• Vse življenje so nas učili, da moramo brati počasi in pazljivo! Ta predpostavka zveni logično, pa vendar se lahko s preprosto vajo prepričamo, da je v celoti netočna! Nasprotno: raziskave so pokazale, da hitreje kot beremo bolj razumemo prebrano besedilo! Ne verjamete? Prosimo, preberite spodnji stavek tako, kot je prikazan, na način »počasi in pazljivo«!
Razi ska ve so poka za le, da je hit re jše bra nje za razum evanje bolj še kot poča sno bra nje.
Je težko? Seveda, saj naši možgani niso narejeni za počasen ritem. Naslednji stavek poskusite prebrati tako, da z enim pogledom objamete sklope besed. Naši možgani veliko bolje delujejo pri večji hitrosti.
Raziskave so pokazale, da človeški možgani ob pomoči oči veliko lažje sprejemajo informacije, kadar so te ustrezno združene v pomenske sklope.
• Vas skrbi razumevanje? Se vam zdi, da bi pri hitrem branju zamešali vse črke in pri tem izgubili rdečo nit dogajanja v besedilu? Človeške oči zmorejo »prebrati« veliko veliko več, kot samo eno črko naenkrat! Preberite spodnji sestavek!
Po neki štuidji na eni izemd angelkših uivtnierz ni vanžo, v kaškenm vstrnem redu so čkre v bsedei, vanžo je le, da je pvra in zajnda čkra na parevm mtesu. Oslato je lakho poemšano, beseldlio pa kujlb tmeu lhkao prerbemeo berz teažv. Ralozg je v tem, da ne bemreo vskae čkre poebesj, temevč bedseo kot cleoto.
• Kaj naredi otrok, ko se šele uči brati? Nagonsko postavi prst pod besedilo! Seveda ga kot skrbni starši opomnimo, naj vendar bere brez prsta, ker ga to zavira pri branju in ker je to slabo! Mar res? Prst v resnici ohranja osrediščenost in izboljšuje koncentracijo na besedilo. Logično bi torej bilo, da otroka spodbujamo, naj prst premika hitreje - ob tem pa ohranja enako usmerjenost in koncentracijo. Uporaba prsta je veliko bolj logična, kot si mislite. Poglejmo!
Ali uporabljate prst, svinčnik ali kak drug pripomoček, ko… … iščete neko telefonsko številko v imeniku
… iščete določeno besedo v slovarju … iščete kako informacijo v enciklopediji
… seštevate stolpec številk
… želite nekoga opozoriti na del besedila na strani
… normalno berete Mar ni nenavadno, da uporabljamo pripomoček pri skoraj vsaki bralni situaciji, samo pri klasičnem branju ne, to pa zato, ker so nam v prvem razredu osnovne šole rekli, da to ni dobro! Pripomoček, kot je denimo lesena paličica ali tenak čopič, lahko drastično poveča hitrost in učinkovitost branja! Tečaj hitrega branja je lahko učinkovit način, kako v najkrajšem času popraviti bralne napake, ki smo jih delali celo življenje!
|