NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 28-nov
  • Čarobni Maribor 2024
  • Prižig prazničnih lučk

  • petek 29-nov
  • Prižig prazničnih lučk 2024 v Ljubljani
  • Fantasyjev nočni pohod na Celjsko kočo

  • sobota 30-nov
  • Prižig prazničnih lučk

  • ponedeljek 02-dec
  • Prostovoljstvo 2.0: solidarnost na preizkušnji

  • torek 03-dec
  • New Swing Quartet

  • sreda 04-dec
  • Čarobni december v SNG Maribor

  • petek 06-dec
  • Drsanje v Ledni dvorani Tabor

  • sobota 07-dec
  • Dedek Mraz v Mariboru

  • sobota 14-dec
  • Sosednja soba

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Čudež tirolskega župana   
    petek, 17. september 2004 @ 06:00 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    * Duhovna rast

    dr. France Susman

    Pota iz gospodarske krize: od 1. 8. 1932 - 15. 9. 1933 so imeli na Tirolskem "svobodni denar". Harvardska univerza je dala preiskati, katero obdobje človeštva je bilo gospodarsko najboljše, kdaj so ljudje živeli v največji blaginji. Ugotovili so, da je bila to doba visokega srednjega veka ali Hohenstaufovcev v srednji Evropi. Takrat ni bilo ne brezposelnosti ne revščine, zgrajene so bile katedrale kot strasburška, kakršnih bi danes ne mogli zgraditi. Delali so le 4 dni na teden, kmetje pa so nosili zlate gumbe.


    Vzrok blaginje? Posebne vrste denar, ki je bil v veljavi 1150 do 1450. Rekli so mu "brakteati" (ker so jih lomili za drobič, tako slabe kvalitete so bili. Slab denar vedno izpodrine trdega, ker se ga hočejo ljudje hitro znebiti, s tem pa ustvarja blagostanje, zato je to tudi doba brakteatov. Nenapovedano so denar odpoklicali in ga zamenjali z novim z gotovim odbitkom, zato je denar poskočno krožil, ker so se bali, da bo razveljaven.

    Kopernicus je napisal knjigo o kroženju planetov, nihče pa ne ve, da je napisal tudi knjigo o kroženju monetov, ker je takoj ob izidu prišla na cerkveni seznam prepovedanih knjig. Varšavska univerza se imenuje po Koperniku. Leta 1991 je bil na Poljskem samo en ekonomski institut. V Varšavi sem direktorja prosil, naj to knjigo obelodani. Obljubil je, naredil pa ni. Tudi papeževega tajnika Poljaka Dzividza sem prosil, naj to knjigo dvignejo iz arhiva. Rekel je, da imajo za to komisijo Mir in pravičnost. Koliko bi ustanova ali država pridobila, ko bi se oprla na zgodovinske izkušnje! Obrestnoobrestni sistem povzroča bolezni, vojne, terorizem na najvišji ravni.

    Po brakteatih in po Proudhonu je leta 1891 Silvio Gesell (1862-1930), nemškobelgijski trgovec v Argentini, odkril, kaj je denar in kako naj kroži, da bo v službi delavcev in ne obratno. O tem govori kakih 500 knjig in esejev.


    Bridka brezposelnost

    Leta 1931, torej v času najhujše brezposelnosti, je postal Mihael Unterguggenberger, socialist in železničar, župan mesteca Wörgl pri Kufsteinu na Tirolskem. Kraj je imel 4216 prebivalcev. Leta 1930 je bilo tam zaposlenih 310 železničarjev, leta 1932 pa le še 190. V tem letu je bilo 200 ljudi odvisnih od socialne pomoči. Občinska blagajna se je izpraznila. Za 118.000 šilingov davkov je manjkalo. Imeli so 400 brezposelnih, v okraju pa kar 1500. Pri banki v Innsbrucku so imeli 1.300.000 šilingov dolga. Niti obresti niso mogli plačevati. V prvi polovici leta 1932 je bilo plačanih v občinsko blagajno 3.000 šilingov davka.

    Unterguggenberger je začel temeljito študirati Karla Marxa, potem Proudhona in končno Gesella. Veliko strani je pri tem preštudiral dva ali trikrat. Vsak dan je govoril z občinskimi odborniki. Potem je sklical sejo, razložil položaj in svoj načrt.

    Dali so tiskati "bankovce" - delavska potrdila po 1, 5 in 10 šilingov. Potrdila so imela polja za mesečne koleke.

    Vsak mesec je bilo treba prilepiti kolek v vrednosti 1% bankovca. Trgovci, tovarnarji in bančni uslužbenci so načrtu pritrdili. 1. avgusta 1932 so izdali za 30.000 šilingov delavskih potrdil. Kmalu so ugotovili, da je bilo to preveč, zato so obdržali le za 9.000 potrdil, ki so bila krita pri banki s pravimi avstrijskimi šilingi.

