Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20050531000948625




Latentno vesolje 2.del - Energija

petek, 3. junij 2005 @ 06:09 CEST

Uporabnik: Franc Rozman

Energijska razsežnost vesolja omogoča pojav različnih oblik energij in snovi, ki jih opažamo kot snovno vesolje.

Zamislim si padec asteroida na Zemljo. Namišljen asteroid naj v začetku lebdi nekje daleč v vesolju in se počasi približuje Zemlji. Ko se asteroid Zemlji dovolj približa, ga gravitacijsko polje Zemlje pritegne in asteroid pade na Zemljo.

Opazovani asteroid naj bo trden in odporen na visoke temperature. Ob padcu na Zemljo se zaradi trenja z zrakom sicer zelo segreje, vendar naj zaradi odpornosti ne zgori. Ohrani naj svojo maso in obliko.

Toplota, ki nastane ob padcu asteroida v ozračje, je posledica gravitacijske sile, ki deluje na asteroid.

Potencialna energija asteroida se spremeni v kinetično energijo, povezano s hitrostjo asteroida. Ko asteroid zaide v ozračje, se zaradi trenja z zrakom kinetična energija spremeni v toploto. Pojav opazimo v obliki utrinka na nebu ob jasnih nočeh.

Po padcu asteroida je nastala toplota po količini energije enaka zmanjšanju potencialne energije. Skupna energija ob padcu asteroida ostane enaka.

Pri potencialni energiji merimo le spremembe.

Po padcu asteroida ugotavljam dvoje:
· vesolje je bogatejše za nekaj toplote in
· siromašnejše za nekaj potencialne energije.

Obogatitev vesolja s toplotno energijo je merljiva. Ne znam pa si predstavljati, kaj pomeni osiromašenje vesolja potencialne energije.

Ne vem, s kakšno potencialno energijo je vesolje razpolagalo na začetku in koliko potencialne enenrgije je ostalo po padcu asteroida. Poznam le razliko, to je za koliko se je spremenila potencialna energija asteroida ob padcu na Zemljo.

Pojem potencialne energije praviloma uporabljamo tako, da si izberem neko izhodiščno nično potencialno energijo, kjer naj bi bila za izbran primer potencialna energija enaka nič.

Potencialne energije ne občutimo kot trajne vrednote.

Zastavlja se torej vprašanje, kaj je vesolje žrtvovalo za nastanek toplote pri opisanem padcu asteroida.

Energijo zaznavamo posredno

Za nastanek toplotne energije v opisanem poskusu vesolje mogoče res ni žrtvovalo nič trajnega. Mogoče je toplota ob padcu asteroida res nastala kar tako, iz nič.

Bolj verjetno pa je, da je vesolje za nastanek opisane toplote žrtvovalo nekaj, kar v vesolju sicer trajno obstaja, vendar ni neposredno zaznavno v naših projekcijah - projekcijah, ki nam, kot je opisano v prejšnjem poglavju, omejujejo in popačijo pogled na izvorno vesolje. Vesolje je lahko žrtvovalo nekaj latentnega, nam prikritega.

Kinetična energija

Lažje kot potencialno energijo si na primer predstavljam kinetično energijo. Kadar nek masni delec drvi po prostoru in naleti na oviro, se tak delec ni pripravljen kar takoj ustaviti. S silo želi obdržati svojo hitrost. Če mu to želimo preprečiti, tak delec s silo na poti, ko se ustavlja, lahko opravlja delo.

Podobno deluje vzmet v uri. Ko je navita, se s silo želi odviti. Sila, s katero vzmet deluje na okolico, lahko opravlja delo.
Jasno lahko ocenimo koliko dela lahko opravi hitri delec ali navita vzmet. Ko se delec ustavi ali ko se vzmet odvije, ne more več opravljati dela.

Potencialna energija

Vprašam se, koliko dela pa lahko opravi potencialna energija ?

