imajo letne sestanke in poročajo o najnovejših odkritjih. 15. januarja leta 1966 je Ministrstvo za zdravje na Japonskem ta tip ionizatorja vode odobril kot pripomoček, ki izboljšuje zdravje.
Japonski ionizatorji vode so bili v 70. letih izvoženi v Južno Korejo in so danes ravno tako priznani kot zdravstveni pripomočki. Korejci so naredili ionizatorje primerne za gospodinjstva in jih prvič predstavili v Združenih državah Amerike leta 1985, kjer je bil izpeljan poizkus toksičnosti v neodvisnem laboratoriju v Los Angelesu 14. aprila 1986. Test je pokazal, da v alkalni vodi, ki jo generira ionizator, ni nobenih toksičnih snovi. Test je bil izpeljan v soglasju specificiranih metod.
6.3.2) Funkcije ionizatorja vode
Mestna voda in voda iz vodnjaka
Mestna voda vsebuje precejšnjo količino kislih in alkalnih mineralov. Da bi ubili žive organizme v vodi, uporabljajo kislino. Tako voda postane preveč kisla, da bi jo lahko poslali skozi pipe. Če je voda preveč kisla, lahko posrka vase svinec iz pip. Svinec je smrtonosna kovina. Tako dodajajo apnenec vodi in jo s tem naredijo bolj alkalno. Na splošno, mestna voda vsebuje več alkalnih mineralov kot voda iz privatnega vodnjaka.
Minerali v vodi iz pipe
Minerali, ki jih pogosto najdemo v vodi iz pipe, so kalcij, magnezij, natrij in kalij. Kisli minerali so klor, sulfat, fosfor. Te iste minerale lahko najdemo tudi v naši hrani. Voda in hrana pridobivata minerale iz zemlje. Zatorej ni nič čudnega, da najdemo iste anorganske minerale tako v vodi kot v hrani.
Ionizator vode ima dva vodna predelka s pozitivnimi in negativnimi elektrodami. Negativne elektrode privlačijo pozitivne minerale, to so alkalni minerali, v svoj predelek; medtem ko pozitivne elektrode privlačijo negativne oz. kisle minerale v svoj predelek. Voda, ki gre skozi ionizator, ima oboje minerale premešane, toda ko se proces ionizacije konča, ima en predelek samo kisle in drugi predelek samo alkalne minerale.
Ionizacija
Ta dva predelka sta med seboj ločena s posebno membrano z izredno malimi luknjicami, ki ne prepuščajo vode, toda zadosti velike, da minerali pridejo skozi. Originalna velikost ionizatorja je imela dva 4 litrska predelka, kar je pomenilo 15-20 minut, da se je voda ionizirala. Novejši ionizatorji nimajo dveh velikih vodnih predelkov, ampak samo dva mala predelka, skozi katera teče voda. Ionizacija se dogaja, medtem ko voda teče skozi ionizator (najnovejši naprave se dobijo s filtrom za odstranjevanje onesnaženosti, preden se prične ionizacija).
Povedano enostavneje, odprete vodno pipo, pritisnete na gumb in takoj dobite curek alkalne vode na vrhu in curek kisle vode na dnu. Ionizator ne dodaja nobenih mineralov ali kemikalij vodi. Edino, kar naredi, je to, da tiste minerale, ki so že v vodi, razdeli na kisle in alkalne. Če voda ne vsebuje nobenih mineralov, ionizator ne more narediti alkalne ali kisle vodo.
Povečanje kisika v alkalni vodi
Kot je bilo prikazano v 2. poglavju, ima alkalna voda višek kisika. To ne pomeni, da ionizator pograbi kisik iz zraka in ga vstavi v alkalno vodo, ampak da takrat, ko pozitivni minerali prehajajo skozi membrano v alkalni razdelek, izločijo atom vodika iz molekule vode in se združijo z ioni vodikovega oksida (OH).
