Naš planet postaja vse temnejši, saj zadnjih petdeset let prihaja do njega vse manj svetlobe - so zaključili ameriški znanstveniki. Globalna merjenja kažejo, da je od '50ih pa do konca '90ih prejšnega stoletja količina svetlobe, ki dostopa do površja zemlje, padla za 10%. Na nekaterih predelih planeta, v Aziji, ZDA in Evropi je svetlobe še manj - v Hong Kongu pa celo do 37% manj. Raziskovalci povezujejo ta pojav z onesnaževanjem, čeprav dinamika globalne zamračitve še ni povsem in do konca pojasnjena.
"Znanstvenikom je že dolgo znano, da delci, ki onesnažujejo atmosfero, v določeni meri odbijajo tudi sončno svetlobo, torej je ne prepuščajo do Zemlje," je izjavil dr. james Hunson, direktor Inštituta za vesoljske raziskave iz Harvarda. "Šele zdaj so znane prave dimenzije tega alarmantnega pojava. Proces traja že dolgo, njegove posledice pa so ogromne," poudarja.
Vendar eksperti ne napovedujejo skorajšnjega nastanka "večne noči". Nekateri so celo optimisti, izpostavljajo, da je borba proti onesnaževanju prinesla čistejši zrak nad nekaterimi deli planeta. Ne glede na to pa fenomen "globalne pomračitve" zahteva globlje proučevanje, navaja New York Times, najavljajoč ameriško-kanadsko strokovno srečanje prihodnjo nedeljo.
serbiancafe.com |