Pod pojmom potencialne energije običajno razumemo delo, ki ga nek masni delec opravi, ko se spusti v nižjo točko. Ko je na sliki 2.1 opisan asteroid na določeni višini, lahko do površja Zemlje na osnovi gravitacijske sile opravi neko delo. Opravi lahko toliko dela, kolikor potencialne energije zmore.

Asteroid ni nujno, da pade na Zemljo. Lahko pade na Luno, na Sonce ali v Črno luknjo, kot kaže slika 2.2.

V vsakem od navedenih primerov bo kamen na poti lahko opravil različno količino dela, ker je gravitacija nebesnih teles različna. S tem pa je tudi globina padca tega kamna različna.

Če geometrijsko - energijske možnosti, izražene v energijski merski enoti 'Joul' pojmujemo kot potencialna energija nekega kamna, potem je potencialna energija tega, daleč v vesolju tavajočega kamna odvisna tudi od smeri leta in odvisna od tega, kam bo ta kamen padel.

Potencialna energija je napoved nekega hipotetičnega dogajanja.

Potencialna energija je torej ocena in napoved nekega hipotetičnega bodočega dogajanja, na primer za koliko se kinetična energija asteroida ob določenih okoliščinah lahko še lahko poveča, kot to kaže slika 2.3.

Potencialna energija torej ni neka stvarna energijska danost vesolja, je le potencialna možnost za neke spremembe energijskih danosti.

Vezalna energija

Kaj se bo dogajalo s kamnom v nekih okoliščinah je torej zgolj napoved. Tisto, kar pa se je v energijskem smislu kamnu stvarno dogodilo, pa je njegov padec do določene globine, prikazano na sliki 2.3.

Asteroid je bil v izhodišču svoboden nevezan na kakršno koli gravitacijsko polje, tavajoč po praznem prostoru. S svojim padcem do določene globine pa postane ujetnik Sončeve gravitacije.

Ujetništvo asteroida

Ujetništvo asteroida pa je stvarno. Če bo asteroid hotel pobegniti sončevi gravitaciji, mora dobiti vrnjeno potencialno energijo, ki se je spremenila v kinetično energijo.

V kolikor asteroid ne bo padel na Sonce, ampak ga le obkrožil, bo pri oddaljevanju kamna po obkroženju Sonca prišlo, da obratnega procesa. Kinetična energija se bo spremenila nazaj v potencialno in osvobodila kamen ujetništva.

Vezalna energija

Potencialna energija je neka hipotetična napoved, sloneča na predpostavkah.

Pojem, ki je enoumno razumljiv in ne potrebuje predpostavk pa je pojem vezalne energije.

Vezalna energija je pojem, ki določa, koliko energije je potrebno posredovati nekemu delcu, da ga osvobodimo vseh gravitacijskih ali drugih polj.

Vezalna energija pove, koliko energije potrebuje snovni delec, da lahko nadaljuje svojo svobodno pot po prostranstvih vesolja.

Vezalna energija je bolj opredeljiv pojem kot potencialna energija, zato namesto pojma 'potencialna energija' v nadaljevanju uporabim pojem vezalne energije, ki mi omogoča lažje in boj jasno izražanje.

Ob padcu asteroida se 'ustvarita' toplota in vezalna energija.

Zamenjava pojma potencialne energije z vezalno energijo mi omogoči jasnejši pogled na primer, opisan in na sliki 2.1, ki prikazuje padec asteroida na Zemljo.

Ob padcu asteroida na Zemljo se pojavi energija v obliki toplote. Vzporedno s toploto se pojavi tudi vezalna energija.

V izhodišču je bil asteroid svoboden, neobremenjen z vezalno energijo. Po padcu na Zemljo se asteroid segreje, obenem pa postane obremenjen z vezalno energijo.

Ob padcu asteroida lahko govorim o 'iz nič' v paru nastali toplotni in vezalni energiji.

