Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20040619123535686




Kako so res gradili piramide

četrtek, 24. junij 2004 @ 06:35 CEST

Uporabnik: Ales

Že več tisočletij si ljudje belijo glavo z Razvozlavanjem skrivnosti o tem, kako so gradili starodavne piramide. Strokovnjaki so večkrat izjavili, da so uganko rešili, vendar se je to, pravi Guy Demortier, profesor na Facultes Universitaires Notre-Dame de la Paix iz Belgije, izkazalo za neresnično. Sam je namreč ugotovil, da so te mogočne grobnice gradili z drugo tehnologijo, kar je v Narodnem muzeju Slovenije tudi predstavil na predavanju z naslovom Gradnja Keopsove piramide v Gizi - rešena uganka.

"Najprej sem za naslovom postavil vprašaj, nato pa sem ga izbrisal, ker sem zdaj v to trditev prepričan," je izjava, s katero je predavanje začel Demortier. Po naslovu sodeč bi bilo pričakovati, da bo strokovnjak izdal skrivnost, da bo razkril, kako so piramide v resnici gradili.

Na neki način so poslušalci ostali nepotešeni, saj je večinoma samo argumentirano zanikal predpostavke večine egiptologov, ki so bili prepričani, da so Egipčani Keopsovo piramido zgradili v dvajsetih do petindvajsetih letih (natančneje, med letoma 2551 in 2528 pred našim štetjem), ni pa opisal te na novo odkrite tehnologije. Demortier je z raziskavami, ki jih je opravil kot direktor Inštituta za analizo z jedrskimi reakcijami, dokazal, da ni mogoče, da bi jo zgradili v tako kratkem času.

Prostornina Keopsove piramide je 2,7 milijona kubičnih metrov, in če bi jo gradili samo dobri dve desetletji, bi morali vsak dan v povprečju vgraditi 300 do 400 kamnitih klad s povprečno prostornino en kubični meter, to pa je 750 do 1000 ton na dan. Z drugimi besedami: vsaki dve minuti bi morali vgraditi po eno klado. Kot je povedal Demortier, je to z orodjem, ki so ga imeli na voljo takrat, praktično neizvedljiva naloga, tudi zato ker so morali material na saneh privleči iz okolice Kaira. Razkril je, da so bile klade že ob gradnji nepravilne oblike in da to ni le posledica erozije naravnega apnenca. Kljub temu se sosednji kladi vedno tesno prilegata ena drugi, to pa lahko pojasnimo samo z drugo metodo gradnje.

Naštel je še nekaj utemeljitev, s katerimi zagovarja drugo tehnologijo gradnje: neurejena prerazporeditev numulitov v kladah, ki se razlikuje od vzporedno poravnanih školjk v naravnih skalah, visoka vsebnost vode v celotni piramidi (z elektromagnetnimi valovi so je namerili okrog 13 odstotkov) in navzočnost malte, večinoma na dnu klad. Našteta dejstva se namreč ne ujemajo z uporabo naravnega kamna, ki naj bi ga, so bili sprva prepričani, obdelali in dvignili.

Do omenjenih izsledkov je Demortier prišel z analizo z ionskimi žarki in z ugotavljanjem aluminosilikatnih spojin.


vir: www.dnevnik.si

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20040619123535686







Domov
Powered By GeekLog