    Potrdila so zaradi kolekov krožila trikrat hitreje kot pravi šilingi. Koleke je prodajala mestna blagajna. Torej je imela prave dohodke. Na naložene šilinge pri banki so dobivali obresti. Vsakdo je lahko pri banki potrdila zamenjal za šilinge z 2% izgubo. Vsi trgovci so potrdila radi sprejemali. Tako je mestna papirnica kmalu nastavila 350 delavcev, cementarna pa 400, za izgradnjo kopališča so sprejeli nadaljnih 100 delavcev. Gradili so ceste in kanale. Brez povišanja davkov je bilo leta 1932 plačanih 121.000 šilingov, 118.000 zaostanka je bilo kmalu poravnano, nekateri pa so plačevali davke vnaprej.

    Opravili so javna dela v vrednosti 100.000 šilingov, čeprav so jih izdali le za 9.000. Tako je prinašal tak denar blagoslov, kot ga je imenoval znameniti yalski profesor Irving Fisher (27.2.1867 - 29.4.1947), ki je o tem denarju napisal nekaj knjig, zlasti "100%-ni denar". Dejal je, da bi s tem denarjem v Ameriki lahko ustavili brezposelnost v dveh do treh tednih.

    Wörgl je postal romarsko mesto gospodarstvenikov. Edouard Daladier (1884-1970), takratni poslanec in kasnejši ministrski predsednik, je bil tudi tam; hotel je uvesti isti sistem za vso Francijo, pa so ga miljarderji zavrli, ker so živeli od obresti. Ljudje so kupovali ali pa hranili pri banki v Wörglu, ta je denar posojala brez obresti (sicer bi morala plačevati koleke). Ljudje se niso več vozili v Innsbruck na nakupovanje.


    Nacistična prepoved

    Švicarski časnikar Bourdet je poročal: "Avgusta 1933, eno leto po začetku tega poizkusa, sem poiskal Wörgl. Nepristransko moram priznati, da uspeh meji na čudež. Po razkopanosti znane ulice so sedaj kot avtoceste. Občinska hiša, krasno prenovljena, je vila z geranijami. Novi betonski most nosi napis: "Sezidan s svobodnim denarjem leta 1933". Vsi delavci so navdušeni privrženci svobodnega denarja (svoboden zato, ker je oproščen obresti in podobnih dajatev). V vseh trgovinah jemljejo delavska potrdila pod istimi pogoji kot uradni denar."

    Kitzbuhel je kmalu tudi izdal za 3.000 šilingov potrdil - en šiling na osebo. V obeh občinah so veljala vsa potrdila. 300 občin se je pripravljalo na splošno uvedbo potrdil.

    Profesor Fisher je decembra 1932 poslal v Wörgl komisijo ameriških gospodarstvenikov. Hans Cohrssen iz Fisherjevega inštituta na univerzi Yale je 17. februarja 1933 na newyorškem radiu poročal o Wörglu. Dolgo predavanje je moral še dvakrat ponoviti. Chorssen mi je povedal še več zanimivosti v Frankfurtu, ko je tam živel. Nešteto mest je začelo v 22 državah ZDA uvajati svobodni denar. Nekateri so koleke povišali do 20 odstotkov, kar je vodilo v kaos. Tudi 12 odstotkov letno je preveč, pravilno je 6 odstotkov, ker mora denar zastopati blago, ki pa izgubi na leto za 6% na vrednosti, zaradi skladiščenja, obrabe, zastarelosti in podobno.


    Pod pritiskom avstrijskih nacistov, ki so potrebovali brezposelnost zaradi anšlusa (priključka), in pod pritiskom hudih kapitalistov je tirolsko sodišče prepovedalo delavska potrdila, češ da so pravi denar. 15. septembra 1933, torej danes pred 61 leti, ko princ Harry dopolnjuje 20 let, pa ni toliko dostopen, da bi ga informirali o tem, kar je bilo njegovi mami tako pri srcu: da se končno že nekaj naredi za najbolj ponižane in trpeče. Na Tirolskem so 1933 morali ukiniti poizkus, ki ga nima para v zgodovini, s tem so prišli delavci spet na cesto in so zahtevali Hitlerja v Avstrijo kot tudi drugod.

    61 let je preteklo od takrat. Teorija o zajamčenem obtoku indeksvalute je bila medtem znatno izpopolnjena. Morda se bo smelo kje vpeljati ta sistem šele po krvavih revolucijah in popolnem zlomu vsega prebivalstva. Če ga bomo lahko vpeljali v Sloveniji, potem Slovenija lahko postane zibelka nove dobe, zibelka prenove za cel svet. Marsikatera prerokba govori v tej smeri. Sicer pa ni pri tem ničesar mističnega: gre za osveščenje, informacijo, ki so jo 61 let preprečevali tisti, ki se bojijo, da bi narod izvedel, kako funkcionira denar.