Pojavne oblike energij

Slovar Slovenskega knjižnega jezika pravi, da je energija sposobnost telesa, da opravi delo. To vsekakor velja za kinetično energijo in na primer za potencialno energijo.
Ob padcu asteroida na Zemljo pa opažam tudi vezalno energijo, ki je tudi opazna danost vesolja, s svojimi specifičnimi lastnostmi.

Sposobnost opravljati delo je ena od oblik energije.

Na sliki 2.4 je prikazan primer treh krogel z različnimi lastnostmi, izhajajočih iz energijskega stanja.
Kroglo A sila teže sili iz vrha grbine v gibanje po klancu navzdol.

Krogla na ravnini je nevtralna.

Krogla B leži na ravnini. Krogla B nima potencialne energije. Na kroglo B zato ne deluje nobena sila, ki bi jo vzpodbuja k kotaljenju.

Nobena sila krogle B tudi ne ovira pri kotaljenju. Če na kroglo B deluje neka zunanja sila, krogla začne slediti zunanji sili.

Krogla B torej na osnovi zunanjih sil lahko svobodno spreminja lokacijo na ravnini. Če se slučajno približa robi kotanje, se ji ponudi možnost potencialne energije in možnost zdrsa v kotanjo.

Morebitna potencialna energija krogle je v točki B predstavljiva. Potencialna energija ji bo mogoče (ali tudi ne) ponujena, če se krogla slučajno pojavi na robu kotanje. Če se krogla B ne pojavi na robu kotanje, je iz kotanje izhajajoča potencialna energija za kroglo B brez pomena in nična

Krogla C v kotanji je energijsko siromašna.

Krogla C na sliki 2.4 se nahaja v energijski kotanji. V danem položaju ima najmanjšo možno energijo, ki izhaja iz gravitacije.

Krogla C nima nobene potencialne energije, ima pa vezalno energijo.

Vezalna energija kroglo C ovira pri spremembi lokacije. Skuša jo obdržati na dnu kotanje, kadar kroglo z zunanjo silo skušamo premakniti.

Krogla kotanjo lahko zapusti le tako, da od nekje dobi manjkajočo energijo, ki krogli omogoči dvig iz kotanje nazaj na ravnino. Krogla C je ujetnik energijske kotanje.

Krogla C se brez obogatitve z neko zunanjo energijo ne more niti svobodno gibati, kaj šele, da bi imela sposobnost opravljanja kakršnega koli dela.

Krogle A, B in C se energijsko razlikujejo.

Energijska stanja kroglam A, B in C povzročajo različnost obnašanja:
· Krogla A je energijsko obogatena. Težnja narave k zmanjševanju energije kroglo sili v gibanje po strmini. Krogla A je na poti v fizikalnem smislu sposobna opravljati delo.
· Krogla B je energijsko nevtralna. Ne vsebuje niti potencialne energije, niti vezalne energije. Energijska nevtralnost ji omogoča svobodo. Nobena sila jo niti ne sili v gibanje, niti je ne ovira pri gibanju.
· Krogla C je energijsko siromašna. Njena energijska zadolženost, njena vezalna energija jo veže na dno kotanje. Krogla C se upira spremembi lokacije. Ostati hoče na dnu kotanje.

Za celovito razumevanje energijskega dogajanja moram pojem energije razširiti, saj ugotovitev, da je energija sposobna opraviti delo, ne zadošča za opis vseh lastnosti energije.

Na osnovi opisanega primera lahko zaključimo dvoje:
· energija je v nekaterih primerih sposobna opravljati delo,
· v drugih primerih, na primer vezalna energija, je energija vezivo.

Energija in vezalna energija sta si po fizikalnih lastnostih podobni, med seboj sodelujeta in skupno ustvarjata sliko energijskega stanja vesolja.

Padec elektrona v atomsko lupino

Še en primer energijskega dogajanja, ki vsebuje tako razmišljanje o energiji, kot o vezalni energiji, ilustrira tudi primer ujetega elektrona v atomski lupini, kot prikazuje slika 2.5.

