
Skupina egiptovsko-poljskih arheologov je odkrila točno lokacijo antične aleksandrijske biblioteke, pogosto imenovane 'prestolnica znanja', ki je izginila pred skoraj 17 stoletji. Arheologi so odkrili 13 konferenčnih dvoran, ki so lahko sprejele po 5000 študentov, je izjavil glavni tajnik egiptovskega visokega sveta za starine, Zahi Hawwas.
Dvorane so enakih dimenzij, a različno opremljene in se nahajajo poleg že predhodno odkritega gledališča, ki je verjetno pripadalo knjižnici. Auditoriji ali učilnice v obliki črke U se končujejo s privzdignjenim sedežem, ki je verjetno služil govorcem. Tak kompleks auditorjev ni bil najden še nikjer na grško-rimskem ali mediteranskem področju.
V tej antični knjižnici, ki je bila po poročilih požgana v uporu proti Cezarju, leta 48 pred Kristusom, pod vladavino Kleopatre, in v plamenu katere so končala dela Sokrata, Platona in mnogih drugih velikih mislecev Starega sveta, sta delala tudi Arhimed in Euklid.
Obstajajo pa tudi zgodovinska poročila, ki trdijo ravno nasprotno, da je knjižnico zažgal sam Cezar v poskusu osvojitve mesta. Antonij in Kleopatra sta po požaru prenesla knjižnico v Serapeum, ki pa so ga požgali kristjani leta 390, in po mnenju nekaterih zgodovinarjev, Arabci leta 642.
Profesor Wileke Wendrich s Kalifornijske univerze pravi, da je odkritje impresivno. "Aleksandrija starih časov je bila največji center učenja in znanja. Po mnenju mnogih je v njej rojena celotna sodobna zahodna znanost: v tej knjižnici je Arhimed izumil spiralno vodno črpalko, ki se koristi še danes. V Aleksandriji je Eratosten izmeril premer Zemlje, Euklid pa odkril zakonitosti geometrije. Tu je Ptolomej napisal Almagesta, 1500 let najvplivnejšo znanstveno knjigo o naravi in vesolju."
Aleksandija je bila majhna ribiška vasica, ko se je Aleksander Veliki odločil postaviti tam središče svojega imperija. Egipčansko glavno mesto je postala 320. leta pred Kristusom in hitro postala najmočnejše in najbolj vplivno mesto v okolici. Njeni vladarji so poleg Knjižnice, zgradili tudi velikanski svetilnik (Pharos), enega od sedmih čudes Starega sveta.
vir: CNN |
Odkrili aleksandrijsko knjižnico
Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 28. maj 2004 @ 16:44 CEST
Po prvem višku antične kulturne miselnosti za časa Periklejeve demokratične vlade so se po Sokratu pojavili zastopniki proletarcev, ki so imeli vso tedanjo omiko za vlačugo in izzvali pravo kulturno oseko. Še posebno značilno je dvajseto in enaindvajseto stoletje s svojimi valovi skepticizma in nihelizma s tendenco nasilnega prevrednotenjua vseh vrednot tako, da krivulja kulturne rasti nemirno niha, saj nasprotni tokovi spreminjajo družbo v torišče socialne revolucije, ki je najprej razidarlna in uničevalna do vsega prejšnjega (naših prejšnjih petdeset let), šele potem pa tudi obnovitvena in ustvarjalke boljše družbe, ki se pa žal, dviguje v zelo počasnem tempu. Zato požige knjižnic in druge oblike uničevanja kultur ne moremo iskati drugje, kakor ravno v koreninah kriz samih. Vprašanje je ali bomo prebrodili ta kulturni kaos in ali bodo obnovitvene sile zmagale v propadajoči človeški družbi. Človek prodira v vesolje, vendar njegov vesoljni svet je njegova narava in njegova kultura. Odkritje aleksandijske knjižnice je razveseljujoče, vendar tiste kulturne dediščine, tistega izročila in vsega kar je v njej bilo zapisanega, je za človeštvo za vedno izbubljeno.