Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/2006031311535660
Smo za zdravo hrano v šolah in vrtcih
ponedeljek, 13. marec 2006 @ 11:53 CET
Uporabnik: A
Gre za predlog spremembe 51. člena Zakona o javnih naročilih, ki se bo v kratkem sprejemal v DZ in govori o tem, da naj bi vrtci, šole in ostale javne institucije, ki so odvisne od budžeta, nabavljale v smislu gospodarnosti, le najcenejšo hrano.
Kot boste videli so integrirani kmetje že dali svojo konstruktivno pripombo na tak predlog zakona. Mislim, da moramo tudi mi, v skrbi za zdravje naših otrok in ostalih, ki tako hrano uživajo, storiti vse, kar je v naših močeh.
Seznanite o zadevi svoje člane, Demeter kmete in vse, ki bodo s svojimi pozitivnimi predlogi podprli in dopolnili predlog integriranih kmetov - bodimo vsi proti.
Pozabimo na naše trenutne težave, bodimo pozitivni, združimo svoje ideje v smislu prispevka za boljši jutri!!!!
Spodaj navajamo en primer pripombe od integriranih kmetov.
LP;
Jožica Uršič,
Alenka Bratusa, Institut za trajnostni razvoj
www.itr.si
Državni zbor RS
Odbor za finance in monetarno politiko
g. Bojan Starman
Šubičeva 4
1000 Ljubljana
Spoštovani,
V prilogi vam pošiljam predlog za spremembo zakona o javnih naročilih katerega smo pripravili v sodelovanju s strokovnjaki. Prilagamo tudi strokovne podlage s katerimi utemeljujemo naš predlog.
ZADEVA: Predlog za spremembo 51. člena Zakona o javnih naročilih (Uradni list Republike Slovenije, št. 36/04, ZJN-1-UPB1)
UVOD
ZJN, ki ga je Državni zbor RS sprejel februarja 2004, določa obvezna ravnanja naročnikov in ponudnikov pri oddaji javnih naročil za nabavo blaga, oddajo gradenj in naročanje storitev. Po tem zakonu so naročniki med drugim tudi javni zavodi kot posredni uporabniki proračuna RS. Kot temeljno načelo javnega naročanja je določeno načelo gospodarnosti in učinkovitosti porabe javnih sredstev, kar pomeni, da mora naročnik z izvedbo javnega naročila in izborom ponudbe zagotoviti, da je poraba sredstev za naročnika najbolj gospodarna glede na namen javnega naročanja in na predmet javnega naročila.
Hrana in izdelki, pridelani na ekološki in integrirani način, poleg koristi za okolje predstavljajo tudi najmočnejše zagotovilo za kvalitetno hrano in izdelkov brez pesticidov in drugih škodljivih snovi. To je najbolj pomembno pri oskrbi šol in vrtcev, saj otroci zaradi občutljivosti še posebej potrebujejo prehrano najvišje kakovosti. Vse od uvedbe ZJN leta 2000 ima ta vpliv tudi na prehransko oskrbo šol, vrtcev in drugih javnih zavodov v Sloveniji kljub temu da starši sami plačujemo malico in kosilo v vrtcih in šolah. Pri zagotavljanju teh izdelkov pa je poleg upoštevanja zakonodaje EU oziroma notranje zakonodaje ter načel ekonomičnosti treba upoštevati tudi širšo družbeno skrb za zdravje otrok in mladostnikov ter politiko varne hrane na kar se navezuje tudi Resolucija o nacionalnem programu prehranske politike v RS. Zato predlagamo dopolnitev ekonomskih meril v 51. členu ZJN.
PREDLOG DOPOLNITVE ZAKONA O JAVNIH NAROČILIH
Predlog: dopolnitev ZJN-1-UPB1, nov 51.a člen.
Za 51. členom ZJN-1-UPB1 se doda nov 51.a člen, ki se glasi:
»Poleg meril za oceno ponudbe določenih v 51. členu so za hrano obvezna tudi naslednja:
1. hrana, pridelana na ekološki način,
2. hrana, pridelana na integrirani način,
3. upoštevanje sezonskosti hrane v lokalnem okolju.«
OBRAZLOŽITEV PREDLAGANE DOPOLNITVE POD TOČKO 2
Cilj predloga za dopolnitev omenjenega člena je izboljšati kvaliteto prehrane v javnih zavodih in zagotoviti minimalne kriterije kakovosti, upoštevajoč način pridelave.
V Sloveniji je bila v državnem zboru dne 22.03.2005 sprejeta Resolucija o nacionalnem programu prehranske politike v obdobju 2005 2010. Njeno temeljno poslanstvo se nanaša na načrtovanje in izvajanje ukrepov za spodbujanje in krepitev kakovostnega in zdravega prehranjevanja prebivalcev naše države. To poslanstvo je mogoče doseči le z povezovanjem in sodelovanjem, na eni strani države ter na drugi strani predstavnikov civilne družbe. Resolucija o programu prehranske politike nam omogoča doseganje temeljnih ciljev. Ti cilji se nanašajo na zagotovitev varne hrane vzdolž celotne živilske verige; vzpostavitev, ohranjanje in krepitev zdravih prehranjevalnih navad prebivalcev naše države ter zagotovitev zadostne preskrbljenosti s hrano, ki je kakovostna in hkrati zdravju koristna na trajnostni način.
UREDITEV V DRUGIH EVROPSKIH DRŽAVAH
Velika Britanija
Projekt »lokalne hrane« v londonskih bolnišnicah
Vlada v Veliki Britaniji je 12. decembra 2002 sprejela Strategijo za trajnostno kmetijstvo in hrano, s katero želi zagotoviti trajnostno prihodnost za kmetijstvo in prehrambeno industrijo skozi dosežene izboljšave v ekonomiji, okolju in socialnih komponentah (http://www.defra.gov.uk/farm/sustain/newstrategy/strategy.pdf).
Komentarji (0)
www.pozitivke.net