Kadar se elektron ujame v atomsko lupino, se dogodi dvoje:
· atom odda foton, ki odpotuje po vesolju
· pojavi pa se vezalna energija, ki poveže elektron na atomsko jedro.

Ob padcu elektrona v krožnico atoma nastane foton,

Akcija in reakcija, vzpon in padec, poskus in napaka, nato pa sprememba - to je ritem našega življenja. Iz prevelikega samozaupanja strah, iz strahu bolj jasen pogled na nov up. Iz upa napredek. Bruce Barton

nastane pa tudi enaka količina bolj ali manj prikrite vezalne energije.

Elektron ne more zapustiti atoma, dokler ga na atomsko jedro veže vezalna energija - dokler se nahaja v energijski kotanji.

Elektron lahko zapusti atom na primer tako, da od nekje dobi manjkajočo energijo, na primer tako, da se foton vrne, zadene v elektron in ga izbije iz krožnice atoma.

Tako kot se ob vpadu elektrona v atomsko lupino v paru ustvarita foton in vezalna energija (energija in energijski dolg) oziroma (energijska grbina in energijska kotanja ), tako se ob zbitju elektrona iz atomske lupine vrnjeni foton in vezalna energija medsebojno izničita.

Energijska polja in valovanja

Na sliki 2.6 je prikazan pozitivni električni naboj Q1, ki se v izhodišču nahaja na lokaciji "a". Drug pozitivni električni naboj Q2, se nahaja na lokaciji "c".

Naboj Q1 ustvarja v točki c električno polje E=Q1/(4??r2). Naboja se zato med seboj odbijata s silo F=E.Q2.

V nadaljevanju naboj Q1 potisnem iz lokacije "a" na lokacijo "b". Naboj Q2 tačas miruje v točki c. Ker med nabojema deluje odbojna sila, moram pri potiskanju naboja Q1 premagovati neko silo na neki poti. V fizikalnem smislu torej opravljam delo. Nabojema s potiskanjem naboja Q1 proti naboju Q2 dodajam energijo.

Nabojema se s premikom Q1 poveča njuna skupna elektrostatična energija v vrednosti opravljenega dela.

V drugem delu poskusa naboju Q2 omogočim premik iz točke "c" v točko "d". Ker na naboj Q2 deluje odbojna sila v smeri gibanja, naboj Q2 na poti lahko opravlja delo. Naboj Q2 v času gibanja vrača prejeto energijo. Ob premiku iz točke "c" v točko "d" naboj Q2 vrne toliko energije, kolikor sem jo pred tem vložil v premikanje naboja Q1 iz točke "a" v točko "b".

Po premikih obeh nabojev se vzpostavi začetno energijsko stanje.

Naboja sta na enakih razdaljah, kot sta bila v začetku. Na naboja deluje enaka sila kot v začetku. Naboja vsebujeta enako energije, kot na začetku.

Energija in energijsko polje

Energijo, ki sem jo v prvem delu poskusa (s premikanjem naboja Q1) vložil v naboj Q1, je vrnil naboj Q2. Energija je prešla iz naboja Q1 na naboj Q2. Pri tem sta bila naboja ves čas narazen, med njima je bil ves čas prazen prostor.

Ker je energija prešla iz enega naboja na drug naboj, pomeni da prostor okrog nabojev energijsko ni nevtralen. Prehod energije iz enega naboja na drugega si lahko predstavljam le tako, da prostor med nabojema vsebuje neko energijo v obliki energijskega polja.

Energija preplavlja prostor.

Elektrostatični naboj omogoča ujetost elektrostatične energije okrog naboja. Ujeta energija se ne nahaja le v točki naboja, nahaja se tudi v prostoru v okolici naboja v obliki energijskega polja.

Dokler je nek naboj sam v prostoru, te energije ne more niti oddati niti sprejeti, zato v takem primeru energije v prostoru ne opazim.

Kadar se v bližini enega naboja pojavi drug naboj, oba naboja oblikujeta skupno energijsko polje. Energijsko polje se s približevanjem nabojev krepi, zato približevanje opisanih električnih nabojev zahteva dodajanje energije (s silo na poti) iz nekega zunanjega vira.