Vodikovi ioni, ki so bili izločeni, prejmejo elektron iz negativne elektrode in tako nastane molekula vodika (H2), ki se v obliki mehurčkov izloči iz vode. V novejših napravah se ionizacija zgodi tako hitro, da ko nalijete alkalno vodo v kozarec, vidite vodikove mehurčke. Alkalna voda ima sprva moten videz, toda v nekaj sekundah se razjasni. V razdelku s kislo vodo se zgodi obraten proces in kisik je izločen kot plin O2 in tako je voda kisla in brez kisika.
pH vode
pH vode je odvisen od vsebnosti mineralov v vodi iz pipe. Mestna voda ima poprečno pH vrednost med 7,7 in 8,4; po ionizaciji pa je vrednost pH alkalne vode med 9,5 in 10,4 in kisle vode med 4,2 in 5,5. Voda iz vodnjaka ima poprečno pH vrednost med 7,3 in 7,9; po ionizaciji pa se vrednost alkalne vode dvigne in je med 8,9 in 9,5 in kisle vode med 5,3 in 6,0.
Sam sem imel priložnost testirati vodo v planinskem hotelu v Koloradu. Voda iz pipe je imela pH vrednost 8,4; po ionizaciji je bil pH alkalne vode 8,7 in kisle vode 7,0. Zelo sem bil presenečen. Kisla stran se je izkazala za nevtralno, kar pomeni, da je prava izvirska voda v gorah brez kislih mineralov.
Alkalna voda, dobljena s pomočjo ionizatorja, je podobna pravi izvirski gorski vodi, saj je brez kislih mineralov. Toda alkalna voda v urbanih področjih, pridobljena iz mestnega izvira, ima 100 krat več alkalnih mineralov.
Pogosta vprašanja
1: Ali je katerakoli voda z visokim pH dobra voda?
Višji je pH, več je OH ionov v vodi. Toda to ne pomeni, da je vsaka voda z visokim pH tudi zares dobra voda. Vodi lahko dodamo kalijev cianid in ji tako dvignemo pH, vendar je vsekakor smrtonosna. Dobra voda je tista, ki je pridobljena iz pitne vode in jo prefiltriramo in ločimo minerale na kisle in alkalne.
2: Ali nam preveč alkalne vode s pH 10 lahko tudi škoduje?
Odgovor je ne. Kot sem demonstriral v 2. poglavju, je potrebno 32 kozarcev te alkalne vode, da bi nevtralizirali učinek enega kozarca kokakole s pH 2,5. Alkalna voda s pH 11,5 bi ta isti kozarec kokakole nevtralizirala v razmerju ena proti ena.
3: Ali lahko ionizator pridobiva alkalno vodo brez ustvarjanja kisle vode?
Ne, razen če je bila originalna voda brez kislih mineralov že v samem štartu. V takem primeru bo vrednost pH alkalne vode okrog 0,3 višja kot pH originalne vode in pH kisle vode bo okrog 7, kar je nevtralna vrednost.
4: Se alkalna voda lahko kupi v trgovinah?
Ne še. Alkalna voda z visokim pH mora biti ustekleničena v steklenicah. Plastenke omogočajo, da ogljikov dioksid prehaja v atmosfero in tako tvori ogljikovo kislino ter tako niža pH vode. Ker je alkalna voda polna kalcijevih ionov, lahko ogljikova kislina tvori apnenec, ki se odlaga na dno plastenke.
Čeprav voda ni jasna, ni nobene škode, če vodo pijemo. Ni nobene izgube alkalnih mineralov. Ogljikova kislina je nedolžna in vaša pljuča lahko ogljikov dioksid izdihajo in še vedno vam ostanejo dobre lastnosti alkalnih mineralov. Toda težko je prodajati to vodo, ki ima nekoliko kremast izgled. Če si doma sami delate alkalno vodo, je popolnoma prav, če jo date v plastenke in jo hranite v hladilniku nekaj dni, brez da bi izgubili njeno alkalnost.
Predstavljam si, da bo prišel čas, ko bodo prodajali alkalno vodo v steklenicah. Morala bi biti obvezna pijača v telovadnicah in savnah in ljudje, ki so na shujševalnih programih, bi si jo morali želeti. Najbrž bi bila dražja kot katerakoli druga ustekleničena voda. Ljudje, ki imajo lasten vodovod, bi si najbrž želeli kupovati alkalno vodo zaradi višje vsebnosti alkalnih mineralov.