      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20040916225001517

    No trackback comments for this entry.
    Čudež tirolskega župana | 3 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Čudež tirolskega župana

    Prispeval/a: stojči dne petek, 17. september 2004 @ 14:41 CEST
    Pozdravljen France,
    čestitam ti za tale članek,
    je zelo primeren za tole predvolilno obdobje.
    Današnjim oblastnikom javne finance nikakor niso jasne, temveč hudo meglene, zanimajo jih le njihovi profiti in obresti,
    saj domačo proizvodnjo in tovarne celo izvažajo na Kitajsko,
    kjer je nekajkrat cenejša delovna sila,
    kaj se pa dogaja z domačimi brezposelnimi ljudmi
    jim je figo mar.

    Pregovor pravi: Kjer je volja, tam je tudi pot.
    Upajmo, da bomo tak finančni sistem,
    ki je preverjeno uspešno deloval,
    uporabili kmalu tudi pri nas. :)
    lp


    ---
    stojči


    Čudež tirolskega župana

    Prispeval/a: A dne petek, 17. september 2004 @ 14:48 CEST
    France Susman me je prosil, da objavim tale komentar:

    15. 9. 2004 sem na radiu v oddaji za Slovence po svetu rekel tole:
    Slovenke in Slovenci v zamejstvu in doma
    V Stranki ekoloških gibanj je združenih 44 ekoloških gibanj. Karl Lipič je brez subvencij omogočil, da kandidiramo v vseh volilnih enotah. Jaz, dr. France Susman kandidiram na tej listi. Imam dve fakulteti: teologijo in cerkveno zgodovino, iz katere sem doktoriral. Kot prvi Slovenec sem v Nemčiji spoznal mogočno znanje o pravičnem ekološkem denarju. Oče tega je Silvio Gesell. V Stranki ekoloških gibanj SEG se zavedamo, da je svetovna ekološka katastrofa pred vrati, če se ne uvede pravični denarni sistem, ki med drugim omogoča materam oziroma vzgojiteljem otrok, da se jim lahko posvetijo zaradi dostojne mesečne plače za vsakega otroka. To ni moja, to ni iznajdba Stranke ekoloških gibanj SEG, ampak obstaja že dolgo. Na internetu www.pozitivke.net, najdete moj prispevek Čudež tirolskega župana. Pošljite ga znancem in vplivnim ljudem, časopisom in drugim medijem. Tirolski čudež so ravno danes 15. septembra pred 61 leti zatrli nacisti, katere so financirali kapitalisti. Prosite svoje, naj nujno gredo na volitve. Druge stranke ne vedo nič o pravičnem denarju. Tudi cerkvene ne vedo, da je ravno Cerkev stoletja stala na braniku poštenega denarja, sedaj pa ne več. Če hočete rešiti Slovenijo, volite Stranko ekoloških gibanj SEG. Vsak dan boste dobili na www.pozitivke.net podatke o tem, kaj je pravični denar in kaj lahko naredite.

    Sistem naravnega prostega (natürliche Wirtschaftsordnung) Silvio Gesella so podpirali Einstein, Keynes, Daladier in še marsikdo. Einstein je izjavil, da je to najboljši način, kako priti do pravične imovine, slavni Keynes pa je izjavil, da bo prihodnost veliko več govorila o Gesellu kot o Marxu.

    O pravičnem denarju sem obvestil Margrit Kennedy, ki je napisala svetovno uspešnico o pravičnem denarju in pravičnem svetu, ki je prevedena v 30 jezikov in vsak dan se ji pridružujejo novi. Preko nje je za to izvedel univ. profesor dr. Bernard Lietaer, genialec na področju valut in alternativnega denarja. Skupaj z dr. Kennedyjevo izdelujeta modele pravičnega ekološkega materinskega denarja in sisteme regionalnih valut. O vsem tem in še marsičem bo na tem mestu vedno več govora. Dr. Lietaer je bil že nekajkrat v Sloveniji, prav tako Declan Kennedy, Margritin mož. Ne bo nam manjkalo najbolj kvalificiranih strokovnjakov pri vpeljavanju denarja, ki bo koristil vsem, tudi tistim 80%, ki plačujejo obresti tistim, ki jih brez dela kasirajo.


    ---
    your life, your stile, your software


    Čudež tirolskega župana

    Prispeval/a: Mare dne petek, 24. september 2004 @ 23:29 CEST
    g. susman, kako to, da se zanimate za denar ?


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,45 seconds