Vsak delček navidezno praznega prostora torej lahko vsebuje energijo v obliki energijskega polja. Gostota energije se lahko spreminja tako zaradi spremembe električnih nabojev, kot tudi zgolj zaradi premikanja opazovanih nabojev.

Energijska valovanja

Kadar tak električni naboj nihati po prostoru, oziroma še bolje, če z električnim tokom v neko kovino ritmično začnem dovajati in odvajati električni naboj, dobim anteno radijskih valov.

V tako v vesolje usmerjeno anteno radijskega oddajnika za kratek čas spustim električni signal. Antena odda elektromagnetni val, kot to kaže slika 2.7.

Elektromagnetni valovi potujejo po vesolju še dolgo po tem, ko antena neha oddajati signal.

Prostor torej ne vsebuje le elektrostatičnih oblik energijskih polj. Opažamo tudi različne oblike energijskih nihanj. Svetloba je na primer tudi ena od oblik elektromagnetnega energijskega valovanja.

Svetloba ali druga elektromagnetna valovanja za svoje valovanje ne rabijo medija, ne rabi neke snovne osnove, ki bi valovala (zraka, vode, ...). Svetloba preprosto pomeni energijsko valovanje praznega prostora.

Energijska razsežnost

Zrak in voda imata sposobnost valovanja. Hitrosti in način valovanja v vodi in zraku določajo tem medijem pripadajoče snovne zakonitosti.

Tudi pri elektromagnetnem valovanju opažamo zakonitosti, ki določajo način in obliko valovanja, čeprav v primeru elektromagnetnega valovanje ne gre za valovanje nekega medija.

Elektro-magnetno valovanje je energijsko valovanje praznega prostora.

Tudi valovanje praznega prostora mora temeljiti na nečem. Kaj je lahko osnova valovanju praznega prostora?

Prazen prostor lahko valuje energijsko polje le, če vsaj ena od razsežnosti prostora omogoča pojav in giblje elektromagnetne ali druge oblike energije v prostoru. Prostor ima torej poleg prostorskih še neke energijske razsežnosti.

Takole razmišljam. Kocka iz snovi ima lahko dolžino širino in višino zato, ker ima prostor tri prostorske razsežnosti: x, y in z.
Podobno neka točka praznega prostora lahko vsebuje energijo zato, ker ima prostor primerno energijsko razsežnost.

Prostor ima več kot tri razsežnosti.

Kadar hočemo ustvariti nekaj velikega, moramo tudi sanjati in ne le delovati; treba je verjeti in ne le načrtovati.Anatole France

Prostor nudi omenjene tri prostorske razsežnosti (x, y, z). Tri prostorske koordinate določajo vsako točko prostora.

Da vsaka točka prostora lahko vsebuje neko količino energije v obliki energijskega polja, mora prostor v ta namen nuditi tudi primerno energijsko razsežnost v tej točki.

Prostor v vsaki točki omogoča energijska polja in spremembe energijskih polj. To pomeni, da ima prostor poleg treh prostorskih razsežnosti (in časovne razsežnosti, kot četrte razsežnosti) še neko "peto" razsežnost".

Ta peta razsežnost prostoru omogoča in dovoljuje, da se prostor v izbrani točki lahko naseli energijsko polje. To "peto" razsežnost imenujem energijska razsežnost prostora.

Večrazsežni koordinatni sistem.

To sposobnost prostora lahko ponazorim v obliki koordinate v koordinatnem sistemu, kot prikazuje slika 2.8.

Vse tri prostorske koordinate (x, y in z) prikažem na eni koordinatni osi v obliki krajevnega vektorja "r", čas prikažem na drugi koordinatni osi "t".

Če energijske razsežnosti prostora, ne glede na to, koliko jih je in kakšne so, združim na podoben način kot krajevne razsežnosti, dobim tretjo, to je energijsko razsežnost prostora "e".