6.3.3) Zanimiva dejstva o alkalni in kisli vodi
Dezinfekcija brez vretja
Japonska vlada je preizkusila dezinfekcijsko moč ionizacije tako, da je vstavila črevesno bakterijo (bakterijo, ki napada robove črevesja) v vodo, ki je bila ionizirana, in testirala žive bakterije prej in potem. Ugotovili so, da bakterije, ki živijo v nevtralni vodi, ne preživijo v visoko alkalni ali kisli vodi.
Rastline in kisla voda
Kot sem omenil že prej, celice rastlin izločajo kisik kot odpadno snov. Zatorej večina hišnih rastlin ljubi kislo vodo. Rezano cvetje je v kisli vodi obstojno dalj časa. Toda če želite, da se vaše cvetje razpre v kratkem času (npr. ko pridejo gostje), jih dajte v alkalno vodo. Ko rastlinam date alkalno vodo, jih na hiter način postarate. Živali postarate hitreje, če jih napajate s kislo vodo.
Če rastline po listih in steblih poškropite s kislo vodo, se škodljivci ne bodo pojavljali. Deževnica je kisla in rastline imajo raje deževnico kot vodo iz pipe. Težava, ki se pojavlja v današnjem kislem dežju, je ta, da so te kisline povzročene zaradi industrijsko organskih kislin. V dobrih starih časih so ljudje zbirali deževnico in z njo prali perilo. Mimogrede, kisla voda je mehka voda, medtem ko je alkalna voda trda.
Človeška koža in kisla voda
Kot je bilo že omenjeno, je človeška koža kisla, toda alkalna mila ji jemljejo njeno naravno kislost. Da bi koži vrnil njeno kislost, se vsakič po tuširanju poškropim s kislo vodo. Če vam kopeli povzročajo suho kožo, jim dodajte nekaj litrov kisle vode. Če boste spirali lase s kislo vodo, vam lasnega balzama ne bo treba uporabiti. Če uporabljate kislo vodo za umivanje vašega obraza, bo vaša koža sijala in bo zaščitena tudi pred mozolji in brezbarvnostjo. Tako imenovana kozmetika, ki uravnava vaš pH, je v resnici kisla in tako odgovarja naravni kislosti kože. Zagotovo slišite tiste reklame, ki vam zagotavljajo, da bodo vaše roke bolj gladke, čim več posode boste umili. Mislijo čisto resno, saj so ti detergenti kisli.
Topla kisla voda je dobra tudi za glivična obolenja in hemeroide. Kisla voda pomaga tudi pri pikih insektov, saj nevtralizira strup in je primerna tudi za opekline. Če kisli vodi dodate meto, jo lahko uporabiti za ustno vodo. Če pa kisli vodi dodate kapljico parfuma, postane toaletna voda. Kisla voda preprečuje krvavenja, zato so ustne vode in aftershave losjoni kisli.
Alkalna voda in kuhanje
Alkalna voda je primerna za kuho in čaj in kavo. Ko delate sveže sadne sokove, bi bilo pametno uporabiti alkalno vodo, saj jim le-ta omili kislost. Voda, ki bo končala v vašem želodcu, bi morala biti alkalna. Samo en primer: če kuhate riž z alkalno vodo, bo kalcij nevtraliziral fosfor, še preden riž pojeste, in zmanjšal količino fosforjeve kisline, ki jo riž kasneje razvije v vašem telesu.
Vrenje alkalne vode bo zmanjšalo njen pH, saj bo iz zraka primešan še ogljikov dioksid. Toda vrenje ne uniči alkalnih mineralov in tako koristi ostanejo. Vaša kislost v telesu se nevtralizira, ogljikova kislina se zniža, CO2 pa izdihamo.
Viski, ki ga dobimo na tržišču, je kisel in ima pH vrednost 5,2. Če ga pomešamo z alkalno vodo s pH 9,5 v razmerju ena proti ena, dobimo pH vrednost 9,1. Alkalni viski ima nežen okus in Japonci trdijo, da se nikoli ne zbudijo z mačkom.
Medtem ko nekateri kupujejo nepremišljeno, praznijo trgovske police v upanju, da rešijo vse probleme s tabletko, praški… pametni ljudje uporabljajo naprave kot so ionizatorji vode za preprečevanje nabiranja toksinov in kislih odpadkov in ostanejo mladi in zdravi za »vedno«.
http://roman.king.si/voda.htm
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20060323144317823
Domov |
|
Powered By GeekLog |