Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20040721091742167




Prizadetim prebivalcem Bovca že zagotovili nastanitev

sobota, 24. julij 2004 @ 07:17 CEST

Uporabnik: Ales

Na zadnji potres v Posočju so se objekti, sanirani po potresu leta 1998 odzvali bistveno bolje kot nesanirani objekti, kljub temu pa je potres poškodoval tudi nekaj že saniranih objektov. Ministrstvo za okolje, prostor in energijo bo za šest takšnih objektov pri neodvisnih institucijah zahtevalo natančnejšo analizo vseh faz obnove, in sicer projektiranja, izvedbe in nadzora nad izvedbo, odgovorni za morebitno strokovno slabo opravljeno delo pa bodo v skladu s predpisi odgovarjali. Komisija za oceno škode je sicer do sedaj pregledala že več kot 300 objektov. Poleg objektov, ki so jih že porušili, čaka na interventno rušenje še 15 objektov, vsi prebivalci, ki so oddali prijavo pri bovškem štabu civilne zaščite, pa bodo do večera že nastanjeni v apartmajih. Gre za približno sto ljudi, medtem ko so si ostali uredili domovanje pri sorodnikih.

Na območju Bovca so sicer danes porušili še tri hiše, ki so ogrožale varnost. Ob tem pa je komisija za oceno škode ugotovila, da se tudi na Koritnici nahaja nekaj objektov, ki jih bo v interventni fazi potrebno porušiti. Komisija naj bi do srede končala z ogledi tistih objektov, ki jih je tresenje tal najbolj prizadelo, prihodnji teden pa naj bi nadaljevali z ogledi vseh ostalih objektov.

Komisije za oceno varnosti objektov, ki so doslej pregledale več kot 1000 objektov, so do sedaj ugotovile, da je začasno neuporabnih 127 objektov, začasno nastanitev pa je potrebovalo 136 ljudi.

Odzivi objektov po potresu v Posočju 12. julija so glede na lokalno velike potresne sile na objekte sicer pričakovani, po mnenju ministrstva za okolje, prostor in energijo pa je pomembno predvsem to, da so se objekti, sanirani po velikonočnem potresu leta 1998, na potres odzvali bistveno bolje kot nesanirani. V popotresni obnovi so v šestih letih prek organizirane državne popotresne obnove sicer sanirali, rekonstruirali in na novo zgradili 1447 objektov. Med njimi jih je letošnji potres močneje konstrukcijsko poškodoval šest, in sicer štiri v Čezsoči, enega na Brdu in enega v Mali vasi, 27 objektov pa je po dosedanjih pregledih konstrukcijsko lažje poškodovanih. Po naročilu okoljskega ministrstva vodja revizorjev državne tehnične pisarne že opravlja oglede na objektih, ki so začasno neuporabni za bivanje zaradi konstrukcijskih poškodb in bo v roku enega tedna podal poročilo.

Državna tehnična pisarna je danes sicer v sodelovanju z občino Bovec in krajevno skupnostjo Čezsoča že določila prve objekte, katerih strehe in dimniki bodo na podlagi predhodnega delnega programa odprave posledic potresa, ki ga je minuli četrtek sprejela vlada, obnovljeni po hitrem postopku. Lastniki poškodovanih objektov so doslej že prevzeli 45 obrazcev za izvedbo predhodnih del popotresne obnove, pripravili pa so še dodatnih 150 obrazcev.

Prizadetim prebivalcem Zgornjega Posočja so obrazci na voljo od ponedeljka, prevzamejo pa jih lahko na občinah Bovec in Kobarid ter v državni tehnični pisarni v Tolminu in Bovcu. Sanacija poškodovanih dimnikov in streh se bo začela, ko bodo lastniki objektov podpisali pogodbe z izvajalcem, izbranim izmed 47 pooblaščenih gradbenih podjetij.

Seznam izvajalcev je sestavni del dokumentacije, ki jo prejmejo lastniki objektov. Strokovne službe izvajalcev bodo upravičencem pomagale pri izpolnitvi dokumentacije, in sicer bodo pripravile zasnovo izvedbe del na objektu, popis del in materiala ter predračun za izvedbo del.

Stroške obnove streh in dimnikov bo v celoti krila država, izračun pa se bo upošteval v končnem izračunu državne pomoči za obnovo objekta. Država bo sredstva izplačala neposredno izvajalcem po zaključku del in izpolnitvi zahtev iz izpolnjenih obrazcev.

Prvi delni program za odpravo posledic potresa, vreden 420 milijonov tolarjev, namenja 220 milijonov tolarjev za obnovo kritin in dimnikov ter za rušenje objektov, ki neposredno ogrožajo varnost ljudi in premoženja. Povprečna cena za obnovo dimnika po ceniku, ki ga je določila vlada, znaša 512.600 tolarjev.

Prebivalcem Posočja je danes pomoč ponudila tudi korporacija Hidrija, ki jim je namenila 1,6 milijona tolarjev pomoči. Hidria, ki je humanitarna sredstva v vseh svojih družbah začela zbirati takoj po potresu, bo podobno kot v potresu pred šestimi leti prebivalcem, ki so ostali brez strehe nad glavo, ponudila svoje počitniške apartmaje v Bovcu. Po potresu leta 1998 je družba namenila 1,5 milijona tolarjev za obnovo bovškega otroškega vrtca.

vir: www.ljnovice.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20040721091742167







Domov
Powered By GeekLog