Zakonitosti energijske razsežnosti prostora

Tako kot prostorske razsežnosti slonijo na nekih temeljnih zakonitostih (aksiomih), ki jih opisuje geometrija, tako podobne temeljne zakonitosti lahko opazim tudi v primeru energijskih razsežnosti.
Teh temeljnih danosti (zakonitosti, aksiomov) ni malo, niti niso preprosto razumljive, zato so v nadaljevanju omenjene le najbolj izstopajoče med njimi.

Energijski vozli in pripadajoča energijska polja

Elektrostatični naboj, na primer negativni naboj elektrona, je v točki ojačana elektrostatična energija.

Tudi masa elektrona predstavlja obliko energije. Einstein namreč ugotavlja, da je masa le ena od oblik energije (E=mc2).

Oblike energij, ki so zavozlane v posamezni točki, pa niso le lastnost ene točke.

Vsak energijski vozel, energijski naboj, energijska točka v svoji okolici ustvarja energijsko polje, kot prikazuje slika 2.9.

Energijski vozel (energijska singularnost) je v točki koncentrirana energija. Energijska točka ima lahko na primer obliko elektrostatičnega naboja, snovnega delčka ali kakšne druge točkaste oblike energije.

Meritve kažejo, da gostota energijskega polja okrog energijske singularnosti pada s kvadratom oddaljenosti od te energijske singularnosti.

Zakonitost padanja energijskega polja okrog energijske točke (energijske singularnosti) pomeni minimalno obliko energije te energijske točke.

Narava teži k minimalni energiji:

Energija, tako energijski vozli, kot pripadajoča energijska polja, se v prostoru v okviru danih možnosti vsakič razporedijo in namestijo tako, da je njihova energija čim manjša.

V primeru na sliki 2.10 prikazanih nabojev Q1 in Q2 opazim, da zbliževanje dveh isto smernih nabojev zahteva dodajanje energije, oddaljevanje pa nabojema njuno skupno energijo zmanjšuje. Narava teži k zmanjševanju energije, s tem pa naboja sili k razmikanju.

Energijsko polje v prostoru se s premikanjem nabojev preoblikuje. Energijskim vozlom pripadajoča energijskega polja so gibljiva v prostoru.
Vsak delček (kvant) energijskega polja išče in se skuša umestiti na lokacijo z najmanjšo energijo.

V primeru več energijskih vozlov v prostoru, kot prikazuje slika 2.10, se obdajajoče energijsko polje vsakič uredi v minimalno energijsko stanje. Pri tem ima to polje lahko pestre oblike.

Snovne stvari zaznavamo samo zato, ker imamo pet čutov, s katerimi lahko zaznavamo le delček izmed milijard not ogromne simfonije življenja okrog nas. Področje neznanega se širi veliko hitreje kot področje znanega, četudi so znanstveniki samo v zadnjem stoletju stokrat povečali naše znanje. John M. Templeton

Sila udejanja težnjo narave k zmanjševanju energije

Sila je mehanizem oziroma način, ki premika ali skuša premikati stvari (energijske vozle in energijska polja) po prostoru in udejanja zmanjševanje energije.
Če v naravi ne bi delovala sila, bi bila težnja narave po minimalni energiji le neuresničljiva iluzija.

Energijske poševnine

Energijska polja v prostoru in težnjo narave k zmanjševanju energije si lahko zamislim kot neke energijske naklone prostora.

Nekje v prostoru si zamislim električni naboj Q, obdan z elektrostatično energijo, kot prikazuje slika 2.11.

Na različnih oddaljenostih od naboja Q ima prostor različno energijsko gostoto.

Naklon (gradient) energijske gostote si lahko predstavljam kot energijsko poševnino, energijsko zakrivljen prostor.

Kadar se na tem energijskem naklonu znajde drug energijski vozel (naboj q), ga sila po energijskem naklonu poriva v smeri zmanjševanja energije.

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20050531000948625







Domov
Powered By GeekLog