V Ciudad de Mexicu se danes začenja svetovni forum o vodah, na katerem bodo poskušali oblikovati globalno strategijo glede tega življenjsko pomembnega naravnega vira, ki ga ogrožata nenadzorovana raba ter prekomerno onesnaževanje. Četrtega tovrstnega srečanja, ki ga organizira Svetovni svet za vode, se bo udeležilo približno 5000 znanstvenikov in predstavnikov vlad ter organizacij. Smernice za ukrepanje naj bi sprejeli zadnja dva dneva foruma, 21. in 22. marca, na ministrski ravni.
Na forumu si bodo prizadevali za decentralizacijo upravljanja z vodami in preusmeritev pozornosti nazaj na tradicionalne metode, ki po mnenju strokovnjakov pogosto zagotavljajo bolj "inteligentno" in učikovito rabo vode.
"Upravljanje z vodami moramo preobrniti: preveriti, kakšna in kje je potreba, zatem pa prilagoditi ponudbo. Ne pa obratno," je dejal avtor poročila ZN o financiranju upravljanja z vodami za leto 2003 Michel Camdessus.
Po Camdessusovih besedah bi morala biti voda dostopna vsem. Vendar pa je položaj daleč od tega. Štirideset odstotkov svetovnega prebivalstva ima omejen dostop do vode ali pa nima sanitarij. Posledica so resne zdravstvene težave: med drugim umre zaradi tega vsak dan 3900 otrok, zmanjšana je gospodarska aktivnost, povečuje se onesnaženje.
Čeprav sta dve tretjini zemeljskega površja pokriti z vodo, pa je je od tega le manjši del sveže in pitne. V 20. stoletju se je poraba vode povečala za šestkrat, je razvidno iz gradiva, objavljenega pred začetkom foruma.
Razlike v porabi vode med industrializiranimi državami ter deželami v razvoju so ogromne: prebivalec razvitih držav vsak dan porabi med 400 in 600 litri vode, prebivalec nerazvitih pa zgolj 20 litrov. Po mnenju strokovnjakov je potrebnih več - in bolj ciljno usmerjenih - investicij z namenom odprave neenakosti ter zagotovitve inteligentne rabe vode tam, kjer so zaloge majhne.
Po izračunih Svetovnega foruma za vode bi bilo potrebnih 20 do 30 milijard dolarjev letno, da bi desegli cilj ZN o prepolovitvi števila ljudi, ki nimajo dostopa do pitne vode ali primernih sanitarij, do leta 2015.
www.dnevnik.si |