Evelinda GROSMAN, ravnateljica Zavoda za alternativno izobraževanje:
ZAVOD ZA ALTERNATIVNO IZOBRAŽEVANJE iz Ljubljane, Dalmatinova 2, nudi nov, sodoben način strokovnega usposabljanja na visoko kvalitetnem evropskem nivoju. Programi, ki se izvajajo na zavodu so izdelani po evropskih trendih in standardih. Pri študiju na vseh programih je poudarek na praktičnem delu; vaje in druge oblike aktivnega sodelovanja udeležencev pokrivajo 70 % celotnega pouka. Delo poteka v manjših skupinah, med 8 - 10 slušatelji. Pri izvajanju 2-letnega programa grafologije Zavod sodeluje z dr. Karohsovo, industrijsko psihologinjo iz ZDA, avtorico nad 50 knjig in člankov o grafologiji ter certificiranim grafologom g. Hageneschem in Nove Zelandije, ki je vgradil v softwer za grafični prikaz managerskih analiz pisave tudi elemente v slovenskem jeziku. Sodelujemo tudi s priznanim sodnim izvedencem, ki na zavodu poučuje občo grafologijo na strokovni ravni. Za učenje grafologije slušatelji prejmejo skripte, ki ustrezajo programom usposabljanja iz grafologije v Evropi in svetu, v katere so vključena tudi vsa obvezna znanja splošne in grafološke psihologije. Od slušateljev zahtevamo zelo veliko. Poudariti pa moram, da se z istovetnostjo pisave ne ukvarjamo, saj ta področja pri nas pokrivajo izključno uradne ustanove. Učitelji in profesorji na Zavodu GESD so si strokovna znanja iz grafologije pridobili v tujini, kjer so tudi uspešno diplomirali.
SONČEVE POZITIVKE: Koliko je grafologija v Sloveniji poznana?
Magdalena Metelko, CMHA, grafologinja: V Sloveniji je grafologija še vedno ena izmed manj poznanih ved. Sicer je to zelo stara veda, ki se v Sloveniji počasi razvija zaradi pomanjkljivega razumevanja vede same. Ljudje tudi velikokrat napačno razumejo grafologijo kot alternativno vedo, čeprav gre v resnici za čisto razumsko vedo. To tudi potrjuje sam obstoj grafologije, ki se je ohranjala skozi stoletja vse do danes.
SONČEVE POZITIVKE: Kaj grafologija odkriva iz pisave?
Magdalena Metelko, CMHA, grafologinja: Grafologija iz pisave ugotavlja prirojeni temperament pisca, njegove pridobljene kvalitete, talente, inteligenco, stopnjo samomotivacije, strahove, poklicne sposobnosti, osebno zrelost, ujemanje z okolico… in še mnogo več. Pri grafologiji ne gre za ugibanje, temveč za izrazito strokoven pristop, ki se v praksi vedno potrjuje kot eden najobjektivnejših pristopov.
SONČEVE POZITIVKE: Kaj omogoča objektivnost grafološke analize?
Magdalena Metelko, CMHA, grafologinja: Um pisca je med pisanjem naravnan k tekstu, ki ga piše, zato ga piše vedno podzavestno. Pisava tako izpričuje notranje psihološke procese, ki niso aktivno vključeni v aktualne zavestne zaznave. Zato se pisec med pisanjem ne more aktivno osredotočiti na samo psihomotorično obliko pisave, pri čemer tudi zavestni poskusi prirejanja estetske podobe pisave ne morejo ogroziti objektivnosti same grafološke analize.
SONČEVE POZITIVKE: Kako bi primerjali grafologijo po svetu z grafološkimi smernicami pri nas?
Magdalena Metelko, CMHA, grafologinja: Glede na informacije AMA (American Management Association) se pri današnjih vodilnih delavcih kažejo potrebe po kvalifikacijah še zlasti na strokovnih področjih vodenja, upravljanja in kadrovske koordinacije. Tovrstne službe lahko s pomočjo strokovne grafološke analize odkrivajo učinkovitost sposobnosti in motiviranosti vseh že obstoječih kadrov in potencialnih kandidatov. Skozi pisavo je moč ugotoviti posameznikove prevladujoče sposobnosti, ki med drugim vključujejo samoiniciativnost, prilagodljivost, učljivost in vodljivost, odgovornost, zanesljivost, samozavest, manipulativne spretnosti, komunikativnost, sposobnost timskega dela,…
SONČEVE POZITIVKE: Kako se je možno vključiti v izobraževanje grafologije?
Magdalena Metelko, CMHA, grafologinja: Vsak kandidat za študij grafologije na Zavodu za alternativno izobraževanje - GESD se lahko vsak dan med 10. in 12. uro po telefonu 01 / 2312 386 prijavi na neobvezujoče in brezplačno uvodno testiranje - več: www.zavod-gesd.si.
To testiranje zajema splošen osebnostni test, odvzem vzorca pisave na obrazcu in psihodiagnostiko poljubne risbe. Celotno testiranje traja približno 60 minut. Po strokovni ocenitvi testov, obrazložitvi in pogovoru posameznik dobi informacije o nadaljnjih možnostih vključitve v šolo grafologije, ker je vpis v program omejen.
SONČEVE POZITIVKE: Kakšne načrte ima Zavod v prihodnosti?
Evelinda Grosman, ravnateljica Zavoda: Zavod si prizadeva, da bi se z vstopom v Evropsko unijo tovrstna izobraževanja, še zlasti grafologija, dokončno uradno verificirala kot nacionalna poklicna kvalifikacija.Predlog je bil že poslan CR Slovenije za poklicno izobraževanje v Ljubljani in je zadeva v postopku. S tem bi se odprle tudi številne nove poklicne možnosti v javnih službah in zasebnem sektorju. Grafolog - svetovalec lahko s svojim svetovanjem nudi oporo in strokovno pomoč na področju grafoterapije, ki vpliva na posameznikovo splošno razpoloženje in vedenje. Usposobljen je tudi za nudenje pomoči odraščajoči mladini pri izboru nadaljnjega šolanja. Kot svetovalec lahko nudi pomoč socialnim in pedagoškim delavcem. Kot grafolog lahko pomaga pri selektivnem izboru poklicnih področij. Zaradi vse večjega zanimanja javnih služb bomo letos v marcu začeli izvajati intenzivne krajše seminarje za kadrovske službe, bančne službe, poštne službe, medijske organizacije, strokovni kader osnovnih in srednjih šol in zasebne organizacije. Že jeseni bo grafologija predstavljena na CD -ju vsem sedmošolcem devetletke v Sloveniji, v sklopu Ministrstva za šolstvo pa pripravljamo pedagoško ponudbo za objavo v Katalogu OIV (obveznih izbirnih vsebin), ki bo namenjena vsem srednješolcem. ZAVOD ZA ALTERNATIVNO IZOBRAŽEVANJE GESD
Dalmatinova 2, 1000 Ljubljana, Slovenija, EU
Tel./Faks: 00386 (0)1 2312-386 E-mail: info@zavod-gesd.si, www.zavod-gesd.si |