Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/2005100122021952
Razlika v moških in ženskih možganih
petek, 7. oktober 2005 @ 06:25 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Ameriška znanstvenica Sandra Witelson, ki je poznana po tem, da je naredila študijo o možganih Alberta Einsteina, trdi, da so možgani tudi spolni organ, ampak da moški in ženski možgani delujejo povsem različno.
V zadnjih desetih letih so tehnološka odkritja omogočila znanstvenikom, da precizneje pogledajo v človeške možgane in da odkrijejo kako možgani delujejo. Tako je lahko Sandra Witelson razvila teorijo da so možgani spolni organ. K temu lahko dodamo tudi to, da so prav tako oči, ušesa in nos spolni organi, ker tudi oni pri spoloma delujejo različno. Poleg tega so tudi znanstveniki, ki raziskujejo gene dodali, da se moški in ženske razlikujejo v 78 genih.
Kromosom Y, oziroma moški kromosom, je povsem »uskladiščen« in ugotovili so, da ima moški samo 78 genov, medtem ko jih ima ženska v X kromosomu več tisoč. Skupnih pa je samo 19 genov. Pri tem je zanimivo, da ima moški Y kromosom en možganski gen več, kot ženski X kromosom. Pri moških se od 78 genov, kolikor jih ima, 60 genov ukvarja z kontrolo proizvodnje sperme, eden je tak, ki odreja moški spol, trije se bavijo z kontrolo pri proizvodnji določenih proteinov, eden pa ima še neraziskano funkcijo v zvezi z možgani. Ostalih 13 je nepoznanih, vendar znanstveniki smatrajo, da bi odkritje njihove tajne lahko privedlo do diagnosticiranja moške neplodnosti in njenega zdravljenja.
Včasih je bilo znanstvenike strah, da bi lahko Y kromosom izumrl čez približno 5 milijonov let, vendar so si oddahnili, ko so raziskali, da je še vedno dovolj vitalen in da s tem moškim ostaje še okoli 50 milijonov let eksistence na zemlji. Kljub temu, če vzamemo v obzir vse to, lahko zaključimo, da bo naslednja stopnja evolucije imela bitja, ki bodo imela samo X, ženske kromosome. Vendar se ne bojte, tega ne boste doživeli.
Včasih se sprašujemo, zakaj se z znanostjo bavi mnogo manj žensk kot moških. Raziskave so pokazale, da ženski možgani vrhunec dosežejo pri pri 11 in pol letih, moški pa pri 14 in pol. Večina možganskih delov se pri deklicah razvija hitreje, le centri za orientacijo in percepcijo se hitreje razvijejo pri dečkih. Deklice so močnejše pri verbalnih veščinah, v razvoju rokopisa, v prepoznavanju telesa in v društvenih veščinah. Zato ni čudno, da ko moški in ženska gledata isto stvar, da jo vidita povsem drugače.
Prispelo po E-pošti
Komentarji (0)
www.pozitivke.net