Smernice za zbiranje strojne opreme ali CP-Recycling Manifesto
V Kiberpipi poskušamo svoje tehnično znanje uporabiti tudi v korist Planeta.
Zaradi hiperprodukcije današnje zahodne družbe, se mnogo uporabnih predmetov znajde na odpadu. Eden bolj nevarnih odpadkov je računalniška oprema. Vsebuje mnogo mirkoelementov, toksičnih kemikalij, zaradi raznolikosti jo je težko reciklirati, plastični elementi se znajdejo pri Kitajskih otrocih, ki jih ločujejo z zažiganjem in vonjanjem!
Staro strojno opremo, ki se jo družbeno ozaveščeni posamezniki in podjetja spomnijo ponuditi zainteresiranim, preden jo pošljejo na Barje, povečini pregledamo, ločimo delujočo od nedelujoče, in razvrstimo po uporabnosti. Nedelujočo predamo podjetju, ki se ukvarja z dejanskim recikliranjem tiskanih vezij, katodnih cevi,...
Za nas so neposredno uporabni osebni računalniki od procesorjev 486 dalje (486, Pentium, Celeron, Pentium II, Pentium III, Pentium IV :), miške, tipkovnice, kabli vseh vrst, monitorji vseh velikosti, cdromi, diski, grafične kartice, RAM pomniliki. Posredno so zanimivi bolj eksotični računalniki, ki pristanejo v muzeju ali za rezervne dele zanj, in tiskalniki, ki jih ponavadi podarimo dalje.
Neposredna korist pomeni, da takšna oprema dejansko vzdržuje našo infrastrukturo, na različnih ravneh.
Naši javni terminali za dostop do interneta so razreda Pentium, imajo pa kronične težave z miškami in tipkovnicami. Zaradi politike recikliranja bi jih bilo neumestno kupovati po 2000 SIT, zato pa včasih kak računalnik po nepotrebnem ni zares uporaben. Redko kdo se spomni prispevati "takšne malenkosti".
Računalnike s procesorjem 486 uporabimo za manj zahtevne, ponavadi informativne naloge - Info-Boxi, VideoWall. Tako jim dodelimo funkcijo v organizaciji prostora, čeprav so za sodobne programe dejansko premalo zmogljivi. Nekatere računalnike opremimo s starimi igricami in jih podarimo revnim družinam.
Zmogljivejše računalnike uporabimo za dostop do interneta ali za resnejše delo. Žal smo doslej prejeli zgolj dva Celerona, tako da o tem razredu ne moremo dosti govoriti.
Ostali sestavni deli so seveda nujnost vsakega servisa in služijo za vzdrževanje infrastrukture. Ker je oprema v povprečju starejša od 10 let, zahteva tudi več rezervnih delov, ker se a) več kvari in b) se jih ne da več kupiti.
Verjamemo, da je v današnji družbi nujno pokazati, da se tudi z "odpadno opremo" da vzpostaviti in vzdrževati javni servis. Hkrati nam takšna politika omogoča manjšo odvisnost od finančnih prihodkov.
Skratka, če se tudi vam valja po skladišču odvečna oprema, mi koristno uporabimo skorajda KARKOLI, pa če izgleda še tako nepomembno. Naše delovanje je odvisno od takšnih "malenkosti". Pišite nam na info@kiberpipa.org.
http://www.kiberpipa.org
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2005101720291058
Domov |
|
Powered By GeekLog |