Britansko javnost je včeraj pretresla novica, da naj bi jemanje zdravila proti bolečinam ibuprofen, ki ga najpogosteje uporabljajo bolniki z artritisom, za skoraj četrtino povečalo tveganje za srčni infarkt. Raziskavo so na 9218 britanskih pacientih med 25. in 100. letom starosti opravili na nottinghamski univerzi. Posebno zaskrbljenost med avtorji raziskave vzbuja dejstvo, da so mnogi ljudje začeli ponovno uporabljati zdravilo po tistem, ko sta se zdravili proti bolečinam vioxx in celebrex znašli na seznamu nevarnih zdravil, saj naj bi njuno dolgotrajno jemanje povečalo tveganje za srčni infarkt in možgansko kap. Dodatno zaskrbljenost med uživalci zdravila so povzročili raziskovalci na Univerzi v Južni Kaliforniji, ki so objavili študijo, da uporaba omenjenega zdravila povečuje možnost za nastanek raka na dojki.
"Ibuprofen je nesteroidno protivnetno in protirevmatično zdravilo, ki se v svetu uporablja že več kot trideset let in velja za dokaj zanesljivo," pravi Stanislav Primožič , direktor Agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke. Ker so ugotovili, da je učinkovina precej varna, so zdravila z nižjo vsebnostjo ibuprofena začeli izdajati tudi brez recepta, pojasnjuje Primožič. "Kaj se bo zgodilo z ibuprofenom zdaj, še ne morem reči. Glede na to, da je bilo v raziskavi zajetih kar veliko ljudi, akademska študija pri regulativnih organih, kot je Britanska agencija za zdravila, verjetno ne bo spregledana. Če gre za resen signal, bodo spremembe znane kmalu," pojasnjuje Primožič in dodaja, da je v medicini vedno treba tehtati pozitivne in negativne učinke.
Učinke ibuprofena so znanstveniki začeli natančno preučevati, ko so ugotovili, da zdravili vioxx in celebrex povečujeta možnost za srčni infarkt, pojasnjuje doc. dr. Matija Tomšič , dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za revmatologijo v Bolnišnici Petra Deržaja, in dodaja, da zdaj negativne informacije kar dežujejo. Predvsem je problematično dolgotrajno uživanje velikih odmerkov zdravila, zato Tomšič poudarja, da je treba zdravilo odmerjati zelo previdno čim krajši čas in v majhnih količinah. "Ibuprofen najpogosteje uporabljajo revmatiki, katerih je v Sloveniji zelo veliko, zato ne čudi podatek, da so zdravila z vsebnostjo ibuprofena pri nas ena največkrat predpisanih zdravil," pravi Tomšič. Do zdaj povečane možnosti za srčni infarkt ob uporabi zdravila nismo poznali, med stranskimi učinki so bile najpogostejše notranje krvavitve, odpoved ledvic, povečan krvni tlak in zadrževanje vode v telesu, še dodaja zdravnik.
Na slovenskem tržišču je na voljo petnajst izdelkov, ki vsebujejo učinkovino ibuprofen. Tiste z nižjimi koncentracijami, kot so gel in dražeji diverin ter bonifen in solpaflex, so v lekarnah na voljo brez recepta, medtem ko je 400 in 600-miligramske tablete ibuprofena mogoče dobiti samo na recept.
www.dnevnik.si |